Güttler Károly a (korosztályos) kapitányi poszton, Czene Attila a sportigazgató-helyettesi és műsorközlői szerepkörben, Darnyi Tamás és Kovács Ágnes a VIP-vendégek kísérőjeként – illusztris névsor a parton, de ami most fontosabb, legalábbis ígéretes a vízben. Magyarország rendezőként minden számban két versenyzőt indíthat, az ebből fakadó 29-es létszám természetesen mennyiségi rekord, de Kiss László szövetségi kapitány és Güttler Károly szerint minőségben sem állunk rosszabbul. Sőt hatan is aranyesélyesek: Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka, Kis Gergő, Molnár Ákos, valamint a Verrasztó testvérek, Dávid és Evelyn.
Már az első napi, azaz mai reményekről sokat elmond, hogy Jakabos azért rajtol inkább 200 pillangón, mint 400 vegyesen – a hónap végi montreali felnőtt világbajnokságon pedig ebben a számban tűnhet ki –, mert ezzel a csapaton belül összességében javítja a kilátásokat, hiszen míg ő pillangón is nyerhet, addig nélküle vegyesen Hosszú a favorit.
Kiss László úgy számol, hogy jövőre, a szintén budapesti felnőtt Eb-n a mai juniorok adhatják az akkori csapat magvát, még messzebb tekintve pedig kialakulhat egy akár három olimpiára érvényes keret. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy aki ebben a korosztályban kontinesviadalt nyert, abból nagy valószínűséggel már lett valaki. Az 1967-es nyitányon Gyarmati Andrea, idősebb Cseh László és Borlóy Mátyás győzött, a későbbi bajnokok között megtalálható Hargitay András, Wladár Sándor, Darnyi Tamás, Szabó József, Egerszegi Krisztina, Kovács Ágnes és Orosz Andrea, a közelmúltban pedig Cseh László és Risztov Éva vitte a prímet.
A mai klasszisjelöltek közül Molnár Ákosnak már múltja is van; akkora tehetségnek indult, hogy Széchy Tamás már tízévesen kiszúrta és edzőtáborba vitte a nagyokkal Ausztráliába. (A hazaérkezést követően a reptéren az akkor még kissrác Molnárt arról faggattuk, hogyan érezte magát, ő pedig lelkendezve mesélte: nagyon jól, Tamás bácsi még becenevet is adott neki. „És mi lett az új beceneved?”, kérdeztük, mire rávágta: hát Tetű.)
Visszatérve a jelenbe: a margitszigeti Hajós Alfréd uszodába ingyenes belépési lehetőséggel csalogatják a délelőtti időfutamokra és a csütörtöktől vasárnapig 16 órakor kezdődő döntőkre a nézőket. Eredetileg már ezt a versenyt is a jövő évi felnőtt Eb tízpályás létesítményében kellett volna lebonyolítani, ám a csúszás mértékét pontosan mutatja, hogy július 17-én, az utolsó finálé után következik csak az alapkőletétel. Nincs mese, vasárnapig gyorsan kell úszni, vasárnaptól pedig még gyorsabban építkezni, mert a tét vízen és szárazon sem kicsi; itt érmeket lehet nyerni, ott rendezői jogot lehet veszíteni.
Lezárták az Óbudai-szigetet
