A tőrvívás Paganinije

Hétfőn, október 16-án a Fiumei úti temetőben helyezik örök nyugalomra Fülöp Mihály tőrvívó világbajnokot, aki 1957-ben a tőrvívás hazájában, Párizsban utasította maga mögé a világ legjobbjait. Fülöp ugyanott tagja volt a világbajnoki címet szerzett magyar gárdának is.

Kő András
2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A meghatározás Kamuti Jenőtől ered. Ő mondta világbajnok társára, Fülöp Mihályra, hogy a tőrvívás Paganinije volt. És Kamutinak, a csapattársnak mégiscsak elhihetjük. 1957-ben Párizsban robbant a bomba: a Czvikovszky, Fülöp, Gyuricza, Kamuti J., Tilli E. összeállítású csapat legyőzte a franciákat, aztán már meg sem állt az aranyéremig. A Figaro című lap azt írta: „Új fejezet kezdődik, de, sajnos, nekünk nem a legkellemesebb. A magyar fiatalok atlétikai és erkölcsi tulajdonságaik javát mutatták be.”
Ezt megelőzően a férfi tőr egyéni döntőben Fülöp Mihály kápráztatta el a világot. A Népsportban olvashattuk: „Nagyszerű pillanatok voltak ezek. Fülöp Mihály, egy 21 éves fiatalember meghatottan állt a dobogón, díjakkal a kezében, alig akarta elhinni, hogy minden az ő tiszteletére történik.” A lap idézte a L’Equipe-t: „Három francia volt a döntőben, Fülöp mégis veretlenül nyerte meg a világbajnokságot. Szép bajnokság volt. A magyar vívóklasszis versenyző, támadó szellemű harcmodor jellemző rá, a közönség örömét leli benne.”
Fülöp vívásáról azt mondták a hazai szakemberek: nehéz szóban elmesélni, mit tudott a páston. És nem is örökítették meg, sajnos, elégszer filmen sem. De ifjúsági világbajnokságát úgy vívta végig, és úgy nyerte meg, hogy nem azzal volt elfoglalva, mit csináljon az ellenfeleivel, hanem a többiek bemondása alapján, a legnyakatekertebb mozdulatokat igénylő találatokkal – például kitörésben, a tőrt a földön két lába között hátrakanyarítva, majd a jobb vádlija mellett jobbról előre nyújtva – érte el tusait. Mindig azt hajtotta végre, ami hülyeséget valaki kívülről bemondott. Annyival volt jobb az ellenfeleinél! Sporttörténeti dokumentum: egy szovjet– magyar válogatott találkozón Bay Béla doktornak ki kellett hívnia a teremből és figyelmeztetnie, hogy ne csináljon teljesen bohócot az ellenfeleiből…
Olyan csodálatos klasszis technikával, individuális ötletekkel lepte meg a világot, hogy a franciák és az olaszok el sem tudták képzelni, hogyan lehet mindezt tőrrel megcsinálni. Képes volt arra, hogy az Elektromosban eltöltött napi háromórás edzés után odahaza, a Vígszínház mellett lévő Szent István körúti lakásukban folytassa azt, amit Hatz Józseffel, az olimpiai és világbajnokokat nevelő mesterrel végigvett. A hosszú előszobában felvetette az édesanyjával a télikabátot, odaállította az ajtó elé, és még egy órát gyakorolt, hogy a kabát bal felső gombját kitörésből el tudja találni. Az édesanya, aki imádta a fiát, a kedvéért még egy sisakot is felvett, s úgy állt ott az előszobában, mint egy bábu.
Gerevich Aladárról, a kardvívás nagy alakjáról mesélnek hasonló történeteket.
De ami olyan szépen indult 1957-ben, sajnos nem folytatódott. Pedig azt hittük, a magyar fiataloké a jövő. Kamuti Jenő 20 éves volt, Fülöp 21, Gyuricza 22. A mai napig nem tudták vívóink megismételni a férfi tőrvívásban nyert világbajnoki csapataranyat. És sajnos Fülöp Mihály mesterként sem volt képes átadni azt, ami a kezében volt.
A csillag hamar kihunyt. De amíg ragyogott, a többiek csak bámulták és irigyelték. Nyomot hagyott a magyar sporttörténelemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.