Oui – szólt bele a kagylóba Bodrogi László, ami nem csoda, hiszen hosszú évek óta Franciaországban él, francia a felesége és a csapata, a Crédit Agricole egyaránt. Persze a köszönés után gyorsan magyarra váltottunk.
– Készülhetünk a sporttörténeti tettre? A hírek szerint a múlt héten megkezdte a tesztelést az egyórás világcsúcs megdöntésére.
– Nem egészen, éppen most tekerek ki először a pályára, hogy finomítsunk a beállításokon. Eddig megterveztük a programot, lezajlott a naptáregyeztetés, majd a kerékpár következett anyagi szempontból, mármint hogy milyen anyagból készítsék el. Aztán jöttek a beállítások; milyen magas legyen a nyereg és milyen széles a kormány, meg minden egyéb. A szabályok szerint hagyományos biciklinek kell lennie és hagyományos pozícióban kell rajta tekerni. A súlya nem lehet kevesebb 6,8 kilogrammnál, az enyém is ennyi lesz, pontosabban egy picit több.
– A biciklisátlagnál nagyobb termete kedvező vagy kedvezőtlen tényező?
– Az alkatom nem számít különösebben, az pedig eddig is kiderült, hogy az adottságaim kedvezőek az időfutamokhoz.
– Kinek és mikor jutott eszébe az ötlet, hogy megcélozza a sportág egyik misztikus rekordját, amit annak idején olyan korszakos klasszisok tartottak, mint Eddy Merckx, Francesco Moser vagy Miguel Indurain?
– Tavaly a Tour de France után hallottam, hogy a cseh Sosenka megdöntötte a csúcsot, és úgy gondoltam, ezt nekem is meg lehetne valósítani. Beszéltem a csapatom vezetőivel és sikerült őket meggyőznöm. Ezután következett a már említett programkidolgozás, összességében régóta készülünk a megvalósításra.
– Nem zavarja mindez a normális országúti versenyzését?
– Nem, mert úgy terveztük meg. Ezek a mostani kis tesztek például a pihenőidőmre esnek, tehát nem akadályozzák a felkészülést az országúti szezonra.
– Az eddigi idei eredményeivel elégedett?
– Nem egészen, egy győzelem, vagy több helyezés a tíz között jobb lett volna, de például a Pro Tour-versenyeken és a klasszikusokon valamelyest előrébb léptem.
– Indul az idei Tour de France-on? Mégiscsak az a sportág legnagyobb versenye, ahol már háromszor próbálkozhatott, s az időfutamokban sikereket ért el.
– Még nem dőlt el, a további eredményeim és a formám befolyásolják a döntést, amely június végén, a Tour felkészülési versenyeinek számító többnapos bajnokságok után születik majd meg. Természetesen ott akarok lenni, ráadásul nekem kedvező az idei lebonyolítása, a prológgal együtt három időfutamot terveztek be a szervezők.
– Mikor kerül megint előtérbe az egyórás csúcs?
– A Tour után, augusztusban jön el újra az ideje a speciális felkészülésnek. A csúcsdöntést szeptember közepére, a salzburgi országúti világbajnokság előtt tervezzük, Bordeaux-ban kerül rá sor.
– Ha eldönthetné, mit nyerne szívesebben: szakaszt a Touron, vb-aranyat, vagy felállítaná az egyórás világcsúcsot?
– A legjobb lenne mind a hármat elérni. A nagy vágyam természetesen a Tour de France, de azért azt se feledjük el, hogy az egyórás rekorddal a sporttörténelembe kerülnék, akár húsz-harminc évig fennállhat a csúcsom. Persze az is előfordulhat, hogy mindössze két hétig, korábban mindkettőre akadt már példa.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
