Nyugdíjas vadász

2006. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csank János értetlenkedik és panaszkodik. Jelenlegi – avagy inkább: ideiglenes, pillanatnyi, átmeneti – csapata, a Diósgyőr zsinórban öt vereséget szenvedett el a labdarúgó NB I-ben, ami után a mester imigyen fakadt ki a Nemzeti Sport tegnapi számában: „Edzői pályafutásom alatt ennyit még nem bakiztak játékosok a kezem alatt. Egyszerűen elképesztő dolgokat művelnek, és valamennyien tanácstalanul állunk a történtek előtt.” Csank persze csak tanácstalan, véletlenül sem tehetetlen. Nem érti, miként fordulhat elő, hogy miközben ő már több mint húsz éve dolgozik a futballban – sőt a futballért! –, a játékosok egyre roszszabbak merészelnek lenni. De mint mindig, ezúttal is talál kapaszkodót: kötődik Miskolchoz, ahol egykoron iskolába járt, szeretne segédkezni abban, hogy a csapat visszaszerezze megkopott hírnevét.
Csank János küldetést teljesít. S még csak nem is e nyáron kezdte, hanem 1998-ban. Az azóta eltelt nyolc évben hét együttes (Vác, Videoton, Ferencváros, Siófok, Nagyszalonta, Sopron, Győr) hírnevét akarta helyreállítani – a Videotonét kétszer is –, s ha rajta múlott volna, Debrecenben és Újpesten is tett volna erre kísérletet, csak hát ő Csank, nem pedig „Olcsó” János, a hírnév-rehabilitáció pedig fáradságos elfoglaltság, aminek megvan az ára. Ma már jobb szereti úgy végezni ezt a munkát, hogy nagy lendülettel hozzálát, megbizonyosodik felőle, hogy a feladat teljesíthetetlen, ezért közös megegyezéssel távozik. Az egészben ez a legszebb: a búcsú. Hisz’ várja a vadászmező, ahol levezeti a feszültséget, kitisztulnak a gondolatai, készül az újabb feladatra, célpontot váltva ekkor csapatra vadászik, amelynek elejtésével addig ráér, amíg az előző hírnév-visszaállító klubból ki nem „vérezteti” tartozását. Akkor aztán újult erővel vág neki a munkának. S ez így megy már hosszú éveken keresztül.
Pedig Csank János valaha komoly edzőnek számított. A német módszer, a kemény fizikai alapozás első számú hazai követőjeként már Egerben és Békéscsabán is elismerést vívott ki, Vácott pedig valósággal csodát tett. 1996-ban járt neki, hogy ő legyen a szövetségi kapitány. Bukását azonban a mai napig nem tudja feldolgozni. S nem is annyira a Jugoszlávia elleni
1-12-t – erre mással is „képes” lett volna a válogatott –, hanem azt a rátarti magatartást, hogy nem mondott le azonnal, csak mert háromhavi fizetést kidobott volna az ablakon.
Csank János azóta nem alapos, hanem anyagias edző. Ha komolyan venné saját szavait a Diósgyőr hírnevéről, akkor a pazarló Tornyi- vagy a zsarnoki Reszeli-korszak után önként jelentkezik Miskolcon: Látom, nagy a baj, ha gondoljátok, szívesen csinálnám ingyen is addig, amíg nem állunk talpra. Valahogy úgy, ahogy Gellei Imre dolgozik megbecsülést és szeretetet kiérdemelve a Ferencvárosnál. Ám a miszszió akkor éppen máshová szólította.
Csank János belefáradt a magyar futballba. Amit meg lehet érteni, de ezt illene bevallania. Időközben módszeréről is kiderítették, hogy kifejezetten káros: játszani kellene a labdával, nem pedig kergetni azt. Kereken egy hónap múlva tölti be a hatvanat, eljött az idő, hogy nyugdíjba vonuljon. Mert még egy-két gyászos idény, rehabilitálhatatlan csapat, és a vadászból űzött vad lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.