Csak kajakban diktálja a feltételeket

K A J A K - K E N U Kammerer Zoltán kemény munkát igénylő, tradicionális olimpiai sportág sikeres alakja, a magyar kajak-kenusok közül ő lehet az első négyszeres ötkarikás bajnok, ha Pekingben is felér a csúcsra. A magyar olimpiai mozgalomban másként is szerepet vállal: az idei szegedi világbajnokságon győzelme (K2 1000 m, Kucsera Gáborral) után felhúzta maga mellé a dobogóra Schmitt Pált, akit akkoriban ellenlábasai el akartak távolítani a MOB éléről. A 28 éves kajakos mostanában könnyed műfajban arat vitatható sikert: újabb és újabb hölgyek társaságában tűnik fel a bulvárlapokban, ami nem minden körben emelte a népszerűségét.

2006. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még ma is tisztelettel tekint az olimpiai bajnokokra a társadalom többsége. Nem gondolja, hogy sorozatos nőügyeivel ártott saját és sporttársai hírnevének?
– Remélem, elhiszik nekem, nem én rohangáltam a bulvárlapok szerkesztőségébe a történetekkel, a cikkek többségéről csak utólag értesültem. Eddig a népszerűségnek csak a kellemes felével találkoztam, el kell ismernem, engem is meghökkentett, ahogy a magánéletemet kiteregették.
– Talán azért, mert – hogy is fogalmazzunk – nem Lórántffy Zsuzsanna és Zrínyi Ilona szellemi örököseinek udvarolt a lovagiasság szabályai szerint, hanem olyan hölgyeknek, akik csakis attól ismertek, hogy rendszeresen szerepelnek a bulvársajtóban. Nem érzi úgy, hogy csupán eszközként használták?
– Nem szeretnék másokra mutogatni. Ami történt, megtörtént. Engem igazából csak az bánt az egészben, hogy úgy mutattak be, mint a szegény megcsalt feleségét és a gyerekét elhagyó nőcsábászt. Olykor a megcsalt férjek szempontjait is illene mérlegelni. Nem szeretnék újabb pletykát gerjeszteni, de az élsportolók élete nem csak móka és kacagás. Én magam is keményen megdolgozom a sikerekért. Heteket töltök edzőtáborokban, sokszor külföldön, s gyakran csak a hétvégeken vagyok otthon. Ugyanakkor, én ezt a kijelentést is vállalom, az élsportolók feleségének, barátnőjének nincs rossz élete. Akad közöttük, aki túlzottan kihasználja a nagy szabadságot. Nem egyszerű hónapok, sőt olykor évek múltán szembesülni a nem is sejtett eseményekkel. Miután végleg megromlott a kapcsolatom a gyermekem édesanyjával, elismerem, lelki válságba kerültem. Kerestem a helyemet, s könnyen keveredtem kalandokba. Ám ez végső soron a magánügyem.
– A kajak-kenu szövetség vezetői, a szponzorai is így gondolták, hiszen végtére minden szereplése alkalmával a sportágát is képviseli?
– Hozzám is eljutottak rosszalló megjegyzések, de mivel a teljesítményemre mindez nem volt hatással, elcsitultak a hullámok.
– Volt egy másik ügye is, ami megoszthatta a sportvezetőket és a
-rajongókat. Miért húzta fel maga mellé Schmitt Pált a világbajnoki dobogóra?
– Véletlenül sem előre megfontoltan, hiszen nem is tudtam, hogy Schmitt Pál adja át az érmeket. Ám amikor megláttam, nagyon megörültem neki. Mindhárom olimpiai aranyamat ő akasztotta a nyakamba, különben is kedvelem, ahogyan általában az olimpikonok többsége. Ráadásul 1999 óta nem nyertem világbajnokságot, eufória kerített hatalmába, hirtelen így fejeztem ki a boldogságomat.
– Azért azt csak tudja, hogy tettének jelképes értelme is volt?
– Természetesen. Nagyon örülök neki, hogy Schmitt Pál maradt a MOB elnöke. Bár van véleményem a politikáról, mielőtt bárki más szándékot sejtene cselekedetem mögött, én nem a Fidesz alelnökét látom benne.
– Evezzünk csendesebb vizekre! Bár kisebb hullámokat azért a kajakban is ki kell kerülnie. Utólag jól sült el a dolog, hiszen ön és Kucsera Gábor, valamint Kökény Roland négyesben is világbajnok lett, ám nem tartja etikátlannak, ahogy „elcsábította” Kucserát Kökénytől?
– Kimondta: az eredmények engem, sőt mindannyiunkat igazolnak. Ám elárulom, már Kökény és Kucsera 2005-ös vb-győzelme előtt felvetődött, hogy ezren is én indulok Kucserával. Csak éppen az athéni olimpia után a négyes tagjaival, Storczcal, Vereckeivel és Horváthtal megállapodtunk abban, hogy a következő évben minden nehézség dacára kitartunk egymás mellett.
– Nem egészen így történt, feladták a középfutamot Zágrábban.
– Sajnos az már csak a szomorú végkifejlet, de addig azért kitartottunk. Szóval, nem kellett nekem csábítgatnom Kucserát. Bátran kijelentem, a mi mostani párosunk jobb, mint amilyen az övéké volt. S végeredményben ez dönt.
– Pekingben is párosban kíván indulni mindkét távon?
– Ha holnap rendeznék az olimpiát, akkor igen. Illetve minden amellett szól, hogy maradjak a kettesnél. A szívem azonban a négyeshez húz. Kajak-kenuban még soha senkinek nem adatott meg, hogy három egymást követő olimpián ugyanabban az egységben nyerjen.
– Tudnia kell, hogy ezt a kijelentést a Szegeden győztes Gyökös, Kökény, Vereckei, Horváth egység tagjai támadásként foghatják fel.
– Akkor azt sem hallgatom el, hogy szerintem jelenleg Magyarországon így állna össze a legjobb négyes: Kammerer, Vereckei, Kucsera, Horváth, illetve ha Hori netán úgy döntene, hogy mégsem folytatja 2008-ig, akkor Benkő jöhetne számításba.
– Ez már-már hadüzenet Gyökösnek és Kökénynek.
– Dehogyis! Az diktálja a feltételeket, aki jobban kajakozik. Úgy is mondhatom: győzzön a jobb! Ezt ők is tudják. Túl nagy a tét. Az olimpiai aranyéremmel nem szabad játszani. Nincs helye sértődésnek. Emlegessem fel a saját példámat? Már 1996-ban bekerültem az olimpiai csapatba, 1997-ben világbajnok lettem, 1998-ban mégsem jutottam ki a szegedi vb-re, pedig mindkét négyesbe befértem volna. Mégsem sajnálta senki Kammerer Zoltánt, hanem a győzteseket ünnepelték. Nem lesz ez másként 2008-ban sem, és én nem szeretnék lemaradni róla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.