Iglói Mihály, a foglyok jótevője

S P O R T T Ö R T É N E T A levél éppen hatvanéves. 1947 tavaszán íródott egy Szovjetunióban raboskodó fogoly tollából. A neve ismeretlen. Viszont amiről beszámol, az az idő távlatában megdobogtatja a szívet, mert szóba kerül a levélben az ugyancsak orosz hadifogságban lévő Iglói Mihály neve. Ezekről a szomorú hónapokról vajmi keveset tudunk ma is, pedig Iglói edzői ténykedése 1954 és 1956 között egyénileg és váltóban tizenöt világcsúcsot eredményezett.

Kő András
2007. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Így kezdődik a levél: „Iglói mintaképe lehet minden magyar sportembernek. A fogság szomorú napjaiban Vida Karcsival együtt [Vida a MAFC, majd az Elektromos labdarúgója volt – K. A.] fölráztak bennünket a letargiából, versenyeket rendeztek, sportoltattak bennünket. És mi lett az eredmény? A fáradtan, szomorúan ballagó foglyok helyett vidáman futkározó, tornázó, futballozó foglyok lepték el a nagy sorakozóteret. Még az öreg, ötvenes Aczél tornatanár úr is óriáskörözött. Odakint is minden analfabéta sporttársunk meggyőződött a sport csodálatos hatásáról. Amellett Iglói keze alatt nagy javuláson mentek keresztül atlétáink. Nem jut eszembe annak a debreceni atlétának a neve, aki 170-et ugrott magasba. Biztosan a tavalyi legjobb harminc között lenne. Azt hiszem, ez fogolytábori csúcs.”
Milyen új a szóhasználat: fogolytábori csúcs. Ezt így sohasem láttuk leírva. A „csúcsteljesítmény” és a „csúcseredmény” kifejezést is csak 1935-től.
„A labdarúgó-bajnokságot Vida Károly rendezte – folytatódik a levél. – Tizenkét csapat indult rajta! Edzések is voltak, nem csak mérkőzések, s merem állítani, hogy igen jó színvonalú mérkőzéseket játszottak a csapatok, s a mérkőzések legfőbb szurkolói a szovjet tisztek voltak.”
A továbbiakban a levélíró a legfontosabbat mondja ki: „A most következő különféle külföldi nagy versenyekre és elsősorban az olimpiára [az 1948-as londoni olimpiára gondol] való tekintettel nagy szükség lenne ezekre a sportemberekre. Gondoljuk csak [el], mit jelentene a magyar sportnak egy Vida Karcsi vagy egy Iglói Náci nagy szervező ereje, sportrajongása. Biztos vagyok benne, hogy az NSB [Nemzeti Sport Bizottság] mindent el fog követni ezeknek a sportembereknek a hazahozatala érdekében, akik idehaza a megújhodott, demokratikus magyar sport pillérei lennének.”
Iglói Mihály (1908–1998) szülővárosában, Egerben kezdett futni, és rövid időn belül a nemzetközi élvonalba került. Tagja volt a MAC 1938-ban – később nem hitelesített – világrekordot elért 4´1500 méteres váltójának (a váltó összetétele ez volt: Csaplár, Rátonyi, Iglói, Szabó M.), de karrierjét derékba törte a két évig tartó orosz hadifogság. Végül azonban hazakerült, és 1950-től a Bp. Honvéd edzőjeként jelentős részt vállalt a korszerű edzésrendszer alkalmazásában és elterjesztésében. A szakaszos (intervallumos) módszer továbbfejlesztésével, az évről évre fokozódó megterhelésű tréningekkel közép- és hosszútávfutó-tanítványainak teljesítménye növekedett. Legnagyobb edzői sikerei az Iharos Sándor, Rózsavölgyi István, Tábori László hármashoz fűződtek. Az „Iglói-istálló” futói összesen 309 országos vagy egyéb csúcsot értek el, ezekből azonban a mesternek az a nyolc egyéni és az a három 4´1500-as váltóban felállított világrekord volt a legkedvesebb, amit Iharos Sándor produkált.
Iglói és tanítványai (Iharos kivételével) részt vettek az 1956-os melbourne-i olimpián, de az ismert okok miatt a várakozás alatt szerepeltek. A mester ezután úgy döntött – Tábori Lászlóval egyetemben –, hogy nem tér vissza Magyarországra. Ha emigrálásának okairól kérdezték, magyarázatként mindig hozzátette, nem akart még egyszer orosz hadifogságba kerülni. A Szovjetunióban eltöltött két évről sohasem beszélt.
Versenyzőként is megszállott volt, ami aztán edzői pályafutása során csak fokozódott. Tanítványai számára mindig újabb és újabb edzésprogramot dolgozott ki. Egy alkalommal – hihetetlen! – hatvanezer ilyen egyéni programot számolt össze füzeteiben. Sikereinek titka – a szorgalmon kívül – kétségtelenül az úgynevezett intervall-edzésrendszerben keresendő, de több más eredeti ötlettel is gazdagította az edzéselméletet.
A varázslatos edzőt Amerikában is elismerték, 1956 után ugyanis itt telepedett le. (Sokáig Tábori Lászlóval együtt lakott, aki – mielőtt edző lett – néhány évig még a versenyzője volt.) Iglói atlétái 45 egyesült államokbeli csúcsot állítottak fel, tanítványa volt az 5000-es olimpiai bajnok Robert Schul. Görögországban szinte a mai napig legenda övezi Iglóit, hiszen versenyzői 35 görög bajnokságot és két Balkán-csúcsot értek el.
Ennyit kiegészítésként ahhoz a levélhez, amely hatvan évvel ezelőtt, 1947-ben íródott.
„Biztos vagyok benne, hogy az NSB mindent el fog követni ezeknek a sportembereknek a hazahozatala érdekében, akik idehaza a megújhodott, demokratikus magyar sport pillérei lennének.”
Iglói Mihály az lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.