Megtört a jég, és most ez a legfontosabb

Benedek Dalma az idén mindent megnyert, amit csak lehetett: az Európa- és a világbajnokságon is győzött kajak egyes ötszáz és ezer méteren. Az ő esete is azt példázza, olykor még a legtöbb sem elég. Egyrészt a sikerei után megvált korábbi edzőjétől, Simon Miklóstól, és csatlakozott Fábiánné Rozsnyói Katalin csapatához, másrészt a sportújságírók szavazatai alapján – Nagy Tímea mögött, Kovács Ágnes előtt – csak második lett Az év sportolója választáson.

2006. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kicsit sem csalódott amiatt, hogy nem önt választották Az év sportolójává?
– Először mindenkinek azt vágtam rá, természetesen nem, ám annyian megkérdezték, hogy komolyan elgondolkodtam rajta. Felidéztem magamban, amit az Európa- és a világbajnokság előtt mondtam. Akkor úgy nyilatkoztam, az a legfontosabb, hogy kihozzam a maximumot magamból, ha az csak az ötödik helyhez lesz elég, akkor azt is higgadtan elfogadom. A négy aranyérem felülírta ezt az okoskodást, de most feltettem magamnak a kérdést, tényleg örültem volna Szegeden akár csak a második helynek? A szavazáson látszólag előállt ez a helyzet, a lehető legtöbbet teljesítettem, mégis csak második vagyok. Még sincs bennem keserűség, mert nem rajtam múlott a végeredmény, ráadásul Nagy Tímea legalább annyira megérdemelte az elismerést.
– Őt, illetve Kovács Ágnest ismerte már korábbról?
– Nem, csak hétfő este ismerkedtünk össze, továbbá most először voltam hivatalos a gálára, amely így nagy élményt jelentett. Mindkettőjükkel úgy beszélgettünk el, mintha már évek óta ismernénk egymást, hiába, a sportolók fél szavakból is megértik egymást.
– Hadd tegyek fel egy kicsit gonosz kérdést: Simon Miklóst ön szerint hányadik hely illette volna meg az edzők között?
– Nem tudom, de talán nem is ajánlották, mert minden szövetség csak egy embert nevezhetett meg, s a kajak-kenusoktól nyilván Kati nénire esett a választás. Nem tudom, tényleg gonosz kérdés.
– Tehát kicsit már ön is elfelejtette korábbi edzőjét?
– Szó sincs róla. Nagyon nehezen hoztam meg a döntést, de amikor adódott a lehetőség, hogy a világ legjobbjaival készüljek együtt, akkor úgy éreztem, élnem kell vele. Teljesen megértettem Mikit, hogy neheztel rám, s magamra vállalom, hogy önző vagyok. Mentségemre szolgál, hogy valahol minden sportoló önző, magának a legjobbat akarja, tudva, csak így érhet el eredményt. Tíz évig dolgoztunk együtt, tudtam, volt edzőmnek több idő kell, hogy megeméssze a történteket, ezért én nem is kezdeményeztem beszélgetést, találkozót. Nagy örömömre tegnap megtört a jég. Amikor indultunk haza, Miki odalépett hozzám, hogy váltsunk néhány szót. A néhány szóból hoszszú beszélgetés kerekedett. Még tanácsokat is adott, végre azt éreztem, hogy békében váltunk el. Ez még annál is fontosabb, hogy elsőnek vagy másodiknak választottak-e a szavazáson. Összességében tehát nagyon jó estém volt.
– Az imént így fogalmazott: „adódott a lehetőség”. Tehát nem ön jelentkezett Fábiánnénál, hanem az edzőnő hívta önt?
– Nem, én kerestem meg őt, Kati néni ezekben a kérdésekben nagyon korrekt. Az adódott a lehetőséget úgy értettem, bizonyítottam, jó kajakos vagyok, méltó arra, hogy a legjobbakkal készüljek együtt.
– Ezen az alapon akkor kellett volna igazából a váltáson elgondolkodnia, ha rosszul sikerül az éve, nemde?
– Igen, de akkor aligha kerülhettem volna Kati néni csapatához. Hazudnék, ha letagadnám, valahol ez volt a célom. S bár a munkámat nem befolyásolta az év során, mindig ott motoszkált a fejemben.
– Ismét önt idézném: a sportolók önzők. Új társai is így fogadták?
– Volt bennem ilyen félsz, de szerencsére nem így történt. Nyolcan vagyunk a csapatban, mindenki tisztában van vele, hogy ebből négy utazhat majd az olimpiára, tehát óriási a tét, a versenyhelyzet, a mindennapok mégis teljesen normálisan telnek.
– Még szigorúbban öten vetélkednek egyetlen helyért. A kívülálló számára legalábbis Kovács Katalin, Janics Natasa és Paksy Tímea helye biztosnak tűnik a négyesben.
– Csak Kati nénit idézhetem: nincsenek bérelt helyek. Nagyjából persze mindannyian tisztában vagyunk azzal, amit mondott.
– S ön is a négyesbe szeretne bekerülni, ami legalább érmet, de akár aranyat érhet Pekingben?
– Én az olimpiáért hajtok. A csapathajókat különben is Kati néni állítja össze. A biztos aranyéremmel pedig nem értek egyet. Jelen állás szerint a négyesben várható a legnagyobb harc. A németek fiatalok, fejlődnek, egyértelműen erre a számra összpontosítanak, s biztosan számolnunk kell a kínaiak előretörésével is. Lelkileg, persze, azt a harcot már könnyebb lesz megvívni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.