Már nincs közös ló

V Í V Á S Bár a Magyar Vívószövetség csütörtöki elnökségi ülésén hozott határozat egy szóval sem említi, hogy leváltották volna a posztjáról Szabó Bence szövetségi kapitányt, valójában ez történt a szakmai irányítás megváltoztatására készített javaslat elfogadásával. Január 1-jétől három kapitány felel a munkáért. Az új rendszer Kovács Tamás technikai igazgató szerint áttekinthető, számon kérhető és hatékony. Persze ami az utóbbi ismérvet illeti, annak megítéléséhez azért kell némi idő.

2005. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Bence jelezte, hogy a számára méltatlan helyzetben nem kíván pályázni. Kovács Tamás, a Magyar Vívószövetség technikai igazgatója ugyanakkor az alábbiakat mondta el.
– Ez a történet egyáltalán nem arról szól, hogy leváltottuk Szabó Bencét. Sokkalta inkább arról, hogy a Magyar Vívószövetségben idén elkezdődött egy megújulási program, amelynek első lépéseként új elnökségnek szavaztunk bizalmat, a döntéshozókat és a végrehajtókat pedig különválasztottuk. A második lépés a szakmai irányítás megújítása volt, ennek során a három fegyvernemben, tehát tőrben, párbajtőrben és kardban is szakági bizottságokat hoztunk létre, és az élükre június 1-jétől pályázat útján vezetőket választottunk. Január 1-jétől pedig egyszemélyi felelősök irányítják majd a munkát, fegyvernemenként a kadétektől a felnőttekig, és így abszolút átláthatják a helyzetet. Természetesen a három kapitányi posztra is pályázatot írunk ki, s ez a folyamat csupán a szakma megerősítése.
– A megújulási programot kétségkívül hangoztatták, csak éppen azt nem lehetett tudni, hogy hol lesz a vége. S akárhogy csűrjük-csavarjuk a szót, Szabó Bence kezéből kivették az irányítást, bár a szerződése a pekingi olimpia végéig szól. Mi lesz a sorsa?
– Az elnökség egyhangúlag úgy döntött, hogy ha folytatni kívánja a munkát, akkor neki is pályázni kell.
– Ám ő már jelezte, nem kíván pályázni.
– Ebben az esetben a szövetség tudomásul veszi, hogy anyagi kötelezettségei vannak vele szemben.
– Szabó Bence azt is nehezményezte, hogy az új koncepcióval a vívótársadalom jelentős része nem ért egyet, s furcsállta, hogy a kérdést nem vitték a közgyűlés elé.
– A szakági bizottságok tették meg a javaslatot, amelyekben öszszesen huszonnégy edző van. A változtatás igénye mindhárom bizottságban 6:2-es támogatást kapott.
– Hipotetikus a felvetés, de ha a zalaegerszegi Eb-n és a lipcsei vb-n aranyérmet is nyerünk, nem csak ezüstöket és bronzokat, akkor minden maradt volna a régiben?
– Akkor is változtattunk volna.
– Csak a példa kedvéért vegyük Szlovenszky Istvánt, aki a tőr szakági bizottsági vezetője lett. Ha a tőrözők első számú irányítója, azaz kapitánya kíván lenni, lehet az?
– Természetesen ő is pályázhat, de ha nyer, akkor az összeférhetetlenség miatt le kell mondania a szakági bizottsági vezetői, valamint a Vasas szakosztály-vezetői posztjáról is.
– Ám azáltal, hogy három kapitány lesz, az emberben óhatatlanul felvetődik a közös ló hátára vonatkozó mondás…
– Itt nincs semmiféle közös ló! Mit gondol, a kardozókat érdekli a párbajtőrözők problémája?
– Már csak az összetartás miatt is, nem lenne baj, ha érdekelné. S a háromkapitányos vezetés 2001-ben már megbukott, épp ezután lett Szabó az egyszemélyi felelős.
– A két helyzet között nincs párhuzam, mert akkor az edzők végezték a szakmai munkát, s felettük nem kapitányok, azaz szakmai felelősök, hanem menedzserek álltak. Nekik elsősorban pénzszerzési és szervezési feladataik voltak. Most a szakma jut vezető szerephez, mégpedig áttekinthető, számon kérhető és hatékony rendszerben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.