Ötvenéves rekord az öt római arany

A magyar vívók az 1955-ös római világbajnokságon öt aranyérmet nyertek, ami ma már felülmúlhatatlannak tetszik. Férfi tőrben Gyuricza József, női tőrben Dömölky Lídia, kard egyéniben Gerevich Aladár, továbbá kardcsapatban és női tőrcsapatban a magyar válogatott hódította el a bajnoki címet. Ennek éppen ötven esztendeje.

Kő András
2005. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1955-ös esztendő a villanygép éve is volt. Éppen itt volt az ideje, mert férfi tőrben a franciák csodálatos képességű vívója, Christian d’Oriola 1954-ben Luxembourgban negyedik egyéni világbajnoki győzelmét aratta. Nem beszélve a csapattal szerzett érmeiről. Vívóink villanygéppel elért sikereiben nagy szerepet játszott, hogy idehaza már azzal gyakoroltak, és egy kiváló szakember, a postamérnök Gyarmati Mihály – társával, Ferencz Károllyal – évtizedeken keresztül fáradhatatlanul munkálkodott a felszerelés jobbításán.
Ilyen előzmények után került sor a római világbajnokságra. Dömölky és Gyuricza elsősége a találatjelző gépnek is volt köszönhető, hiszen aligha hihetjük, hogy a „pártatlan” zsűri Rómában nekik juttatta volna az aranyakat. Gyuricza végül, a holtversenyben, 5:2-re verte meg d’Oriolát, ezt a Népsport később így kommentálta: „Üstökösként tűnt fel, és olyan megdöbbenést keltett, amikor a legyőzhetetlennek hitt franciák és olaszok előtt elhalászta az első helyet, mint amikor Prométheusz ellopta az istenektől a tüzet.”
Női tőr egyéniben Dömölky Lídia veretlenül, hét győzelemmel szerezte meg az aranyérmet, miközben a második Colombettinek és a harmadik Elek Ilonának 4-4 nyert csörtéje volt. A csapatdöntőben a szovjetek ellen 9:7, az olaszok ellen ugyanennyi, a franciák ellen 8:8 (45-50) volt a végeredmény. Népsport: „Nyolc-hét volt a franciák javára, amikor Kovácsné és Garilhe állt fel az utolsó csörtére. A két csapat veretlenjei csaptak össze. Kovácsnét azonban nem lehetett feltartani, két és fél perc alatt elintézte a franciák legjobbját.”
A kardcsapatok négyes döntőjében az olaszokkal gyűlt meg a bajunk. Nyolc-hétre vezetett a magyar gárda, amikor… Népsport: „Mindenki ideges lett. Most nemcsak arról volt szó, hogy nyerjünk, hanem harmincéves veretlenségünket is meg kellett védenünk. (Istenem, hol vagyunk már ettől! – a szerk.) A találatarány az olaszoknak kedvezett (53-54), tehát csak győzelem esetén lehettünk világbajnokok. Kovács–Ferrari… Nagyon rosszul kezdődött. 3:1-re Ferrari vezetett. Amikor fordulásnál Kovács levette a sisakját, arcával szinte ő nyugtatta meg a magyar tábort. Nagyon biztosnak látszott. Nem kockáztatott, mindig kitempózta ellenfelét. Egymás után négy olyan találatot vitt be, amelynél még a nagy szakértelemhiányról bizonyságot tevő zsűritagok sem mertek vitatkozni. Amikor az utolsó találat nyomán, Ferrari mellén csattant a penge, a magyarok felsorakoztak a páston, ölelték, csókolták Kovácsot, aki fájós ujja ellenére is nagyszerűen harcolt.”
Hát igen, legenda, ahogy a markolathoz kötözött ujjakkal, sérült állapotban fordított Ferrari ellen, s megint győzött a magyar! Kovács mind a négy asszóját megnyerte, ellenben Gerevich Aladár elveszítette… Egyik csörtéjében Kovács megpróbált segíteni neki:
„Védjél, Aladár!” – kiáltott be a pástra. – „Próbálj meg védeni!” Mire Gerevich, minden idők legeredményesebb és legtechnikásabb kardvívója, olimpiai és világbajnok: „Nem tudok!” A magyar nagykövet, aki természetesen nem volt hozzászokva a vívás izgalmaihoz, meg nem is értett hozzá, körülbelül ekkor mondta Hegyi Gyulának, a sportküldöttség vezetőjének: az ilyen embert haza kell küldeni. „Isten őrizz!” – kapott a szívéhez Hegyi. „Még csak az kellene!”
És neki lett igaza. A csapatot ugyanis Kovács kihúzta a slamasztikából, a rákövetkező két nap aztán a „védeni nem tudó” Gerevich Aladár negyvenöt éves korában, ellenállhatatlan vívással, megnyerte az egyéni világbajnokságot. Veretlenül!
Még az 1955-ös évhez fűződik, hogy november 26-án meghalt Duronelly László mesteredző. „Mi kell a víváshoz? – szokta volt mondogatni –: szorgalom, tehetség és a küzdelem szeretete.” S ami a küzdelmet illeti: „Versenyben csak remélni lehet, számítani soha!” Megszívlelendő szavak ma is. Nedeczky László, aki a napokban vehette át rubindiplomáját a jogi egyetemen, említette egyszer: „Még én is bementem hozzá, hogy vért adjak neki, de már nem lehetett rajta segíteni…”
Emlékek és varázslatok. De jó emlékezni rájuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.