Kötöttfogású birkózóink tegnap reggel hamarabb hazaérkeztek Isztambulból, mint azok a hírek, hogy mire jutottak a Vehbi Emre-emlékversenyen, pedig az eredménylistájuk igencsak veretesre sikeredett: Deák Bárdos Mihály (120 kg) arany-, Füredy Levente (66 kg), Horváth András (74 kg) és Virág Lajos (96 kg) bronzérmes lett az egyik legrangosabb, nagy hagyományokkal bíró nemzetközi erőpróbán. A nehézsúly aranymeccsét a 2001-es isztambuli Eb döntőjének szelleme lengte be, de a visszavágón a visszavágás szerencsére elmaradt, Deák Bárdos ezúttal is legyőzte a török Bakirt. Mindezek jó hírek a hét végi Magyar Nagydíj előtt, szemben azzal, hogy a legerősebbnek ígérkező súlycsoportunkban, a 84 kg-ban Bárdosi Sándor és Berzicza Tamás sem jutott be az első hat közé. Komáromi Tibor szövetségi kapitány azonban most – még – nekik is megbocsát:
– Az új szabályok bevezetése után egyelőre még csak próbálunk alkalmazkodni a helyzethez, ez volt az első külföldi versenyünk, s ilyenkor óhatatlan, hogy a fiúk taktikai hibákat követnek el. Ez történt Berzicza Tamással és Bárdosi Sándorral is. Ők sem birkóztak rosszul, Bárdosi például végigtámadta a mérkőzését egy török ellen, de ezen a meccsen nagyon lejtett a hazai pálya. A legfontosabb azonban most az, hogy öszszességében kiválóan helytálltunk – fogalmazott a szakvezető, akinek csupán Horváth András sérülése miatt fáj a feje, mert a 74 kg-os kategória jelenlegi első számú magyar versenyzőjét orosz, majd kazah ellenfele is lefejelte, a szeme alatt három centi hosszan orvos varrta össze a bőrét, s kétséges, hogy részt vehet-e a Magyar Nagydíjon.
Majoros István indulása kapcsán már nincs semmi kétség: ő biztosan nem indul. Az 55 kg-os súlycsoport olimpiai bajnoka egyelőre csak az Athén után kissé elnyújtott ünneplés és tüdőgyulladása szövődményeivel birkózik, s ha majd a március 18–20-i belgrádi nemzetközi versenyen visszatér, azt is a 60 kg-ban teszi. „Semmiképpen sem szeretnénk, hogy Majoros István leégjen a Magyar Nagydíjon” – jegyezte meg a témát firtató érdeklődésünkre Maróthy István, a Magyar Birkózószövetség szakmai alelnöke, s ezzel bizonyára maga az érintett is így van. Komáromi szerint az az igazi probléma, hogy Majoros a tervezettnél jóval lassabban közelít a súlycsoportjához, már ami az itt megengedhető kilók számát illeti.
A szombat–vasárnapi, Szombathelyen rendezendő Magyar Nagydíjon egy regnáló olimpiai bajnok azért így is akad majd, mégpedig a koreaiak csapatából az a Dzsung Dzsi Hjun, aki tavaly Athénban nem kis szenzációt szolgáltatott azzal, hogy élete első felnőtt világversenyén, 22 évesen elvitte a 60 kg-os súlycsoport aranyérmét. S nyilván kicsit ő is elengedte magát és a súlyát is, mert nálunk a 66 kg-ban indul. Im De Von, az 55 kg 2003-as vb-ezüstérmese bezzeg tartja a súlyát; igaz, ő Athénban csak hetedik lett, nem bírt az orosz Mamedalijevvel, akit aztán a döntőben Majoros megvert. A koreaiak egyébként 33 fős delegációjukkal már a múlt héten megérkeztek, először Budapesten néztek szét, mától pedig a tatai edzőtáborban együtt készülnek a magyar kerettel. A szakvezetésük felettébb erős, edzői minőségben érkezett a barcelonai olimpia 57 kg-os bajnoka, An Han Bong, valamint a kategória sydneyi ezüstérmese, Kim In Szub is.
S ha a Szombathelyen induló 22 ország versenyzői közül még egyet kiemelhetünk, az csakis az amerikai Dremiel Byers lehet, aki két éve a Magyar Nagydíj elődöntőjében, de ami nagyobb baj, a 2002-es moszkvai világbajnokság döntőjében is legyőzte Deák Bárdost. Utóbbinak így a törökverés utánra is maradt még „elintéznivalója”.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
