A vb előtt hallgat, hogy utána őt hallgassák

K A J A K - K E N U Kovács Katalin és Janics Natasa egyedülálló bravúrra készül: előttük egyetlen kajakos és kenus sem nyert egy adott világbajnokságon hat aranyérmet. Igaz, bő egy hónappal ezelőtt ugyanez a megállapítás az Európa-bajnokságokra is érvényes volt, s olimpiai bajnoknőink akkor diadalmaskodtak a három-három kettes, illetve négyes versenyszámban. Kovács Katalin nyolc évvel ezelőtt Szegeden nyerte első vb-címét, hat győzelemmel újabb mérföldkövet átlépve huszonegyszeres bajnok lehetne. Ami nemcsak a kajak-kenuban, hanem a magyar sportéletben is páratlan tett.

2006. 08. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Janics Natasa mellett, sőt talán előtt is, ön a magyar kajak-kenu válogatott legnépszerűbb tagja, az elmúlt egy-két hétben mégsem lehetett hallani önről. Kerüli a nyilvánosságot?
– Általában nem mondhatom azt, hogy kerülném a nyilvánosságot. Ám a közelmúltban egyfolytában csörgött a telefonom, s véletlenül sem akartam, hogy ez a kajakozás rovására menjen. Ha a világbajnokság előtt túl sokat beszélnék, akkor félő, hogy utána nem lenne miről. Én viszont fordítva szeretném.
– A hazai vb előtt tehát olyan az életük, mint a sztárfutballistáknak, akik akár a nap mind a huszonnégy órájában nyilatkozhatnának?
– Nem tudom, náluk ez hogyan megy, s miként felelnek meg az érdeklődésnek, én viszont egyértelműen azt éreztem, hogy ki kell kapcsolnom a telefonomat.
– Minden szempontból nyomasztja a holnap kezdődő világbajnokság terhe?
– Dehogyis! Alig várom, hogy végre megkezdődjenek a versenyek. Éppen azért igyekszem kizárni a külső tényezőket, hogy csak a kajakozásra összpontosítsak. Azt hiszem, ez sikerült, s teljesen fel vagyok dobódva, amióta hétfőn Szolnokról átjöttünk Szegedre. Egész egyszerűen csodálatos, „full extrás” a pálya. A fejlesztések tökéletesen megvalósultak, bátran ki merem jelenteni, hogy ilyen kiváló pálya jelenleg sehol nincs, és szerintem korábban sem volt.
– Kajak-kenu esetében az időjárás ugyancsak fontos tényező. Jókedvéhez az újra derűsre forduló idő is hozzájárul?
– Természetesen. Mi, kajakosok napelemmel működünk. Azt még elviseljük, ha hűvös az idő, csak süssön a nap. De az esőnél, borús égnél nincs rosszabb a számunkra.
– Csakúgy, mint a válogatókon és az Európa-bajnokságon, Szegeden is hat számban, mindhárom távon kettesben és négyesben indulnak Janics Natasával, ami óriási fizikai megterhelés. Kinek a fejéből pattant ki ez az ötlet?
– Már tavaly is szerettünk volna más számokat a párosokon kívül, de akkor nem volt rá lehetőség. Időközben bővült a csapatunk Paksy Tímeával és Fazekas Krisztinával, s a téli edzések alatt ismét előkerült a téma. Beszélgettünk róla, mi az, ami beleférhet, s miután úgy döntöttünk, hogy az egyest az idén is kihagyjuk, azt mondtuk, próbáljuk meg a lehető legtöbbet. Az edzések pedig azt mutatták, vállalhatunk hat futamot.
– Amiből az országos bajnokságon hét lett, hiszen egyesben is elindultak. Ön ráadásul ezer méteren kikapott Benedek Dalmától, aki az Eb-t is megnyerte. Ez a körülmény megijesztette, mondván, miközben hanyagolják a szólózást, felbukkant egy komoly vetélytárs, vagy ellenkezőleg, megnyugtatta, hiszen a világ nem szaladt el önök mellett egyesben, visszatérésük esetén elég Benedek Dalmához viszonyítaniuk?
– Ebbe így nem gondoltam bele. Az ob-n hirtelen ötletből indultunk egyesben, semmit nem készültünk rá, a többi futam pedig jól sikerült.
– Ugye nem akarja azt mondani, egy pillanatig sem foglalkozott azzal, hogy kikapott Benedektől?
– Tényleg nem rágódtam rajta. Külön felkészülés nélkül nagyon jó, már-már férfias időt, 3 perc 46 másodpercet eveztünk, ami megnyugtatott.
– Akkor is elindult volna egyesben, ha sejti, hogy alulmaradhat?
– Kettesben és négyesben készülök a világbajnokságra…
– És jövőre? Akkor a vb már egyben olimpiai kvalifikációs verseny a régi menetrenddel. Újból megpróbálkozik az egyéni indulással?
– Nem tudom, mi lesz jövőre, most csak az előttünk álló világbajnoksággal akarok foglalkozni.
– Rendben. Tavaly már a válogatón sem tudták véghezvinni az egyes-kettes duplázást. Kettes-négyes viszonylatban az idén mi a garancia a sikerre?
– Tavaly balszerencsések voltunk. Az előző futamban borulás miatt a pályára ment a mentőcsónak, s hatalmas hullámokat vert, ami miatt mi is beborultunk. Ebből pánikhangulat alakult ki, ezért a kapitány eltiltott minket a duplázástól. Most más a helyzet. Eleve több a szünet a mi futamaink között, ezer méteren 32, ötszázon 26, kétszázon pedig 23 perc, s időközben eredményhirdetésen sem kell megjelennünk. Továbbá eddig már három versenyen, két válogatón és az Európa-bajnokságon bizonyítottuk, hogy képesek vagyunk megoldani a feladatot. Mindent többször elgyakoroltunk, a bemelegítéstől a ki-be szálláson át az erőbeosztásig.
– Egyértelműen a hat aranyérem a célja?
– Úgy fogalmaznék, hogy magasan van a mérce.
– A világbajnoki címeket tekintve, tizenötszörös győztesként már így is a valaha élt legeredményesebb magyar kajak-kenus, de ezt megtoldva további hattal, sportágtól függetlenül biztosan a legeredményesebb magyar sportoló lehetne. Legyezgeti a hiúságát?
– Ez sohasem motivált. Nekem csak a saját versenyeimre szabad összpontosítanom, arra, amit én érhetek el. A sportban a pillanat, a győzelem boldogít, nem az utólagos elismerés. Ezért is várom már nagyon a világbajnokság rajtját, s még inkább a végét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.