A pályázat célja az volt, hogy felmérjük, a magánszférában megvan-e a szándék arra nézve, hogy az állami szférával közösen vegyen részt a fejlesztésben – szögezte le tegnap a Puskás-stadion Iharos Termében, a pályázat értékelésén Görözdi György miniszteri biztos, aki a későbbiekben igyekezett inkább az előpályázat szót használni. Akármelyikkel is élt, a tájékoztató lényege az volt, hogy a célt elérték, a végkicsengés pedig szerinte abszolút pozitív; azaz a magánszférában megvan a szándék a létesítményfejlesztésre, egy későbbi, a magán- és az állami szféra együttműködésén alapuló konstrukció keretében. A miniszteri biztos elmondta, hogy a tavaly december 23-i jelentkezési határidőig 14 cég vásárolta meg a pályázati dokumentációt, és végül hat adott be anyagot. A kiírás rögzítette, hogy a Nemzeti Sporthivatalt semmilyen jövőbeli kötelezettség nem terheli, s a beérkezett terveket, ötleteket később felhasználhatja. A pályázók között nem rangsoroltak, de az elkövetkezendő napokban a bírálóbizottság valamennyiükkel személyesen elbeszélget. A beadott munkákat a bizottság harmincoldalas zárójelentésben értékelte – ami a lerobbant, „beteg” Puskás-stadion esetében igazán stílszerű –, ezt azonban nem bocsátották a sajtó rendelkezésére.
„Ennek a pályázatnak nincsenek győztesei és vesztesei” – jelentette ki Poczkodi Balázs, a bizottság jogásza, aki a Puskás-stadion és létesítményei fejlesztésére vonatkozó beruházás összköltségét hozzávetőleg 100 milliárd forintra becsülte. Az tulajdonképpen nem is meglepő, hogy a financiális szempontok mellett az építészetiek másodlagosaknak tűnnek; Görözdi György – enyhébben – úgy fogalmazott: „ez nem építészeti pályázat”. A hat tanulmány egyébként ebből a szempontból is igencsak eltér egymástól. Van, amelyik a Puskás-stadion teljes lebontásával számol, a másik csak részben bontana, míg akad, amelyik a meglevő értékek megőrzésén alapuló bővítő korszerűsítésre helyezi a hangsúlyt. A sok dicsérő szó mellett azért volt kritikai észrevétel is: az értékelés szerint a pályamunkák egyike sem elégíti ki maradéktalanul az olimpiai centrumban jelenleg is folyó sportszakmai tevékenységek igényeit.
S hogy mit hoz a jövő? A fejlesztésre vonatkozó végleges koncepció kidolgozására 30 napon belül sor kerül, annak vitája remélhetőleg nyárig befejeződik, s ezután kiírhatják a konkrét közbeszerzési pályázatot, amely nyílt lesz, tehát nem csak a mostani jelentkezők indulhatnak majd.
Azt viszont, hogy a tényleges munkálatok mikor kezdődnek, nem merjük megtippelni.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
