Úgy tartják a vízi sportok űzőiről, a parton jobbára csetlenek-botlanak. Önről ráadásul azt mondja a szakma, az alsó végtagjai szinte mellúszó lábtempóra lettek „beakasztva”. Ehhez képest nagyobb meglepetést nem is kelthetett volna, mint hogy egy show-jellegű televíziós táncvetélkedő résztvevője lesz. Ki, mi vitte oda?
– Például Czene Attila. Néztem a Szombati esti láz első szériáját, amelyet Attila és a partnere nyert meg, nagyon tetszett a műsor, és úgy éreztem, én is szívesen próbára tenném magam benne. Aztán az első adás kezdetén komolyan azt hittem, hogy szívinfarktust kapok, mert a nyolc versenyzőből hétnek lételeme a színpad, a szereplés, és én voltam az egyetlen kivétel. De az első ijedség után azt mondom, történjen bármi a folytatásban, máris megérte, mert rengeteget tanultam, fejlődtem, ráadásul még mindig versenyben vagyok. Igaz, kétszer is a nézők juttattak tovább, ami egyáltalán nem kisebbíti az örömömet, sőt, büszke vagyok rá. Kérem őket, a továbbiakban is segítsenek.
– Bizonyára meg is teszik, mármint a táncshow-ban. De mi lesz az úszással? A hívei ott legfeljebb szurkolhatnak, de nem szavazhatnak.
– Tény, mostanában ritkábban járok edzésre. De a felkészülés a nyári budapesti Eb-re nagyon kemény volt, iszonyatosan nehezen találtam meg a motivációt ahhoz, hogy minden reggel háromnegyed ötkor keljek. Ráadásul az Eb előtt még tényleg nem tudtam, mi lesz majd utána. Aztán minden egyértelművé vált, és nem is feltétlenül a három bronzérmem miatt, hanem ahogyan az emberek fogadták azokat. Ezekkel a harmadik helyezésekkel bebizonyítottam az országnak, és az ország is nekem, hogy nem csak a bajnoki címeknek lehet örülni. Úgyhogy a sydneyi olimpiai arany után nekem a budapesti bronzok a legkedvesebbek, a világbajnoki és Eb-elsőségek elé helyezem őket.
– Azért, mert magának is megmutatta, hogy még 25 évesen is a szűk nemzetközi elithez tartozik, vagy mert legújabb sikerei nem ausztrál vagy japán, hanem magyar közönség előtt születtek?
– Is-is. Korábban valóban egyetlen győzelmem után sem találkozhattam a hazai szurkolókkal. Az ismerőseim mesélték ugyan, hogy amikor Sydneyben nyertem, ők éppen az autópályán haladtak, és egyszer csak leállt a forgalom, többen dudálni kezdtek, és azt kiabálták, Kovács Ági olimpiai bajnok lett, de itthon megélni az ünneplést egészen más volt. Ezért is döntöttem úgy, hogy két világversenyen még mindenképpen elindulok, és a pekingi olimpia mellett a másik a jövő év végi debreceni rövid pályás Eb lesz.
– Tudtuk, hogy a két hét múlva esedékes helsinki rövid pályás Eb-t kihagyja, de a márciusi melbourne-i világbajnokságot sem említette az előbb. Tévedésből?
– Nem, szándékosan. Erőltetni már semmit sem szeretnék.
– A sportági vezérkar ezt így el is fogadja Öntől? És ha igen, milyen szájízzel?
– Szerintem örülnek, hogy folytatom a pályafutásomat, hiszen a magyar úszócsapatban jelenleg én vagyok az egyetlen aktív olimpiai bajnok. Jövőre a hazai, debreceni Európa-bajnokságra szeretnék igazán komolyan felkészülni, és onnan már csak fél év Peking. Az lehet a negyedik olimpiám, ami elég ritka, különösen egy női úszó számára.
– Pekingben már a coubertini elvet testesítené meg? Azaz a részvételt tartaná fontosnak?
– Igen. Bár Athénba is így mentem ki, és kétszer is alig maradtam le a dobogóról. Egyébként is lesz egy komoly előnyöm a vetélytársak nagy részével szemben: többen aranyérmesként jönnek majd haza az olimpiáról, de én már úgy is megyek ki.
– Milyen intenzitású és színvonalú felkészülést követően?
– Nem tartozom a legfiatalabbak közé, de láttam Güttler Karcsit edzeni, sokat beszélgettem Martina Moravcovával vagy Markus Rogannal arról, egy bizonyos kor után mit érdemes másképp csinálni. Megpróbálom ugyanazokat a váltásokat véghezvinni, mint Athén előtt, hogy fizikailag és mentálisan is bírjam a gyűrődést, és igyekszem majd minél több nemzetközi versenyen indulni, mert ez már önmagában kihoz a monotonitásból.
– Arra éppenséggel most sem panaszkodhat, hiszen a fentiek mellett a Magyar Televízióban Út Pekingbe címmel sportműsort konferál, Kőbányán pedig úszóiskolát vezet. Ha megkérdeznék, mi a foglalkozása, és egyetlen szóban kellene válaszolnia, mit felelne?
– Elsősorban még mindig úszónak tartom magam.
Szoláriumba ment kukkolni a férfi, de nem ez volt a legnagyobb baj
