Eszem-iszom, dínomdánom

K A J A K - K E N U Döbbenetes, ami a hét végén a szegedi kajak-kenu világbajnokságon történt. A magyar versenyzők 12 arany-, 2 ezüst- és 4 bronzérmet nyertek, amivel toronymagasan az éremtáblázat élén végeztek. A mieink a tizenkettő olimpiai futamból hatban is az élen végeztek. Minden korábbit meghaladó, alighanem örök életre megismételhetetlen teljesítmény. Kovács Katalin és Janics Natasa már-már emberfelettit nyújtott, a sport hőskorát idézve mind a hat futamukban diadalmaskodtak, miközben a kajak-kenu ma már modern professzionális sportág.

2006. 08. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a magyarok inkább ötszáz méteren eredményesek. Ehhez képest a kilenc szombati ezerméteres döntőből hatot megnyertek. Rendre hatalmas fölénnyel, úgy, hogy a hajrá izgalma helyett már előre a győzelemnek örülhettünk. Jellemzően a legnagyobb aggodalmat az okozta, hogy női négyesünk – ahogy véget értek az aznapi versenyek – tiszteletkörre indult a legkevesebb tízezres szurkolótábor felé, a műsorközlő pedig könyörgött, forduljon vissza, nehogy kizárják a szabálytalanság miatt. Az üdvrivalgás közepette a lányok persze nem hallottak semmit, csak eveztek és integettek, már az ötszáz méteres bójasornál tartottak, mire eljutott hozzájuk az üzenet. Hazai pályán a versenybíróság nem kockáztatta meg a botrányt, hogy kizárja a magyar hajót, csupán feddésben részesítette a magyar lányokat. Athéni örömtánca óta tudjuk, hogy Janics Natasa nem szereti a korlátokat, panaszkodott is: megtiltották neki a szertelenkedést a dobogón. „Azért dolgozom egész évben, hogy kiélvezhessem a siker minden pillanatát, erre föl már táncolni sem szabad.”
A szabályok persze azért vannak, hogy megszegjék őket. Mint ahogy a magyar csapat másik mókamestere, Kammerer Zoltán tette. Az érmeket átadó Schmitt Pált felhúzta maga mellé a dobogóra. A Magyar Olimpiai Bizottság elnökére nehéz idők járnak, Kammerer cselekedete így szimbolikus értelmű. A miértre higgadt feleletet adott: „Schmitt Pál is olimpiai bajnok, miért ne osztozhatna az örömünkben?”
Kammerer szerencsére a papírformát nem rúgta fel: Kucsera Gáborral ezer méteren nyertek, amihez másnap ötszázon egy bronzot is hozzátettek. Ezzel leesett vállukról az a teher, hogy megbontották a tavaly szintén világbajnok Kökény, Kucsera párost. A feszültség akkor oldódott végleg, amikor Kökény is győzött a négyes tagjaként. A két egykori társ a köszönésen kívül hónapok óta nem volt beszélő viszonyban; jó volt látni, ahogy Kucsera odalépett Kökényhez, s így szólt hozzá: „Gratulálok. S nem csak kötelező jelleggel.” Egy emberi gesztus képes mély ellentéteket is pillanatok alatt elfeledtetni.
„Inkább az ezer méterre készültünk, talán nem is annyira fizikálisan, mint mentálisan. Örökre rajtunk marad a szégyenbélyeg, ha nem nyerünk. A sikertől túlzottan megkönnyebbültünk. Nem állítom, hogy leeresztve álltunk oda az ötszázas rajthoz, de talán túl nyugodtan vágtunk neki a távnak. Örülünk a bronznak is, s ha így haladunk, 2008-ra arany lesz belőle. Tavaly Eb-harmadik és vb-negyedik, idén pedig második és harmadik hely, a tendencia önmagáért beszél” – bocsátkozott mindjárt jövőt érintő esélylatolgatásba Kammerer.
Ötszázon Kolonicsékhoz hasonlóan ők sem tudtak duplázni (ám a bronzzal ők is elégedettek voltak), ez csak a hölgyeknek sikerült. Kovács Katalin és Janics Natasa külön klasszist képvisel, de a hét végén Benedek Dalma is csatlakozott hozzájuk. „Ha valaki az első válogató után azt mondja nekem, hogy kétszeres Európa- és világbajnok leszek, akkor biztosan kinevetem. Egyesben nem is indultam, feladtam a csapathajók kedvéért. Kényszerből változtattam, s tökéletesen bejött. Miután a második válogatón egyesben megvertem Kovács Katit, már senki sem mondhatta: csak pótmegoldás vagyok, de azt én sem hittem, hogy minden ilyen tökéletesen alakul. Pedig az utolsó napon majdnem tönkretettem az egész éves munkámat. Buli volt a szállodánk alatt, alig aludtam, s amikor végre csönd lett, hergeltem magam: nem tudok aludni, biztosan nem nyerek. Fáradtnak is éreztem magam egész nap, ám amikor odaálltam a rajthoz, szerencsére ez az érzés elillant” – mesélte Benedek, aki szombat éjszakára szobát cserélt Vajda Attilával, mondván, a kenu egyesben bronzérmes Vajda vasárnap nem versenyez, nem kell, sőt nem is fog aludni. A terv tökéletesen bevált. Mármint a Vajdára vonatkozó része. Baráti társaságában, többek között Gyurta Dániellel együtt, Szeged szülötte joggal használta ki, hogy egy éjszakára ő a város egyik legnépszerűbb embere. Benedek Dalmán azonban nem tudott segíteni. „Csönd és nyugalom volt, mégsem bírtam aludni. Egész éjszaka forgolódtam, jó, ha négy órát pihentem. Ám ha a kialvatlanság a siker titka, akkor szívesen virrasztok” – beszélt örömteli kínjáról a kétszeres világbajnoknő.
Ha muszáj választani, akkor Kozmann György és Kolonics György aratta szombaton a legszebb győzelmet. Nem csak sport-, hanem esztétikai élmény is, ahogy ők kenuznak. A tökéletes összhang a legkevesebb, az a hihetetlen a mozgásukban, úgy a leggyorsabbak, hogy a legkisebb csapásszámmal eveznek. Gyönyörűen siklottak, két hajónyit vertek a mezőnyre. „Világbajnokságon még sohasem nyertem ekkora különbséggel, szinte tökéletesen mentünk” – értékelt az örök elégedetlen Kolonics, akinek pedig ez már a tizennegyedik vb-címe volt.
Bár ha a kajak-kenu esetében esztétikumról beszélünk, akkor a kajak négyesek látványa is szemet gyönyörködtető. Különösen, ha a magyarok nyernek. Az alkalmilag összeállt Gyökös Lajos, Kökény Roland, Vereckei Ákos, Horváth Gábor összetételű kvartett is nagy fölénynyel nyert, ami után azon melegében mindenki elkezdte győzködni Horváthot: ne hagyja abba a kajakozást. „Nem tudok és nem is akarok semmit se mondani, élvezni akarom a sikert. Már csak ez az egy élmény hiányzott a pályafutásomból. Hazai pályán 1998-ban és 2002-ben sem tudtam győzni” – mondta a négyes örökös tagja, majd mosolyogva hozzátette: öreg vagyok, beteg vagyok, miért akarja mindenki, hogy folytassam?
Önzően azt mondhatjuk, ha önmagáért már nem is: értünk.
Fokozni a fokozhatatlant. Kovács Katalin és Janics Natasa erre is képes. Szombati két aranyérmükhöz vasárnap délelőtt hozzátettek kettőt, majd délután még kettőt. Teljesítményük emberfeletti. S még így is elégedetlenek. A verseny kedvéért ötszázon négyesben csak egy hajszálnyival előzték meg a németeket. Janics már a hajóban dühöngött, s a parton is nehezen csillapodott: „Túlpörögtünk, olyan csapásszámmal eveztünk, mintha kétszáz méter lett volna a táv. Így is nyertünk, én azonban élvezni akarom a versenyzést, ehelyett ebbe a futamba majdnem belehaltam.” Pedig szerinte az ezer méter volt az igazi szenvedés, utána Janics úgy fogalmazott: túl vagyunk a felén. Az ötszázas finálék után pedig így: már csak húsz százalék van hátra. A sajátos matematika dacára a lényeg, hogy így is, úgy is száz százalék lett a vége. Azaz hatból hat. Ilyen még sohasem volt, és soha többet nem is lesz. S mivel kétszázon egyesben Paksy Tímea is első lett, a magyar hölgyek mindent vittek.
„A páros után már éreztem, hogy meglesz mind a hat, attól teljesen felszabadultam” – árulta el Kovács Kati. Amikor azt kérdeztem, hogyan ünnepelnek, versben felelt: „Eszem-iszom, dínomdánom, alig várom.” Ez is szép, a hét vége összességében pedig egyenesen hősköltemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.