Matekozni nincs idő

B I R K Ó Z Á S Tegnap délelőtt a Körcsarnokban Bárdosi Sándor, majd közvetlenül utána Kiss Balázs is remek második menetet produkálva verte kubai ellenfelét a kötöttfogású birkózó Világkupa bronzmeccsén, s bármilyen furcsa, ez volt a baj. Mert, csapatversenyről lévén szó, most kijött az új pontozási rendszer visszássága, hogy egy elvesztett menettel esetleg többet lehet nyerni. Azt persze a versenyzőktől nem várhatjuk el, hogy a szőnyegen még „matekozzanak” is.

2006. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyszerű nézők soraiban már szombaton, az A csoport nyitómérkőzésének számító, koreaiak elleni meccsünkön is nagy volt a zűrzavar, hogy valójában melyik csapat is áll jobban. A problémát az okozta, hogy a csapatversenyben egyáltalán nem mindegy, ki milyen „minőségű” győzelmet arat. Legjobban az fizet, ha valaki két vállal vagy leléptetéssel nyer, mert ez a két variáció 5-0-val számít be az összesítésbe; s a leléptetést viszonylag könnyedén rá lehet verni a szerényebb képességű ellenfélre. Csak ki kell védekezni három partnerhelyzetet, vagyis azt a szituációt, amikor a rivális kísérletezhet az úgynevezett fordított emeléssel. De az is intést von maga után, ha valaki kimenekül a szőnyegről.
Nos, a koreaiak ellen az utolsó párban, 120 kg-ban Deák Bárdos Mihály az utóbbi koreográfiára épített, mert gőzmozdonyként tolta ki a megilletődött Kim Vang Szukot. Vagyis ötszörös vb-ezüstérmesünk 5-0-ra nyerte a meccset, a csapattalálkozót pedig 14-13-as végeredménnyel mi húztuk be, annak ellenére, hogy a hét találkozóból csak hármat nyertünk meg. A 74 kg-ban Horváth András, a 96 kg-ban Kiss Balázs hozta még a meccsét. Ugyanakkor az olimpiai bajnok Majoros István ezúttal nem az 55, hanem a 60 kg-ban indulva kikapott, mint ahogyan a 84 kg-ban Bárdosi Sándor is.
A koreaiak aztán felettébb pecheseknek bizonyultak, mert a későbbiek során az oroszokkal szemben is úgy maradtak alul, hogy az egyéni meccsekre lebontva újra nyertek 4-3-ra… Hogy a három regnáló olimpiai bajnokkal felálló oroszok legyőzésében nem igazán hiszünk, mi sem mutatta jobban, mint az a tény, hogy Komáromi Tibor szövetségi kapitány a nehézsúlyban Deák Bárdos helyett Branda Gyulát tette be a csapatba. „Az arany helyett a bronzra hajtunk” – ismerte el a szakvezető, hozzátéve, hogy az idei Európa-
bajnokságon alighanem a korábbi Eb-4. Branda indul majd, így most legalább megnézhetjük, mire megy az olimpiai bajnok Barojev ellen. Ám mégse láthattuk, mert mire a nehézsúlyúakhoz értünk, addigra az oroszok már behozhatatlan előnnyel vezettek, és Barojev nem állt ki. Így „csak” 17-15-re kaptunk ki, két tényleges győzelmünket pedig Majoros és az újfent diadalmaskodó, ezúttal a vb-bronzérmes Tyepluhovot verő Kiss Balázs jegyezte.
Vasárnapra tehát maradt számunkra a bronzmeccs a kubaiak ellen. Majoros nagyon komoly fegyvertényként a súlycsoport athéni ezüstérmesét, Monzont leléptetéssel verte, az oroszok ellen kihagyott Bárdosi, végre megvillantva valamit virtuozitásából, lesöpörte a szőnyegről Corralest, és Kiss Balázs is legyőzte Rivast. De ők ketten „csak” pontozással nyertek két-két menetben, az eredmények közé
3-1-es és 3-0-s győzelmeket téve. S itt jön elő a bevezetőben említett visszásság, hogy ha elveszítik a második menetet, és a harmadikban kipontozzák az ellenfelet leléptetésre, akkor kétszer 5-0 is lehetett volna az eredmény.
Mindez persze csupán elméleti okfejtés, ellentmond a sportszerűségnek is, de azért tény. Mindazonáltal egyet kell értenünk Majorossal és Kiss Balázzsal, akik felvetésünkre elmondták, hogy a szőnyegen a mérkőzés hevében ilyen számolgatásokba nem lehet belemenni.
Az utolsó párban amúgy Branda még 12-12-es állásnál lépett szőnyegre az óriás Lopez ellen, aki a tavalyi budapesti vb döntőjében Deák Bárdost is gyorsan lerendezte, szombaton a bolgár versenyző pedig inkább beteget jelentett, mintsem kockáztassa, hogy összetörjék a csontjait. Lopez Brandát végül is szelíden végiggörgette a szőnyegen, majd egyszer azért a miheztartás végett felhajította a csarnok légterébe, így Kuba 16-12-re nyert és lett bronzérmes, az első helyért pedig a törökök 16-14-re verték az oroszokat. „Sok fiatalt kipróbáltam, csalódást senki sem okozott, s azt hiszem, a negyedik helyünk miatt sem kell szégyenkeznünk” – vont mérleget Komáromi Tibor, s ennyiben maradhatunk is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.