Kilenc arany vonzásában

Az ifjúsági, illetve junior úszó Európa-bajnokságok 1967 óta íródó története során mától vasárnapig rendezheti először Magyarország, azaz Budapest a viadalt, így önmagában nem lenne túlzott elvárás az eddigi legjobb szereplés megközelítése vagy túlszárnyalása. Annak tudatában azonban, hogy a csúcsot a 2001-es máltai 9 arany és 6 ezüst jelenti, már enyhén szólva merész a célkitűzés. A szakma szerint mégsem megalapozatlan.

2005. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Güttler Károly a (korosztályos) kapitányi poszton, Czene Attila a sportigazgató-helyettesi és műsorközlői szerepkörben, Darnyi Tamás és Kovács Ágnes a VIP-vendégek kísérőjeként – illusztris névsor a parton, de ami most fontosabb, legalábbis ígéretes a vízben. Magyarország rendezőként minden számban két versenyzőt indíthat, az ebből fakadó 29-es létszám természetesen mennyiségi rekord, de Kiss László szövetségi kapitány és Güttler Károly szerint minőségben sem állunk rosszabbul. Sőt hatan is aranyesélyesek: Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka, Kis Gergő, Molnár Ákos, valamint a Verrasztó testvérek, Dávid és Evelyn.
Már az első napi, azaz mai reményekről sokat elmond, hogy Jakabos azért rajtol inkább 200 pillangón, mint 400 vegyesen – a hónap végi montreali felnőtt világbajnokságon pedig ebben a számban tűnhet ki –, mert ezzel a csapaton belül összességében javítja a kilátásokat, hiszen míg ő pillangón is nyerhet, addig nélküle vegyesen Hosszú a favorit.
Kiss László úgy számol, hogy jövőre, a szintén budapesti felnőtt Eb-n a mai juniorok adhatják az akkori csapat magvát, még messzebb tekintve pedig kialakulhat egy akár három olimpiára érvényes keret. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy aki ebben a korosztályban kontinesviadalt nyert, abból nagy valószínűséggel már lett valaki. Az 1967-es nyitányon Gyarmati Andrea, idősebb Cseh László és Borlóy Mátyás győzött, a későbbi bajnokok között megtalálható Hargitay András, Wladár Sándor, Darnyi Tamás, Szabó József, Egerszegi Krisztina, Kovács Ágnes és Orosz Andrea, a közelmúltban pedig Cseh László és Risztov Éva vitte a prímet.
A mai klasszisjelöltek közül Molnár Ákosnak már múltja is van; akkora tehetségnek indult, hogy Széchy Tamás már tízévesen kiszúrta és edzőtáborba vitte a nagyokkal Ausztráliába. (A hazaérkezést követően a reptéren az akkor még kissrác Molnárt arról faggattuk, hogyan érezte magát, ő pedig lelkendezve mesélte: nagyon jól, Tamás bácsi még becenevet is adott neki. „És mi lett az új beceneved?”, kérdeztük, mire rávágta: hát Tetű.)
Visszatérve a jelenbe: a margitszigeti Hajós Alfréd uszodába ingyenes belépési lehetőséggel csalogatják a délelőtti időfutamokra és a csütörtöktől vasárnapig 16 órakor kezdődő döntőkre a nézőket. Eredetileg már ezt a versenyt is a jövő évi felnőtt Eb tízpályás létesítményében kellett volna lebonyolítani, ám a csúszás mértékét pontosan mutatja, hogy július 17-én, az utolsó finálé után következik csak az alapkőletétel. Nincs mese, vasárnapig gyorsan kell úszni, vasárnaptól pedig még gyorsabban építkezni, mert a tét vízen és szárazon sem kicsi; itt érmeket lehet nyerni, ott rendezői jogot lehet veszíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.