Visszatérhet Európába az olimpia

Július 6-tól három napon keresztül Szingapúrra figyel a sportvilág. Itt tartja soron következő kongresszusát a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), amelyen többek között titkos szavazással eldöntik, melyik város rendezheti meg a 2012-es nyári olimpiát.

Kő András
2005. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hasonló a várakozás a korábbiakhoz, amikor az olimpiai színhely kijelölése volt a tét. Hiába, az olimpia a növekvő gondok és veszélyek (például a dopping) ellenére ma is hódít. Tizenegy város versengett a 2012-es nyári játékok megrendezésének jogáért, a szűkítés után pedig maradtak öten: New York, Moszkva, London, Párizs és Madrid. Közülük kerül ki július 6-án a befutó. Ötven plusz egy százalék szükséges a „fehér füst felszállásához”. Azok a NOB-tagok, akik állampolgárságuknál fogva közvetlenül érdekeltek az öt város sikerében, nem vehetnék részt a szavazáson. Így körülbelül száz NOB-tag voksa dönt majd a színhelyről.
Az értékelőbizottság tagjai huszonegy kérdéscsoport alapján vizsgálták a kandidáló városokat. Részrehajlás nélkül megállapítható, hogy mind az öt város alkalmas arra, hogy a játékok házigazdája legyen. Schmitt Pál, a NOB magyar tagja, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke azért vállalkozott ennél részletesebb esélylatolgatásra is.
– Tekintettel arra, hogy az 1996-os nyári olimpia Atlantában volt, a 2000-es Sydneyben és a 2008-as Pekingben lesz, anélkül, hogy prejudikálnék, véleményem szerint a 2012-es várhatóan vissza fog kerülni Európába. Ugyanakkor a NOB afrikai, ázsiai és dél-amerikai tagjai kulcsfontosságú helyzetben vannak, az ő szavazataikért megy a harc. Úgy érzem, az angolszász lobbi ezúttal London mögé sorakozik fel, a frankofilok jelöltje a világ másik nagyvárosa, Párizs, amely 1992-ben csak egy hajszállal maradt le Barcelona mögött – miközben Albertville ugyanabban az évben téli olimpiát rendezhetett –, és ott van még Madrid, a fekete ló, mondom én, mert a nagy lélekszámú spanyol világ támogatását élvezi. Az első körben nyilvánvalóan a NOB valamennyi dél-amerikai tagja támogatni fogja Madridot, és ne felejtsük el, hogy a spanyol király húga, a Nemzetközi Lovasszövetség elnöke is tagja a NOB-nak, továbbá a korábbi elnök fia, akinek a tekintélye egyre nagyobb. Úgy látom, az utolsó fázisban a papa, Samaranch is bedobta magát. Tehát nem írnám le Madridot. Óriási harc várható, és könnyen lehet, hogy csak néhány szavazat dönt. Ha most arra kérnének, hogy borítékoljam, melyik város lesz a nyerő, a tippelésnél tovább én se jutnék.
London és Párizs elsőként rendezhetné meg harmadik alkalommal a nyári játékokat. Előbbi 1908 és 1948, utóbbi 1900 és 1924 után. A versengésre jellemző, hogy az oroszok is tele vannak önbizalommal, és állítják, hogy (1980 után újra) Moszkva a legjobb. Legalábbis ezt sugallja a Putyin elnök támogatását élvező moszkvai polgármester.
A háromnapos kongresszus első napján döntenek a 2012-es olimpia helyszínéről, az utolsó napon, július 8-án pedig a játékok leendő programjáról. (A döntés már nem érinti Pekinget.) A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 111 évének története során a szervezet időről időre felülvizsgálta a játékok programját, és az élet változásával, a társadalmi lét alakulásával a sportmozgalom is igyekezett lépést tartani. Ám 1936 óta egyetlen sportjátékot sem vettek le az olimpiák műsoráról, és hetven éve – egyirányú utcaként – a NOB csak befogad újabbakat, megfelelő arányt kialakítva a nemek, az egyéni és a csapatjátékok, a teremben és a szabad ég alatt űzött sportágak között. 2002-ben Mexikóvárosban drasztikus programrevíziót határoztak el, de olyan erős volt a műsoron szereplő sportágak lobbija, hogy minden maradt a régiben. Ennek mi, magyarok persze csak örülhettünk, mert sokat beszéltek akkoriban a birkózás, a kajak-kenu, az öttusa és a vívás visszaszorításáról. Szerencsére azonban Schmitt Pállal az élen a magyar tisztségviselők résen voltak. Ha úgy tetszik, üzletet kötöttek: történetesen mi támogattuk a baseballt, ők meg a mi sportágainkat. Most azonban Szingapúr előtt, nagyon komoly a szándék a változtatásra. A NOB programbizottságának tagjai talán még sohasem végeztek olyan alapos, mindenre kiterjedő felmérést, mint éppen a közelmúltban. Harminchárom sportág mezsgyéjén – az elterjedtség, a népszerűség, a televíziós megjelenés, a költségigény, a bíráskodás, a tradíció, a szponzori támogatottság stb. szempontjából – átvilágították a 28 olimpiai sportjátékot (egynek tekinthetők például a vizes sportok – „aquatics”; ezen belül jelölhetjük meg a sportágakat, például a műugrást, majd a versenyszámokat, példánknál maradva a szinkronizált férfi műugrást). A jelentést közzé is tették (a NOB honlapján, a www.olympic.org alatt olvasható el, hogy a bizottság tagjai hogyan vélekednek az egyes sportágakról).
Schmitt Pál elmondta, hogy öt új sportág, a (hét játékos alkotta) rögbi, a görkorcsolya, a fallabda, a karate és a golf vár arra, hogy az olimpia műsorára kerülhessen. Ugyanakkor veszélyben van a baseball, a softball, a tékvandó és az öttusa. Alfabetikus sorrendben mindegyik sportágról dönteni fognak, és napvilágra kerül, hogy a NOB-tagok hogyan vélekednek róluk. Ha egyik-másik nem szerzi meg az ötven plusz egy százalékot, kikerül a programból, illetve helyet cserél azzal, amelyik viszont kétharmados többséget kap. De a 28 sportjáték mindenképpen marad. A NOB magyar tagja bízik abban, hogy sikersportágaink egyike, az öttusa, amely 1912 óta szerepel az olimpiák műsorában, megkapja a szükséges támogatást a bentmaradáshoz. Ami az egyre többet emlegetett vízilabdát illeti: ebben a sportágban a döntés a 16 tagú végrehajtó bizottság tagjainak kezében van, akik javasolhatják, hogy vegyék le a sportágat a játékok programjáról. A vízilabda általános megítélése nem rossz, a statisztikák szemszögéből azonban gyengén áll. De a végrehajtó bizottságban több tisztségviselő is akad, aki – országa vízilabdasportjának teljesítménye alapján – érdekelt abban, hogy a póló ne kerüljön le a műsorról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.