FTC: van-e visszaút a tönk széléről?

S p o r t g a z d a s á g A Ferencvárosi Torna Club ismét a létéért küzd, pedig az elmúlt másfél évtizedben többször megmenekülhetett, sőt felemelkedhetett volna. Ehhez egyszer a külső, másszor a belső feltételek voltak adottak, a kettő együtt azonban szinte soha. Az egyesület ezért is juthatott olykor a tönk szélére, bár eddig még mindig sikerült visszatáncolnia onnan. Kérdés, megint sikerül-e?

2005. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fradi nemzeti kincs, és a rendszerváltást követő években az Üllői úti stadion környékén rögtön fel is bukkant néhány „kincskereső”. Részben talán azzal is kalkulálva, hogy a diktatúra kegyvesztett csapata a demokrácia kedvezményezettje lesz, ám ez a számítás sem vált be. Az elsők között Magyar Ernő, a Hargita Kft. tulajdonosa jelentkezett, és antréjának meg is adta a módját; a szerződést Erdélyben, a madarasi Hargitán szignálták, ám az 1800 méteres induló magasságból Magyar sportbefektetői pályafutása elég mélybe zuhant. Másodikként Jean-Claude Bras francia építési vállalkozó toppant be 1991-ben 25 millió forinttal. Ezt afféle csalinak szánta, mert valójában a stadion körüli területekre fájt a foga, ám az FTC elnöksége nem kapta be a horgot – akkor még –, a klub magyarságát féltve nem ment bele a Bras által kigondolt magyar–francia vegyesvállalat létrehozásába.
Három év múlva tűnt fel a színen 120 millióval Kelemen Iván, a Kordax vezére. Egyébként is szép idők jártak az Üllői úton, hisz a futballcsapat 1995-ben feljutott a Bajnokok Ligája főtáblájára, a BL-szereplésből befolyt 508 millió forint hosszú távú, sikeres gazdálkodás feltételeit teremthette volna meg. Ám az összeg elaprózódott, szétfolyt, bár a „Szétlopták a Fradit” akkor divatos vádja soha nem nyert igazolást. Illetve annyi derült ki, hogy a klub két vezetője és gazdasági szakembere összesen 15 millió forintnyi prémiumot utaltatott ki magának, ám ettől a Ferencváros még nyilvánvalóan nem ment tönkre. Sőt, ha 1996 augusztusában is sikerül kiharcolni a BL-részvételt, a labdarúgók tartósan csatlakozhattak volna az európai elithez, de a gyengécske svéd riválissal szemben elbukott kvalifikáció olyan sportszakmai baki volt, amely mindenre visszahatott.
Az olajügybe keveredett Kordax is megszűnt, de újabb potenciális befektetők tűntek fel a színen. Köztük a világ egyik legismertebb sportmarketingcége, az IMG, amely ötszázezer dollárt ígért. Az ismeretlen olasz Dicobe viszont 35 millió dollárt (!) kínált, az összeg még mai árak mellett is képtelenségnek hat. A fantombefektető gyorsan köddé is vált. Egyesek szerint az 1998-as magyarországi parlamenti választások eredményétől rettent meg, mások egy jól ismert itáliai szervezettel hozták kapcsolatba, az olaszok talán nem is véletlenül hajtogatták, hogy a Fradi a „mi ügyünk”, ami az ő nyelvükön úgy hangzik: cosa nostra. Nagyobb baj volt, hogy a sértett IMG már nem tartotta a maga reális ajánlatát, pedig Görögországtól Csehországon át Angliáig akadtak referenciái sportklubok jövedelmező működtetésére.
Hamarosan egészen máshonnan érkezett rövid távú segítség, hosszabb távú átok. A földművelésügyi és vidékfejlesztési tárca, illetve annak Torgyán József, Szabadi Béla miniszter-államtitkár kettőse, felelevenítve a régi időket, ismét magáénak érezte az FTC-t. Torgyánnak láthatóan fogalma sem volt, mibe csöppent – bevezető sajtótájékoztatóján például büszkén újságolta, hogy „Dávid Suker” leigazolását is fontolgatják, de a horvát klasszis, Davor Suker erről természetesen mit sem tudott –, mégis a legapróbb skrupulus nélkül látott a mentőakcióhoz. Tény, hogy a tárcához kötődő vállalatokra erőszakolt reklámszerződésekkel 2000 decemberében ki tudták fizetni a játékosok elmaradt bérét és a prémiumok egy részét, amiért busásan megjutalmazták magukat – Torgyán és Szabadi is az FTC legmagasabb kitüntetését kapta, egyszersmind adta –, 2001 februárjában viszont leléptek a színről.
Az egyesületi tanács felkérésére az ügyvezetői teendőket innentől Furulyás János társadalmi alelnök látta el, őt később elnökké választották, és máig hivatalában maradt. Embert próbáló időszakban vágott neki a munkának, hiszen a BL-pénzek eltűnésével-eltüntetésével vádolt, állítólag a maffiával (lásd Dicobe) is kacérkodó, majd a kisgazda dúlást elszenvedett klub inkább riasztotta, mintsem vonzotta a befektetőket, 2001. július 21-én mégis beköszöntött a Kánaán: Várszegi Gábor aláírta a szerződést, amelynek értelmében négy év alatt részletekben fizetendő 2,4 milliárd forintért vásárolta meg a labdarúgócsapatot működtető kft. üzletrészének 80 százalékát. A Fotex-vezér soha nem tagadta, hogy az MTK a szívügye, ám ettől még kezdetben az Üllői úton is komoly tervei voltak. A stadiont „elfordította” volna, így az a Könyves Kálmán körúttal lett volna párhuzamos, a felszabadult területre pedig bevásárlóközpontot képzelt el. Aztán lemondott e tervről, lassacskán pedig belátta, hogy a magyar labdarúgást képtelenség üzleti alapon és profitábilisan működtetni. Talán csak ürügyre várt, és ezt meg is kapta 2003. május 30-án. A Debrecen elleni bajnoki mérkőzéssel nemcsak az aranyérem, hanem az azt követő botrány miatt a főtámogató is elveszett; a szurkolók kórusban gyalázták Várszegit, aki a 2,4 milliárd forintból időarányosan 1,2 milliárdot kifizetett, de távozásával újra üres lett a kassza, ráadásul magánál tarthatta a kereskedelmi jogokat is. Sőt, távozásának üzenetértéke volt a hazai gazdasági potentátok felé: lám, a Fradiba még Várszegi bicskája is beletörött.
Szükséghelyzetben a fedezetlen ígéret is elég, Kovács Ádám, a Celladam Rt. feltaláló-tulajdonosa így hónapokon át járathatta a bolondját a klubbal, miközben az csak az időt vesztegette, tovább görgetve maga előtt a tartozásait. Kovács már az első részletet sem fizette ki, így tavaly március 25-én felmondták a vele kötött szerződést. Furulyás János azóta rendületlenül keresi az új befektetőt, és állítja, meg is találta. Az inkognitóját őrző amerikai partnert persze az ingatlan érdekli, nem a majdnem minden értékétől megfosztott csapat, így a kulcskérdés az, megkaphatja-e 49 vagy 99 évre a nyolchektáros állami tulajdont a Ferencváros.
Ha igen, ideig-óráig megmenekülhet, talán magához térhet. Ez azonban már mai történet, napjainkban íródik, és az első számú „szerző” a jelenlegi magyar kormány. Múlt csütörtökön mindenesetre az állami sportvezetés feje, Ábrahám Attila, az FTC elnöke, Furulyás János és a titokzatos befektető a Parlamentben egyeztetett.
Alkujuk tárgya az évszázados múltra visszatekintő, legpatinásabb magyar sportklub. A történelem fintora, hogy itt és most éppen az ő kezükbe került a sorsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.