Ünnepek a braunschweigi manzárdban

Az 1956-os melbourne-i olimpiáról és annak honi hőseiről sokat megtudhattunk a fél évszázados jubileumon. Ám akad egy nagyszerű sportember, akinek a története igazán egyedi. Az 1952-es helsinki olimpián csapataranyat és egyéni bronzot, az 1953-as vb-n egyéni ezüstöt, az 1954-esen csapataranyat és egyéni bronzot, az 1955-ösön újabb csapataranyat akasztottak a nyakába. 1956-ban nem volt ott Melbourne-ben, mégis olimpiai résztvevő – Stockholmban a lovas ötkarikás játékokon képviselte hazánkat Szondy István, a magyar öttusázás legidősebb olimpiai bajnoka.

2006. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élete kész regény – ez az olyan sokszor használt fordulat tökéletesen illik a 81 éves egykori kiválóságra. Amikor Pista bácsi feleségével, Ella asszonnyal karöltve a kelenföldi kis lakásban belefog igaz meséjébe, megelevenednek az emlékek a vitrinben és a falakon. Szondy Istvánt már születése előtt megérintette a történelem, hiszen Bihar megyében tanítóskodó édesapja Trianon után nem tette le az esküt a románoknak, így szorult a család a mai határok közé, s jött világra a kis Pista Berettyóújfaluban 1925. december 29-én. A közeli debreceni Nagyerdőben tanult meg úszni, s nem sokkal azután, hogy apja Cegléden kapott kántortanítói állást, ő lett a város legjobb úszója. 1941-ben hadapródiskolába került, ahol az öttusa különböző számait kötelező jelleggel oktatták. Így nem véletlenül indult el, s lett második az embert próbáló sportág első hazai ifjúsági viadalán 1943-ban. Mégsem vált azonnal a rabjává: „Megfogadtam, hogy nem leszek öttusázó, főképpen azért, mert lóhiány miatt lovaglás helyett tizenkét kilométert biciklizni kellett.”
Fogadalmát három év múlva revideálta, az addigi szünetbe pedig „besegített” a második világháború. Szondyt Németországban érte a béke katonaszökevényként. Az első öttusázó magyar bajnok, Karácson László hatására 1946 májusában úgy döntött, újra belevág a sportágba. Amelynek csillaga emelkedni látszott, Dinnyés Lajos kisgazda miniszterelnök egy verseny és néhány fröccs után megígérte, majd létrehozatta Európa első öttusaistállóját tíz lóval. Szondy eljutott az 1948-as londoni olimpiára, ahol 18. lett, aztán viszont jött a fordulat éve, a (volt) katonatiszteket bélistázták, az öttusaszövetség vezetőit a Rajk-perhez kapcsolódva felakasztották vagy bebörtönözték. Szondy csak a magyar bajnokságokat gyűjtögethette, mert a vb-kre nem utazhatott el sporttársaival. „Sokat köszönhetek a dicsőséges Szovjetuniónak” – tréfálkozik, s tényleg, ha a „nagy testvér” nem dönt úgy, hogy a kommunizmus fensőbbségét hirdetve visszatér a sport színpadára, a magyar öttusa sem jut el oda, hogy máig tartó dicsőséges korszakot nyithasson.
Az utolsó pillanatban dőlt el, hogy a magyarok is részt vehetnek az 1952-es helsinki olimpián. „Egy jóindulatú asztalos volt a szövetség elnöke, ő segített, Kutas István pedig megmondta, csapatban minimum hatodiknak kell lennünk, különben megszűnik a magyar öttusa.” A többit tudjuk: a csapat olimpiai bajnok, Benedek Gábor ezüst-, Szondy bronzérmes, Kovácsi Aladár 12. lett egyéniben. S a következő vb-ken folytatódott a sor, rendre Szondy Istvánnal az élmezőnyben, a dobogón. Mégis úgy döntött 1955-ben, jöjjenek a fiatalabbak, a jobbak, ám annyira jó lovasnak számított, hogy díjlovaglásban 1956-ban is bekerült az olimpiai csapatba. Mégsem utazhatott Melbourne-be, hiszen az állat-egészségügyi zárlat miatt nem engedték be a négylábúakat Ausztráliába, így a lovas játékokat Stockholmban rendezték, november helyett még júliusban. Szondy lova, Arab lesántult, így Higannyal versenyzett a svéd fővárosban, s hiába teljesítette a pályát, három kitörés miatt kizárták.
Feleségét, Ellát még 1953-ban ismerte meg a margitszigeti Nagyszállóban, ahol a szép szőke hölgy énekesnőként dolgozott. Miután mindketten elváltak, 1956-ban házasodhattak össze, s az enyhülés jeleként hosszabb huzavona után útlevelet kaptak, hogy ötnapos turistaútra Bécsbe utazhassanak. Október 20-án, szombaton keltek útra… „Éppen nejlonharisnyákat hajkurásztunk Schwarcz bácsinál a Mariahilfer Strassén, amikor találkoztunk Szilárd Zoltánnal, a londoni olimpia nyolcadik helyezett gyorsúszójával, aki kérdezte tőlem: Te nem tudod, hogy Magyarországon forradalom van?” Ha nem tudták volna, megérkezett a szállóba a Honvéd Dél-Amerikába készülő futballcsapata, no meg többek között Vad Dezső újságíró, neki nyilatkozta azt nagy bátran Szondy, hogy amíg az oroszok Magyarországon vannak, ő nem megy haza. Ehhez meg kellett hosszabbítania a vízumát, amit a későbbi külügyminiszter, akkori bécsi nagykövet, Puja Frigyes intézett el neki. Vele a lovasolimpián Stockholmban akadt össze, s énekeltek együtt magyar nótákat pálinkázás közben… Mivel nem úgy készült, hogy disszidál, vissza akart menni, ám nem engedték át a határon. Közben jött a hír, hogy leverték a forradalmat, bejöttek az oroszok, így hosszú hezitálás után Ella asszony kibökte: „Pista, próbáljuk meg kint!” Összes vagyonuk az a kétszáz harisnya volt, amit aztán harmadáron visszaadtak Schwarcz bácsinak, mert ki keresi ezt a portékát Nyugaton?
Ezúttal egy német lovasbarát, bizonyos Rolf Bartels segített, úgyhogy november közepén Szondy már pincérkedett a braunschweigi Park Hotelben. Első tevékenységként leöntött kávéval egy idős helyi hercegnőt. „Ez az úr olimpiai bajnok és magyar menekült” – mentegette őt a főnöke, így szidalom helyett húsz márka borravalót kapott. Neje az étteremben pruszlikban magyar nótákat énekelt és pálinkát árult, éjjel-nappal dolgoztak. 1956 karácsonyakor is. A szentestét braunschweigi manzárdszobájukban töltötték, és csak zokogtak… Nagy néha tudtak telefonon beszélni az otthoniakkal, akik virágnyelven tudatták velük, nagyon hiányoznak nekik, de ne jöjjenek haza. 1956 legvégén, a két ünnep között mégis majdnem ezt tették, amikor cirkuszos cigányok kötöttek beléjük, Ella orrát eltörték, Istvánt nyolc helyen megkéselték. „Nagyon elkeseredtünk, sírtunk, majd szerelmeskedtünk, és helyrejött minden” – árult el egy kis pikáns titkot Szondy. S tényleg majdnem minden helyrejött, 1957 augusztusában egy wolfsburgi gimnáziumban kapott testnevelő-tanári állást, majd 1962-ben elnyert egy oktatói helyet a frankfurti testnevelési egyetemen. Itt dolgozott egészen 1990-es nyugdíjazásáig. 1960-ban turistaként elment a római olimpiára, ahol aztán – egykori mestere, Tóth Béla mellett – rengeteget tudott segíteni Németh Ferencnek, Nagy Imrének és Balczó Andrásnak a korszakos siker (két arany, egy ezüst) elérésében. Mellékállásban szövetségi edzőként sokat tett a német öttusa és a vívás világszintűvé válásáért.
1962-ben még menekültútlevéllel jártak először újra idehaza, 1967-ben kapták meg a német állampolgárságot, miközben szeretettel fogadták az arra járó magyar sportolókat, Papp Lacit és a többieket. 2000-ben települtek vissza Magyarországra, itt ünnepelhették tavaly Pista bácsi nyolcvanadik születésnapját, idén az aranylakodalmukat. „Pacemakerem van, de jól ketyeg, megcsinálta Préda Pista, az egykori vívó. Hetente háromszor-négyszer úszom a Hélia Szállóban, ott találkozom a többiekkel. Novák Ilonkát hatvan éve ismerem, ő jobban bírja, ötven percet úszik, én meg csak húszat…”
Még rengeteg ilyen húsz percet, no meg a közelgő 81. születésnapra sok boldogságot, jó egészséget kívánunk Szondy Istvánnak! Magunknak pedig azt, hogy az ő példáján meglássuk, akármilyen elkeserítő a helyzet, akárhová sodor is a sors, a jövőbe vetett hit, a munka, a tudás hosszú távon kamatozik. Lehet az olimpiai bajnokból pincér, de ő mégis olimpiai bajnok marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.