Nemzeti kincs és Nemzeti Sporthivatal

Sportgazdaság A Ferencváros nemzeti kincs – idéztük legutóbbi, az FTC viszontagságaival foglalkozó írásunkban. Kérdés, osztja-e még e vélekedést a nemzet, esetünkben az állam, a jelenlegi magyar kormányzat is. Hiszen nem kis részben ettől az igentől vagy nemtől függhet a klub sorsa. Ábrahám Attila államtitkár, a Nemzeti Sporthivatal elnöke interjúnkban köztes álláspontra helyezkedett.

2005. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érez-e felelősséget az állami sportvezetés a Ferencváros iránt, vagy úgy véli: magánügy, ami az egyik legpatinásabb magyar sportegyesületnél történik, másszanak ki a fradisták a saját kínjukból egyedül, ha tudnak?
– Ez azért túl sarkos megfogalmazás. Egyrészt valóban tekintettel kell lennünk az egyesületek közti esélyegyenlőségre, és a Ferencváros felelőssége tetten érhető abban, hogy ide jutott, másrészt a Fradi sporttörténelmi múltja, jelentősége miatt nem mondhatjuk: maguknak csinálták a bajt, oldják is meg.
– Ha a kormány valóban segíteni akar, egyetlen intézkedéssel, könnyedén megteheti. Adja 49 évre az FTC vagyonkezelői jogába az Üllői út és a Könyves Kálmán körút kereszteződésében fekvő, nyolchektáros területet, és ezért ne 1,2 milliárd forintot kérjen a fizetésképtelen klubtól, hanem csak egyet.
– Ez nagyobb segítség lenne, mint amekkorát mint állami sportirányítás módunkban áll megadni.
– A Vasas hogyan kaphatta meg mégis egy forintért a pasaréti, a Folyondár utcai és a Fáy utcai ingatlant?
– A hasonlat nem pontos. A Ferencvárosnál csak a labdarúgó rt.-ről beszélünk, miközben a népligeti bázis fenntartása évente körülbelül 240 millió forintjába kerül az államnak. A Vasas viszont minden szakosztályára, a teljes egyesületre talált szerintünk is nagyon jó megoldást.
– A Ferencvárosnál abban reménykednek, hogy egy amerikai befektetőnek eladhatják azt a továbbra is állami tulajdonban lévő területet, amelyet nem örökbe, hanem csupán 49 évre kapnának meg. Lehet alapja ennek a bizakodásnak?
– Ebben a témában több félreérthető nyilatkozat jelent meg. Értékesítésről természetesen szó sem lehet, hiszen a vagyonkezelő, akinek nincsen tulajdonjoga, nem is adhat tovább tulajdonjogot. Ha a befektető épít valamit, az az övé, de ettől még a földterület az államé marad.
– E titokzatos befektetővel múlt csütörtökön, a Parlamentben tartott egyeztetésen ön is találkozott. Ingatlanspekulánsnak tűnt, vagy érdeklődik a sportklub iránt is?
– Valamilyen mértékben érdeklődik, éppen ezért van szükség további tárgyalási fordulókra.
– A magyar sportvezetésre is ráférne egy sikertörténet. Az állam kivonult a labdarúgásból – olyan ez, mintha a kulturális tárca kijelentené, a komolyzenével nem tud mit kezdeni, ezért elfelejti –, a sportminisztérium megszüntetésével a sport érdekérvényesítési lehetősége is csökkent; ezek után nem jönne kifejezetten jól, ha állami közreműködéssel mentenék meg a Ferencvárost?
– Az állam nem vonult ki a labdarúgásból, hanem az utánpótlásra koncentrál, tavaly és idén is közel 300 millió forintot áldoz erre a célra. Másrészt a 2012-es Eb-rendezési pályázatot is támogatjuk, szerepünk ebben az ügyben nem tekinthető kivonulásnak. Azt sem érzem, hogy az érdekérvényesítési lehetőségeink csökkentek volna. Ha csak a számokat nézzük: az idénre beterjesztett költségvetési javaslathoz képest 2,7 milliárd forintnyi pluszt sikerült kiharcolnunk a magyar sport számára. Igaz, mindettől még a Ferencvárost nem hagyhatjuk teljesen magára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.