Cseh megmentette Magyarországot

Egy arany, egy ezüst, egy bronz. Ez Magyarország és „Cseh-ország” mérlege a vasárnap befejeződött montreali úszó világbajnokságon. Igaz, előbbi elért még egy 7. (Risztov Éva) és két 8. (Jakabos Zsuzsanna) helyezést is, utóbbi viszont teljessé tette az éremkollekcióját: a 100 hát bronza és a 200 vegyes ezüstje után 400 vegyesen ismét lépett egyet felfelé. Ezzel saját fejére helyezte a koronát, a többiek fölött pedig kinyitotta azt a bizonyos ernyőt.

2005. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Montrealban még a (jövendő) vb-aranyérmes is metrón utazik versenyezni. Vasárnap reggel Turi György edzőbe és csapatába botlottunk az egyik megállóban; Cseh László és Risztov Éva a külső ingereket kizárva, walkmanbe temetkezve tette meg az utat, amely így sokkal rövidebb és kényelmesebb, mint a légkondicionálás nélküli, a lezárások miatt a fél városon átkanyargó hivatalos busszal araszolgatva. Turi két megálló között még egy bátor jóslatra is vállalkozott: „Hacsak valaki nem varázsol elő a kalapjából egy csodaúszót, Laci nyerni fog. 4:10-en belül mehet, az pedig már közel van a világcsúcshoz. De ha az nem lesz meg, csak a győzelem, azt is elviseljük.”
Még szép. A világrekord – a rangon túl – annyiban lehetett volna lényeges, hogy a számot ezúttal kihagyó Michael Phelps „tárgyiasult alakja”. De nincs mese, egy adott futamban csak az győzhető le, aki el is indul rajta, és azért bőven akadt jelentkező. Az amerikai Lochte, a csütörtöki 200 vegyes harmadikja, az olasz Marin, 400-on a tavalyi Eb- 2., vagy éppen a tunéziai Mellouli, akitől a vb előtt egy sajtótájékoztatón megkérdezték, megszorongatja-e Cseht, mire rávágta: nem megszorongatja, megveri.
Ehhez képest a japán Sano kezdett őrülten pillangón, 50-nél világcsúcsrészidővel vezetett is, de száznál már Laci fordult elsőként, háton pedig csupán Lochte bírta vele az iramot. Az amerikai mellen horgonyt vetett, feljött ellenben Marin, de gyorshoz érve csak a győztes ideje volt már kérdéses, a személye nem. Cseh László végül több mint egy testhossznyi előnnyel, 4:09,63-as Európa-csúccsal nyerte pályafutása első vb-címét, de a mérhető sportágak versenyzőinek átka a jelek szerint őt is veri – még az első is úgy érezheti, ha maximalista, hogy van mit javítani. „Túl lassan kezdtem, igaz?” – kérdezte az edzőjétől, Turi György pedig ahelyett, hogy például rávágta volna, észnél vagy, már vésik a nevedet a margitszigeti márványtáblára, így felelt: nem volt gond, megcsináltad féltakarékosan az egészet. Vb-arany, kontinensrekord – féltakarékosan. Már nem is csoda, hogy az újdonsült bajnok, Verrasztó Zoltán, Hargitay András, Darnyi Tamás és Czene Attila után a magyar férfi vegyesúszóvonal következő hajtása beszélgetésünk során sem áradozott, csak visszafogottan mosolygott.
– Ugye, nem akarja elhitetni, hogy valóban csalódott?
– De, picit az vagyok. Amikor felnéztem az eredményjelzőre és megláttam az időmet, az volt az első gondolatom, nem az igazi.
– Mi lett volna az igazi?
– Ha 4:09-en belül megyek.
– Min múlott, hogy nem sikerült?
– Pillangón nem tudtam eléggé elhúzni, féltem is, hogy nem lesz elég az előnyöm.
– Most nem álmodta meg előre a versenyét?
– Nem. Éjszaka nem úsztam, de rémálmaim voltak.
– Ehhez képest azért kifejezetten biztató a pillanatnyi helyzete, nem?
– Persze, végül is ezért az aranyért dolgoztam egész éven át.
– És a 200 vegyes ezüstje vagy a 100 hát bronza? Ezek után tekintheti egyértelműen fő számának a 400 vegyest?
– Jó kérdés. Nem mondok le semmiről, sőt, a pillangót is érdemes lenne komolyan megpróbálni.
– Melyek a rövidebb távú tervei?
– Ma megiszom pár pohár pezsgőt, aztán pihenek egy nagyot, ősszel pedig megkezdem a tanulást Budapesten, a műszaki egyetemen.
– Jövőre a margitszigeti Eb a fő verseny, ahol megint nem találkozhat Phelpsszel. Bánja?
– Talán megpróbálom elintézni valahogy, hogy elindulhasson.
Addig is jelenése volt a győzelmi dobogón – egyetlen vele kapcsolatos, de nem őt bíráló hiányérzetünk, hogy kék egyenruhában lépett fel oda, mert talán csak a magyarokról nem derül ki, honnan érkeztek, bár az árbocon lengő zászlónk még piros-fehér-zöld –, majd a kötelező fényképezkedéskor már Jakabosnak és Risztovnak is integethetett volna, akik a női 400 vegyes rajtjához készülődtek. Egyikük a hármas pályán, másikuk az ötösön, szendvicsbe fogva a nagy esélyest, az amerikai Hoffot. Egy ideig szorították is, hisz száznál Risztov, kétszáznál pedig Jakabos vezetett, de Hoff ezután kicsúszott abból a bizonyos szendvicsből, míg a fokozatosan leszakadó magyarok a 7. és 8. helyen értek be. Risztov, aki két éve Barcelonában még vb-ezüstjeit siratta, mostani egyetlen döntője és 7. helyezése után ellentétes előjelű, de megint meghökkentő nyilatkozattal rukkolt ki: „Higgyék el, boldog vagyok. Végigcsináltam emelt fővel az évet és a vb-t, tudom, hol hibáztam, és azt is, jövőre honnan kell kezdenem.” Jakabos mintha csak erre kontrázott volna: „Én most már semmit sem tudok. A délelőtti futam után az időm és a helyezésem miatt is csalódott vagyok, de az legalább valami, hogy kétszer is döntőbe kerültem.”
Annál is inkább, mert a hétfős magyar csapatból ez rajta kívül csupán Csehnek sikerült. Risztovról már ejtettünk szót, de Turi Györgyöt még mindenképpen érdemes idézni. Szerinte Éva pályafutásában a 2002-es Eb és a 2003-as vb jelentette a már meghaladhatatlan csúcsot, míg Boulsevicz Beatrix és Nagy Réka esetében ez remélhetőleg nem múlt-, hanem jövőbeni időpont. Flaskay Mihály, a meglepetésember ezúttal nem hozta a meglepetést, 50 mellen 9.-ként éppen lemaradt a fináléról, Bodor Richárd pedig Kiss László szövetségi kapitány szavaival élve a legegyértelműbb csalódást jelentette.
Cseh László mellett szerencsére akad még egy roppant erős kapaszkodónk, még ha időben és térben is messzebb kell nyúlnunk érte: a július közepi budapesti junior Eb, a maga 25 érmével. Ha a 2007-es melbourne-i vb-re vagy már a pekingi olimpiára tekintünk, következtetéseinket inkább a Margitszigeten, mintsem a Montrealban történtekből kell levonnunk.
Talán a realitás is ezt diktálja, de jó kedélyünk megőrzésének igénye mindenképpen.



Eredmények. Úszás. Férfiak: 50 m hát: 1. Grigoriadisz (Görögország) 24,95 mp, 400 m vegyes: 1. Cseh László 4:09,63 p – Európa-csúcs; 1500 m gyors: 1. Hackett (Ausztrália) 14:42,58 p; 4x100 m vegyes: 1. Egyesült Államok 3:31,85 p. Nők: 50 m gyors: 1. Lenton (Ausztrália) 24,59 mp; 50 m mell: 1. Edmistone (Ausztrália) 30,45 – világcsúcs régi: 30,57, Baker, brit, 2002. 07. 30., Manchester); 400 m vegyes: 1. Hoff (Egyesült Államok) 4:36,07; …7. Risztov Éva 4:43,68; 8. Jakabos Zsuzsanna 4:44,65.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.