Gyurkovics érme biztosan elúszott

S ú l y e m e l é s Tudjuk, hogy nincs két egyforma doppingvétség, s bár léteznek precedensértékű ügyek, két egyforma bírósági eljárás sem. De hogy jellegét tekintve hasonló esetek ennyire különböző elbírálás alá essenek, azt nem gondoltuk volna. Miközben a két atléta, Annus Adrián és Fazekas Róbert ügyét a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) múlt héten megtárgyalta, és bejelentette, hat (ma már csak öt) héten belül ítéletet hoz, a két súlyemelő, Gyurkovics Ferenc és Kovács Zoltán beadványával – az állítólagos határidő túllépéséért – nem hajlandó foglalkozni.

2005. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük azzal, ami biztos. Gyurkovics és Kovács egyaránt a súlyemelés 105 kg-os kategóriájában lépett dobogóra augusztus 24-én az athéni olimpián. Kovács rögtön első szakításgyakorlatánál megsérült, a doppingellenes ügynökség (WADA) emberei lecsaptak rá, s mivel a magyar súlyemelő nem tudott rögvest vizeletmintát produkálni, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) diszkvalifikálta. Annak ellenére, hogy Kovács másnap hajnalban Molnár Zoltán MOB-igazgató társaságában megjelent a laborban mintaadás szándékával, amire azonban nem tartottak igényt. Gyurkovics második lett a versenyben, ám megbukott a doppingvizsgálaton, amiért érme visszaszolgáltatására kötelezték. (Aminek Annushoz hasonlóan vonakodva ugyan, de eleget tett.) Ezt követően a két súlyemelő ügyvédhez fordult, s eljárási hibára (Kovács), illetve a vizeletminta manipulálására (Gyurkovics) hivatkozva keresetet nyújtott be a CAS-hoz, amely azonban a határidő túllépése miatt nem hajlandó foglalkozni az ügyükkel.
S hogy ez miért február 18-án derült ki? Fogós kérdés. Nem árt az időpontokat tisztázni, ebben Hegedűs László, a két sportoló ügyvédje volt segítségünkre. Először is, létezik egy szabály, miszerint a CAS-hoz 31 napon belül kell benyújtani a keresetet. Igen ám, de mihez képest 31 napon belül? A versenyhez, a doppingvétséghez, avagy a hivatalos értesítés kézbevételéhez képest? A CAS némi tanácstalanság után ez utóbbihoz tartotta magát. A NOB szerint Kovács esetében ez augusztus 26., hiszen ő még Athénben megjelent a fegyelmi testület előtt, így hivatalosan értesülhetett arról, hogy miért diszkvalifikálták. Gyurkovicsnál már bajosabb az időpont meghatározása. Athénből még boldog ezüstérmesként tért haza, s csak utóbb értesült arról, hogy megfosztják második helyezésétől. A NOB-tól semmiféle hivatalos végzést nem kapott, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) október legelején szólította fel, hogy szolgáltassa vissza az érmét.
A két súlyemelőtől megbízását október 10-én átvevő ügyvédi iroda, a NOB és a CAS között élénk levélváltás zajlott a kérdéses dátum meghatározása végett, mígnem a sportolók jogi képviselői december 2-án olyan értesítést kaptak a CAS-tól, hogy Kovács elkésett, Gyurkovicsnak azonban december 17-ig lehetősége van keresete kiegészítésének benyújtására. Ennek ügyvédei eleget is tettek, december 22-én mégis olyan levelet kaptak, amely szerint a határidő túllépése miatt a bíróság nem foglalkozik Gyurkovics ügyével.
Minderre február 18-án derült fény… Vajon miért, s mit tehet ezután a sportoló? Aján Tamás, Magyarország tisztségeket halmozó – MOB-főtitkár, NOB-tag, a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) elnöke, a WADA elnökségi tagja – sportdiplomatája a távirati irodának a következőképpen nyilatkozott: „Addig az IWF nem léphet, amíg a NOB által az olimpiáról kizárt két magyar súlyemelő beadványát illetően nem dönt a CAS. Ezért fordultam levélben a Sportdöntőbírósághoz, amelynek válasza tegnap érkezett meg. Most már az IWF fegyelmije következik. A testület június elsejéig lebonyolítja a tárgyalást, ráadásul nem csupán Gyurkovics és Kovács, hanem az IWF által még az olimpiai rajtja előtti doppingvizsgálaton pozitív mintát szolgáltató Kecskés Zoltán esetében is.”
Bár az ügy ellentmondásairól hosszasan beszélgettünk a sportvezetővel, ő ragaszkodott hozzá, hogy csak az MTI-nek adott nyilatkozatát idézzük. Szokatlan kérés, de ehhez tartjuk magunkat.
Dolovai Tamás, a Magyar Súlyemelő-szövetség elnöke nevetségesnek, majd tragikusnak nevezte, ahogy packáznak versenyzőikkel, majd az ügyet más megvilágításba helyezve a következőket mondta: „Úgy látszik, valakiknek, de fölösleges is többes számot használnom, valakinek az az érdeke, hogy ne kerüljön sor az eljárás lefolytatására, az igazság kiderítésére.”
Gyurkovics ügyvédei szerint ezüstérmét már nem lehet visszaperelni, mert a CAS határozatai ellen nincs helye fellebbezésnek. Polgárjogi keresetet azonban indíthatnak a CAS-szal szembeni illetékes, tehát svájci bíróságon. Erről a lépésről még nem döntöttek, de a versenyzővel együtt nagyon eltökéltek. Másrészt az IWF eljárásánál felhasználják az eddig felgyülemlett tényanyagot.
Akkor talán a Dolovai Tamás által említett érdekek is felszínre kerülnek. Mert egyelőre sajnos csak az biztos, mindhárom magyar súlyemelő eltiltása érvényben van, s ha ez így is marad, az IWF szabályai szerint a magyar szövetséget is felfüggesztenék egy évre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.