Első nekifutásra visszakapaszkodott

Megnyerte az isztambuli Vehbi Emre-emlékversenyt, majd egy hétre rá múlt vasárnap Szombathelyen a Magyar Nagydíjat is, holott a birkózásban idén bevezetett új szabályok, főleg a vele kapcsolatban korábban százszor elátkozott kapaszkodás jelentőségének növekedése azt sejtette, hogy a nehézsúlyban Európa-bajnok, négyszeres vb-ezüstérmes Deák Bárdos Mihálynak idén nagyon nehéz dolga lesz. Mert még az olimpia nyomasztó emlékével – Athénba nagy reményekkel érkezett, de helyezetlenül zárt – is meg kell küzdenie.

2005. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két komoly nemzetközi verseny, két első hely, s ráadásul remekül jött ki az összekapaszkodásos helyzetekből, amelyektől félteni kellett az elmúlt években. Mi változott?
– Például a kapaszkodás is. Immár a két hónalj alatt kell átfogni az ellenfelet a lapockánál, de csak a kedvezményezettnek, aki így valóban előnyt élvez. S ha elindítja az akciót, akkor nyolcvan százalék rá az esély, hogy be is tudja azt fejezni. Ha viszont az ellenfél kivédekezi a helyzetet fél percig, akkor övé a pont. Szóval nem olyan momentumok döntenek, hogy melyik versenyzőnek nyílnak szét hamarabb a kezei a fogásban, vagy az, hogy ki fogott össze szabályosan, amit nehezen lehetett eldönteni. S ez borzasztó volt.
– Vagyis megbarátkozott az új módival?
– Ha ezután is jönnek majd az eredmények, akkor azt mondom, hogy feltétlenül! Annak természetesen nem örülök, hogy a parterhelyzetet, vagyis az intést követő lenti birkózást eltörölték, mert így „kenyérkereső” fogásom, a pörgetés alkalmazására jóval ritkábban nyílik alkalmam. De jelen helyzetben mindenki egyet tehet: megpróbál alkalmazkodni az új szabályokhoz, s magam is ezt teszem. Hallottam olyan hangokat, hogy az új rendszerben én nem sok jóra számíthatok. Azon vagyok, hogy ezeket megcáfoljam.
– Azok számára is van válasza, akik szerint a birkózásból az új szabályok kiölték a látványt, s a mérkőzések szó szerint véve is tusakodásokká váltak?
– Szerintem a kétperces menetekkel, valamint azzal, hogy a zóna elhagyását ponttal büntetik, éppenséggel felgyorsult a birkózás, s egyáltalán nincs üresjárat. Amint mondtam, a kapaszkodás korrektebb lett, szóval én tényleg csak a parterhelyzet megszüntetését bánom. Azt mindenképpen jó ötletnek tartom, hogy a lebonyolítás vigaszágas lett, mert így kedvező esetben egy elején összeszedett vereséggel is oda lehet érni a dobogóra; s azzal sincs semmi gondom, hogy egy nap alatt kell lebirkózni az összes mérkőzést. Ezáltal egyébként a nézők számára is sokkal követhetőbbé váltak a versenyek.
– Ha jól számolom, az olimpia óta veretlen, igaz?
– Igen, egyelőre az vagyok. A két nemzetközi verseny előtt még itthon megnyertem a Ganz-kupát is.
– Azért inkább az olimpiáról kérdezném. Athénba úgy utazott ki, hogy a 2000-es sydneyi olimpia óta minden világversenyén dobogós volt, három vb-n és három Eb-n hat érmet szerzett, s nem csinált titkot belőle, hogy aranyért megy a görög fővárosba. Mennyi időbe telt, amíg megemésztette, hogy helyezetlenül végzett? Ha egyáltalán már megemésztette…
– Megmondom őszintén, nagyon nehéz volt túltennem magam a történteken. De már sikerült, úgy vagyok vele, hogy ez már a múlt, történelem, és nem szabad tovább foglalkozni vele. Ami történt, megtörtént, s most már csak előre nézek. Szeretném bizonyítani, hogy az olimpia csak kisiklás volt.
– Jobb bizonyítási lehetőség nem is lehetne, mint ősszel a budapesti vb. Amelyen persze nemcsak a hazai közönség, az elvárás lehet nyomasztó, hanem az is, hogy utoljára 1991-ben volt vb-aranyunk.
– Egy sportoló pályafutásában nagyon kevésszer adatik meg, hogy hazai közönség előtt szerepeljen világbajnokságon. Örülök, hogy nekem megadatik. Hallomásból már tudom, nincs annál felemelőbb, mint hazai világverseny eredményhirdetésénél állni a dobogó legfelső fokán, de most meglepem: csak annyit mondok, hogy szeretnék minél jobban szerepelni. Főleg az olimpia tapasztalatai alapján most már nem akarok semmilyen ennél konkrétabb kijelentést tenni. S ebben a „minél jobb” szereplésben természetesen benne van az aranyérem is…
– Könnyebbség lehet, hogy ezt most elsősorban az olimpiai bajnok Majorostól várják majd.
– Minden bizonnyal. Nagyon örültem, amikor Pisti nyert Athénban, s akkor minden magyar örült. Bízom benne, hogy egyszer talán nekem is így örülnek majd az emberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.