Újabb dopping-Tour

K E R É K P Á R Nyolc éve dopping-Tournak keresztelték el az 1998-as francia kerékpáros körversenyt, miután kis híján félbeszakadt a korszakos botrány miatt. Idén is legalább ekkora a skandalum. Egy nappal a 93. Tour de France mai rajtja előtt 32 kerékpárost, köztük a legnagyobb esélyesnek számító Ivan Bassót és Jan Ullrichot is kizárták.

2006. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szép is lenne most arról regélni, hogy ki léphet a hétszeres Tour-győztes Armstrong örökébe, vagy ki közelítheti meg az ötszörös első Anquetil, Merckx, Hinault, Indurain kvartettet a ma induló 93. francia kerékpáros körversenyen. De nem ők, hanem az 1998-as, dopping-Tourként elhíresült 85. viadal jut az ember eszébe az idei események kapcsán. Akkor a Festina masszőrje és kísérője egy határátlépés során „megbukott”, a nála talált szerek alapján doppingfutárként, kábítószer-csempészés miatt letartóztatták. Ekkor ismerhette meg a világ az EPO-t, a verseny kis híján félbeszakadt, aztán a festinások elvitték a balhét – sokak szerint inkább pechjükre, mintsem hogy ők lettek volna az egyedüli bűnösök. Talán jelzésértékű, hogy azt a Tourt (valamint abban az évben a Giro d’Italiát is) Pantani nyerte; az olasz klasszist később többször eltiltották doppingolásért, s 2004-ben kábítószer-túladagolás következtében elhunyt. Ezt az évet követte Armstrong korszaka, a sorozatban hétszeres bajnok amerikai sztár tavalyi visszavonulásával újra szabad lett a pálya.
Már akinek, mert az idei rajt előtt megint „kiborult a bili”. Az El Mundo spanyol lap borította ki, miután tegnap egy komplett doppinglistát tett közzé internetes oldalán. A 32 érintett között több, már lebukott sztár található, így a spanyol Heras vagy az amerikai Hamilton, no meg olyan, indulásra készülődő klasszis, mint a tavalyi 2. olasz Basso, az 1997-es győztes, ötszörös ezüstérmes német Ullrich vagy a spanyol Sevilla, Mancebo és Beloki. A szervezőbizottság gyorsan lépett, az érintett 32 kerekest kizárta a versenyből, helyettük újak sem indulhatnak.
Az ügy előzménye, hogy a spanyol rendőrség átkutatott több lakást, és tiltott szereket foglalt le. Korábban őrizetbe vették az Astana-Würth istálló igazgatóját, aki óvadék ellenében szabadlábon védekezhet. A csapat azonban a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS) kiharcolta, hogy indulhasson. Ennyi a CAS-ról… A szálak dr. Fuenteshez vezetnek, a spanyol orvos több csapattal dolgozott együtt, és vesztére jegyzeteket is készített a törvénysértésekről. A botránykor a laborvezető Jose Luis Merinóval együtt őrizetbe vették, majd később mindkettejüket óvadék ellenében szabadlábra helyezték.
Egyelőre itt tartunk. Érdekel még valakit, hogy 3657,1 kilométer hosszú a verseny és a házigazdákon kívül további négy országot (Luxemburg, Hollandia, Belgium, Spanyolország) érint? Lehet, Bodrogi László inkább szerencsés, mint szerencsétlen, hogy csapata, a Crédit Agricole idén nem nevezte a Tourra…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.