Az egyik véglet szerint Kovács Gergely tehet mindenről. A női kajak kettesek futamát ugyanis megelőzte a kenusoké, amelynek végén a győztes Kovács, Bozsik egységből előbbi rosszul lett. A segítségére siető gumi mentőcsónak 30-40 centiméteres hullámokat kavart, amelyek a két part között oda-viszsza verődve „összeszabdalták” a vizet a befutó környékén. Erre siklott rá váratlanul a mezőny, s ez a lötykölődés okozta Kovácsék beborulását, Paksyék megbillenését. Az ötperces szünet tehát az ilyen esetek miatt is rövid.
Ám ez csak szélsőséges magyarázat. Egyrészt, Kovács és Janics az olimpián már bizonyította, hogy jól lovagolják a hullámokat, másrészt – s ez sokkal fontosabb – a két bajnoknőt nem húszméteres előnyben, hanem legalább ötméteres hátrányban érte a baleset. Ezt figyelembe véve pedig nemhogy a verseny megismétlésének, a további kísérletezésnek sincs értelme. Az új lebonyolítási rendszerben, amikor a futamokat ötpercenként indítják, s a kajak egyesét és kettesét csak tizenöt választja el, lehetetlen a duplázás. Gyakorlatban ezt igazolta vissza a vasárnapi válogató. Angyal Zoltán le is szűrte a következtetést. Kovács Katalinnak és Janics Natasának döntenie kell: vagy egyes, vagy kettes, esetleg négyes.
– Döntését tudatta már az érintettekkel is? – kérdeztük a szövetségi kapitányt.
– Közvetlenül a verseny után mindenki feszült, olyankor nem szoktam személyre szabottan értékelni. Kovács Katival azonban ma (azaz hétfőn – a szerk.) már beszéltem telefonon.
– Hogyan fogadta a bejelentését?
– Igazságtalannak tartja a körülményekre való hivatkozással, a verseny megismétlésének ötletét is felvetette, de erről szó sem lehet. Azt hiszem, tisztességes voltam ebben a kérdésben. Ősszel az edzőbizottság egyszer már elfogadta az előterjesztésemet, hogy az új rendszerben ne lehessen duplázni. Ezt tényleg csak a két lány miatt, velük kivételezve változtattuk meg. Meg is érdemelték, hogy megpróbálják. A gyakorlat azonban azt mutatja, nem tudtak élni a lehetőséggel. S nem akarom az ördögöt a falra festeni, de az Európa-bajnokságon még rosszabb lesz a helyzet. Poznanban nincs úgynevezett osztósziget, ugyanott, a pályák alatt kell felevezni, ahol a verseny is zajlik. A futamok idejére azonban természetesen megtiltják a mozgást. A fejemet vennék, ha a lányok emiatt lekésnék a rajtot.
– Ebben a helyzetben ön mit tanácsolna a lányoknak?
– Nehéz kérdés, mert szerintem edzőjükkel együtt eltaktikázták magukat. A látottak alapján semmi garancia nincs arra, hogy párosban akár pihenten is simán nyerjenek Paksy és Benedek ellen. Ha viszont mindketten az egyesre hajtanak rá, akkor a vesztes csak négyesben jut szóhoz. Szerintem házon belül, de legkésőbb az első válogatón el kellett volna dönteniük, melyikük a jobb, s a vesztesnek társat kellett volna keresnie a ketteshez.
Ami most már nehéz lesz. Paksyék a győzelem után nyilván megbonthatatlanok, Szabó Szilvia és Bóta Kinga pedig nem volt elég meggyőző. Ha a fontos kérdésekben döntő Fábiánné nem akarja, hogy két tanítványa csak együtt, párosban induljon, akkor együtt kell működnie korábbi tanítványaival. Ami, őt ismerve, nem séta-, hanem kényszerhajókázás lesz.
Együtt a férfi négyes. A négyeseknek nem írtak ki válogatót, kétszeres olimpiai bajnok férfi kvartettünk a hét végén mégis kvalifikálta magát a vb-re és az Eb-re. Vereckei Ákos és Kammerer Zoltán egyéniben első, illetve második, Storcz Botond és Horváth Gábor párosban második lett ezer méteren, s ezzel a teljesítményükkel meggyőzték Angyal Zoltánt arról, hogy továbbra is ütőképes egységet alkothatnak.
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
