A fű se nő

2006. 08. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétszáz megveszekedett horvát szurkoló horogkeresztet formáz Livornóban, mi pedig itthon felszisszenünk: ez bizony nem tesz jót a 2012-es Eb-pályázatnak. Magyar drukkerek viszontgyalázzák a szlovákokat, és már megint attól félünk, hogy ezzel csökkennek az esélyeink az Eb-rendezésre. Az elmúlt évtizedek során annyira kifejlődött bennünk a megfelelési kényszer, hogy a különféle cselekedeteket képtelenek vagyunk önmagukban, tisztán erkölcsi alapon értékelni. Ehelyett valamiféle vélt vagy valós hasznosság, célszerűség jegyében hirdetünk ítéletet. Most például a hat év múlva esedékes labdarúgó Európa-bajnokságot, illetve a házigazdáról határozó UEFA-t tekintjük zsinórmértéknek. Bár ezt is álságos módon tesszük; beleéljük magunkat a döntéshozók lelki- és gondolatvilágába, saját érzéseinket, véleményeinket próbáljuk az övékként megjeleníteni, ízlésünknek megfelelően felnagyítunk vagy éppen elbagatellizálunk szavakat, tetteket, mulasztásokat, és máris elhisszük, hogy kívülről mondtak rólunk szentenciát.
A horogkereszt hetven éve rémisztő látvány. Még inkább az, ha hús-vér emberek alázzák bele magukat ebbe az alakzatba. A Ján Slotát pokolra kívánó pécsi transzparens is felesleges és vészterhes indulatokat gerjeszt, bár a livornóihoz képest piti ügy. És ha hűek maradunk fent említett megfelelési kényszerünkhöz, némi cinizmussal hozzátehetjük: a híre csak akkor jut el az UEFA-ig, ha mi magunk visszük oda. Svájcban különben nem is tudják, mi az a Pécs, ki az a Slota. (Más téma, de a felvidékieket kitartásra buzdítani nem fasizmus, nem sovinizmus, nem irredentizmus. A „kitartás” sokkal gyakoribb és általánosabb jelentésű szavunk annál, mintsem hogy még mindig automatikusan Szálasi jusson róla az eszünkbe. Tartsatok ki az pontosan annyit tesz, hogy veletek vagyunk. Legalább lélekben.)
A horogkereszttel és mindenféle, a sport kapcsán sarjadó gyűlölettel az a legkisebb baj, hogy nem kapjuk meg miatta az Eb-t. Mert azt éppenséggel még meg is kaphatjuk. Mint ahogy az elmúlt évtizedben házigazda lehetett a lelátói rasszizmusban és szurkolói botrányokban is messze mélyebben gázoló Anglia és Hollandia.
Ezek az országok azért láthatták vendégül az európai labdarúgás színe-javát, mert hozzájuk – ahogy azt az 1996-os szlogen hirdette – tényleg hazatért a futball. Például nem fordulhatott volna elő, hogy a főváros legpatinásabb arénájának gyepszőnyegéről négy nappal az aktuális Eb-selejtező előtt derüljön ki, hogy játékra alkalmatlan. Nálunk viszont másfél hónapon át nem akadt senki a tulajdonos, a fenntartó, az MLSZ vagy a válogatott stábja részéről, aki észrevette és jelezte volna: a Puskás Ferenc Stadionban nem lehet futballozni. Londonban vagy Amszterdamban ez elképzelhetetlen lenne. De hogy a riválisokat említsük, Rómában, Kijevben és Varsóban is. Mert Angliától Ukrajnáig szinte mindenütt nemzeti ügy a labdarúgás, nálunk viszont nem az.
Mindennek ellenére még így is lehetünk befutók. Mert ahogy a sportdiplomáciában megszokhattuk, az UEFA végrehajtó bizottságának tagjai valószínűleg nem kvantitatív és objektív szempontok alapján ítélkeznek majd – ha így tettek volna, már egy körrel korábban kiesünk –, hanem hoznak egy szubjektív döntést, és utólag megkeresik hozzá a megfelelő ideológiát. A horogkereszt ennek függvényében decemberre fenyegető rémmé nőhet vagy egészen eltűnhet.
Úgyhogy akár azt is elnézhetik nekünk, hogy mifelénk már a fű se nő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.