Születésnapi emlék az Atyáról

V Í V Á S Vass Imre-emlékversenyt rendeztek húsz évvel ezelőtt, 1986 tavaszán Tatabányán. Két évre rá, hogy a hazai párbajtőrvívás felvirágoztatásának nagy alakja meghalt. Jöttek a világ legjobbjai: olaszok, franciák, németek, románok és természetesen pástra léptek a magyarok is. De hol van már a tavalyi hó? A Vass Imre-emlékverseny a múlté. Elsodorta az idő. Ahogy elsodorta a Kabos-, Terstyánszky-, Petschauer-, Santelli-emlékversenyt is. A magyar a sportban sem hagyományőrző. Tudja egyáltalán, kinek köszönheti a kardját, a párbajtőrét?

Kő András
2006. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetvenötödik születésnapjára „küldöttség” készült hozzá: régi tanítványai, a vívószövetség akkori vezetői, barátok és jómagam. Szólt tehát a feleségének, hogy finom pogácsát süssön, és a boros kancsókat is töltse teli. Ment a kis csapat Újpalotára, az új lakásba, és valaki közöttünk egy szép vázát is szorongatott.
– Kedves Imre bácsi – szóltak a szavak –, Isten éltesse hetvenötödik születésnapján!
– Hetvenkettedik… – jegyezte meg a bajusza alatt a mester, de erre akkor senki sem figyelt oda.
– Honnan szereztétek a vázát? – kérdezte az ünnepelt.
– Magas helyről küldték, őszinte tisztelettel – vágta ki a rezet Kovács Tamás, egykori kitűnő kardvívónk, máig a sportág frontembere. És Vass Imre, aki túl sokat nem szeretett beszélni, s ha beszélt, pattogtak a szavai, tőmondatokba sűrítve a tartalmas mondanivalót, csak annyit jegyzett meg:
– Az ajándékot nem illik visszautasítani… – és már kínálta is hellyel a vendégeket, a háziaszszonyt pedig arra kérte, hozza a pezsgőt a köszöntéshez.
1982-t írtunk. A nagy párbajtőrcsapat sikerei már messze jártak. Régen volt, amikor „Atya” – mert így hívták maguk között – egynémely tanítványa eltávozásáért nemes bosszút kívánt állni, és nyakukra nevelte Nemerét, Kulcsárt. Egyszer, még a legelején, azt mondta Kulcsár Győzőre: „kölyökkutya”, aki játszott a páston edzés közben és játszott a versenyen is.
– Isten éltesse, mester a hetvenötödiken – mondta Kulcsár.
– Hetvenkettedik… – ismételte meg a mester.
Egy nevet dobott be valaki. Eduardo Alejmóét. Az 1930-as évektől a háború kitöréséig tanított Magyarországon az olasz, de csak törve beszélte a magyart.
– Benne láttam azt a magas szintű nevelőt – így „Atya” –, akitől már lehetett tanulni. Annyiféleképpen kell mesternek lenni, ahányféle egyéniség van. Nehéz összegezni, mi a korszerű, a modern. Sákovics dinamikus volt, robbant, Balthazár hátul, a pást végén adta a tusokat. Fenyvesi nemkülönben. De Kulcsár és Nemere vívása például semmiben sem hasonlított. Külön-külön egyéniségek voltak. És ez a szép.
Ültünk a születésnapi asztalnál, és ahogy ilyenkor lenni szokott, egymás után kerekedtek ki a jobbnál jobb történetek.
– Emlékszel, „Atya” – mondta Kulcsár Győző –, egyszer nagyon megsértődtél.
– Egyszer? Nem voltatok könynyű esetek!
– És kijelentetted – idézlek –: „Én magukkal a jövőben nem állok szóba!”
– Na, igyunk – emelte a pezsgőspoharát a magasba Kovács Tamás, aki nem szerette volna az ünnepi hangulatot elrontani. De hát ettől nem kellett tartani. Megbékélt a mester akkortájt hamar. Azaz, ment a békekövet hozzá bocsánatért. Mert az a párbajtőrcsapat ismerte a bocsánat szót.
Az ünnepelt bor után nézett, s ez jó alkalom volt arra, hogy egykori tanítványa, Kulcsár Győző a lényeget emelje ki:
– Hitt az elvégzett munka eredményében, s ha kellett, ennek érdekében mindenkivel összeveszett. Még velünk is. Második apám volt, személye tiszteletet parancsolt, emberi tartása követésre méltó.
A mexikóvárosi olimpiára terelődött a szó. A hármas holtversenyre. A Népsport azt írta az utolsó, mindent eldöntő találat előtt: „…Vass Imre jön, a mester arca halottsápadt, megszólalni még nem tud, csak a szeme él. Kovács Pál széttárja a kezét: „Ilyen versenyt még nem láttam… Még nem láttam…” Aztán ölelik, csókolják Kulcsárt.
És újra végigszurkolták gondolatban, mi játszódott le a mexikóvárosi olimpián.
– Egészségére, maestro! – mondtuk valamennyien a nem tudom hányadik pohár után. – Most a hetvenötödikre, aztán majd a kilencvenedikre.
– Ne akarjatok nekem rosszat – jegyezte meg „Atya” –, szívesen megmaradnék a hetvenkettőnél…
– Kikötöttél a hetvenkettő mellett, Imre – vágta rá Rabe Gusztáv, a sportág élő lexikona. – Én is fiatalítanám magam, ha lehetne.
A párbajtőrözők szerencséje, hogy volt egy Vass Imréjük, Vass Imre szerencséje, hogy tehetséges tanítványai voltak. De ez még kevés lenne: az aranyrögöket csiszolni is kellett, kordában tartani, és a kölyökkutyákat olykor elengedni. És megtanítani sok mindenre. Többek között a küzdelem szeretetére.
Vass Imre 1972-ben, a müncheni olimpia után vonult nyugdíjba, hogy utána többet dolgozzon, mint valaha. 1956-tól kezdődően volt a magyar párbajtőrvívás egyik vezéralakja, jóllehet sohasem vágyott a „nádpálcára”.
– Igyunk még egy utolsót a maestróra! – ajánlotta Kulcsár, mire „Atya” újfent pezsgőt töltött.
– A tölts nem azt jelenti, hogy önts – mondta a hálás tanítvány –, a tölts azt jelenti, teli tölts!
És nevettünk mindahányan.
– Isten éltesse a hetvenötödiken – mondtuk kórusban.
És Vass Imre most sem felejtette el megjegyezni, hogy a hetvenkettediken.
1984 áprilisában halt meg, két évvel a születésnapi látogatás után. Vele semmisült meg a „szalon”, ahol kitüntetés volt iskolát kapni. S most már emlékverseny sincs, ami felidézhetné az alakját, a stílust, ami sírba szállt vele. Pár nappal a köszöntő után aztán Rabe Gusztáv jelentette, hogy Vass Imre tényleg „csak” hetvenkét éves…
Szépen elnéztük a dátumot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.