Zidane nem kegyelmezett

A francia labdarúgás legutóbbi, máig tartó nagy korszaka 1998-ban kezdődött, s vasárnap zárulhat le. A Zidane, Henry, Thuram, Barthez és Vieira fémjelezte generáció újabb világbajnoki győzelemmel foglalhatja keretbe az eltelt nyolc évet, miután tegnap a második elődöntőben 1-0-ra megverte Portugáliát. Az Olaszország elleni finálé újabb kemény csatát ígér, míg szombaton a harmadik helyért a házigazda a tegnapi vesztes Portugália ellen vigasztalódhat, ha tud.

2006. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dortmundhoz képest München tegnap maga volt a nyugalom szigete. Nem vibrált a levegőben, hogy világbajnoki elődöntő van készülőben, mintha barátságos mérkőzésre gyülekeztek volna a szurkolók. Egy órával az este kilences kezdés előtt az aréna még kongott az ürességtől, s a bemelegítésre érkező játékosok is csak mérsékelten pezsdítették meg a hangulatot.
Más megközelítésben mindkét csapatnak nagyon is érdeke fűződött ahhoz, hogy a találkozó barátságos legyen. A portugáloktól öten (Ricardo, Figo, N. Valente, R. Carvalho, Maniche), a franciáktól pedig hatan (Vieira, Zidane, Thuram, Sagnol, Ribery, továbbá csereként Saha) kocogtak ki azzal a tudattal, hogy sárga lap esetén lemaradnak a döntőről. Arról persze szó sem lehetett, hogy emiatt bármelyikük is kihagyja az elődöntőt – mindkét válogatott a legerősebb összeállításában kezdett. (A franciáknak korábbi társuk, Blanc mesélhetne arról, milyen érzés a finálét a lelátóról nézni eltiltás miatt.) Addigra természetesen megtelt a stadion, s a brazilok kiesésének köszönhetően még az is belépőhöz juthatott, aki eredetileg nem akart eljönni. A feketepiacon a hivatalos áron, 100-150 euróért lehetett jegyet venni.
Az első lehetőség a portugálok előtt adódott – a 4. percben Deco lapos lövéséért kellett nyújtózkodnia Bartheznek –, de inkább a franciák irányítottak. Ennek dacára a portugál támadások nagyobb veszélyt jelentettek; Figo és Cristiano Ronaldo cserélgette egymás helyét, zavart okozva a francia védelemben. Egy látszatra ártalmatlan szituáció végén a 33. percben a franciák szerezték meg a vezetést. Carvalho akasztotta Henryt, aki azonban egy ütemmel később esett el, de tizenegyest érően. Zidane állt a labda mögé, s megmutatta az angol sztároknak, hogyan kell büntetőt lőni Ricardónak. A gól után a vörös mezesek nagyobb sebességre kapcsoltak, de az első félidőben nem tudtak egyenlíteni.
A fordulást követő nyolc percben háromszor is veszélybe kerültek a kapuk. Előbb Henry lőtt néhány csel után kissé kiszorított helyzetből, a labda bizonyára mellé is ment volna, de Ricardo szerencsétlenül ért hozzá, és róla majdnem a hálóba csorgott. A szöglet után Zidane passzolt Ribéryhez, de az ő löketét már természetesebb mozdulattal hárította a kapus. A portugálokat persze jobban sürgette az idő, ennek jeleként Pauleta próbálkozott, de némi forgolódást követően csak az oldalhálóba talált. A vesztésre álló gárda mestere, Scolari hármat is cserélt – igaz, Miguel sérülése miatt egyet kényszerből –, a játékosok pedig jobb híján sorra színészkedtek a tizenhatoson belül, hátha visszakapják a büntetőt. A legnagyobb esélyt azonban Barthez adta nekik, amikor egy szabadrúgást hihetetlenül suta mozdulattal próbált hatástalanítani, de a franciáknak ekkor kellett utoljára agódniuk.
Legalábbis vasárnapig, mert 1-0-ra győztek, így bekerültek az Olaszország elleni berlini fináléba.
n
tizenkét évente finálé. Olaszország 1970 óta tizenkét évenként bejut a labdarúgó-világbajnokság döntőjébe. Ez a sorozat ezúttal sem szakadt meg, Marcello Lippi csapata kedd éjszakába nyúlóan csodálatos játékkal a hosszabbításban, a 119. és a 120. percben szerzett góllal múlta felül a házigazda Németországot 2-0-ra.
– Igazságtalan lett volna, ha nem nyerünk, vagy ha tizenegyespárbajba torkollik a meccs – kezdte nyilatkozatát a drámai kimenetelű csata után Marcello Lippi. Bár az érzelmek hevében több német játékos is azt hajtogatta, nem voltak rosszabbak, az olasz szövetségi kapitány szavait felesleges lenne vitatni. Az olaszok a mérkőzés előtt tulajdonképpen elismerték, hogy a múlt, illetve a német–argentin meccs tapasztalata alapján nem lenne ínyükre, ha büntetők döntenének a továbbjutásról. Lippi ennek érdekében támadó szellemű taktikát dolgozott ki, amire a találkozó közben még rátett egy lapáttal. A hosszabbításra becserélte Iaquintát Camoranesi helyett, majd a 104. percben Del Pierót is Perrotta helyére. Ekkor négy olasz csatár volt a pályán. Totti, a Tonit váltó Gilardino, Iaquinta és Del Piero.
Bejött a húzás. A hosszabbítás elején még csak a kapufát, illetve a felső lécet találták telibe az olaszok Gilardino és Zambrotta révén, aztán az utolsó pillanatokban végül a győzelmet is megszerezték. A 119. percben egy szöglet után Pirlo elé került a labda, tett-vett, majd hanyagul Grossóhoz passzolt, aki kapásból, ballal a jobb sarokba tekert, ezzel a második mérkőzést döntötte el a világbajnokságon, hiszen Ausztrália ellen – szintén az utolsó pillanatokban – ő harcolta ki a tizenegyest. Ám Grosso góljával még nem ért véget a gála. Egy perccel később mintaszerű kontra végén Del Piero is bevette Lehmann kapuját. A Juventus csatára a példa arra, hogy negyedóra alatt is hőssé lehet válni. Több bírálat érte, hogy megsértődött, nem érdekli a világbajnokság, mert nem kezdő. Ehhez képest a második félidő kezdetétől majd’ egy órán át melegített eltökélten a beállásra várva. Összehasonlításképpen: a frankfurti negyeddöntőben a brazil cserék csak azután szedelőzködtek, hogy a franciák megszerezték a vezetést. „Nehezen tudom szavakba önteni, amit érzek. Mindannyiunk gyerekkori álma teljesedett be. Most már nem szabad megállnunk, meg kell nyernünk a világbajnokságot” – mondta Del Piero.
A németek rendkívül sportszerűen fogadták a vereséget. Tagadhatatlan, hogy félelmetes hangulatot teremtettek, a meccs alatt egyfolytában fütyültek, ha az olaszoknál volt a labda, ám amint véget ért a találkozó, emelt fővel viselték a kudarcot. Már-már a giccs határát súrolta, ahogy a játékosok leverve, taps kíséretében a Liverpool indulójára (You never walk alone – Sosem maradsz egyedül) körbesétáltak az arénában, ám hamarosan a szurkolókkal együtt magukra találtak. A nézők rendbontás nélkül, fegyelmezetten elhagyták a stadiont, majd az érvényét vesztett jelszó, „Berlinbe utazunk” helyett újat találtak: „Stuttgart szebb, mint Berlin”, amely kisvártatva még finomodott is: „Stuttgart sokkal szebb, mint Berlin.” (A sváb „főváros” a bronzmeccs helyszíne.) A világbajnokság alatt tapasztalt német jellemrajz nagyobb terjedelmet igényel, ám előzetesen kijelenthetjük: a tegnapi viselkedés végleg felülírta a feléledő német agresszivitásról alkotott sztereotíp gondolkodást. Azt pedig talán mondanunk sem kellene, hogy az éjszakai forgatag következményeként a Dortmundot elborító szemétből másnap reggel már semmit nem láthattunk.
A németek közül először Franz Beckenbauer állt a kamerák és a mikrofonok elé. „Fleissig” volt, mint mindig, nem jött zavarba, de amikor azzal indokolta a vereséget, hogy az olaszok szerencsésebbek voltak, akkor a sminken átütöttek az izzadságcseppek. Beckenbauer újabb vb-győzelemmel akarta megkoronázni életművét, de a németek kiesése dacára is a labdarúgás történetének legsikeresebb alakja. Játékosként és edzőként is világbajnok, a szervezőbizottság elnökeként pedig elsősorban őt dicséri a mostani kifogástalan rendezés. A „Kaiser” nem rejtette véka alá, szeretné, ha továbbra is Klinsmann lenne a szövetségi kapitány, sőt egyenesen úgy fogalmazott: Klinsmann nem teheti meg, hogy visszamegy Amerikába. A megszólítottnak azonban előbb fel kell dolgoznia a történteket: „Csalódottak vagyunk, mert véget ért az álmunk. Nagyon fáj, amikor az embert az ellenfele az utolsó pillanatokban K.O.-val a földre teríti. Ennek ellenére azt mondtam a játékosoknak, büszkék lehetnek magukra, mert a képességeik határáig mindent kiadtak magukból.”
Bár szinte tökéletesen játszottak, az olaszokról mégsem állíthatjuk ugyanezt. Folyamatosan rengeteg csapás éri őket, mégis meccsről meccsre javul a teljesítményük. Ki tudja, milyen meglepetéssel állnak elő a fináléban? Aki le akarja győzni őket, annak végre be kell vennie Buffon kapuját. Eddig ez csak az öngólos Zaccardónak sikerült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.