Ki hitte volna, hogy Japán, a sportág őshazája az utolsó napig aranyérem nélkül marad a Rio de Janeiró-i cselgáncs vb-n? Vasárnap aztán a távol-keletiek a lehetséges négyből három első helyet is begyűjtöttek, s három arannyal, két ezüsttel és négy bronzzal máris az éremtábla tetejére kerültek, megelőzve a brazilokat (3-0-1) és a franciákat (2-2-4). Válogatottunkat a négy harmadik helye (Ungvári Miklós, Hadfi Dániel, Baczkó Bernadett, Mészáros Anett) a 19. helyre sorolja. Maga a négy érem egyrészt azért is óriási bravúr, mert világbajnokságon kettőnél többet soha nem szereztünk, és az eddigi huszonnégy vb-ről együttesen csak tizenkét medálunk volt, másrészt a Rióban indult 138 ország között négy éremnél több csak a japánoknak (9), a franciáknak (8) és a kubaiaknak (5) lett, utánuk mi következünk a brazilokkal és hollandokkal.
A négy nap alatt 12 versenyzőnk 17 vesztes meccs mellett 32-t megnyert, a hatvanöt százalékos győzelmi arány egészen kiváló. Baczkó Bernadett (57) legyőzte az olimpiai bajnoki címvédő német Bönischt, Mészáros Anett (70) az athéni ezüst- és bronzérmest is, Ungvári Miklós (66) hetvenfős mezőnyben, hat nyert meccsel lett harmadik, Hadfi Dániel (100) pedig a tavaszi Eb-aranya mellé tett vb-bronzot.
A vb-ről a súlycsoportok legjobb hat versenyzője jutott ki Pekingbe, s bár a zárónapon Csernoviczki Éva (48) 7. lett, Burján László (60) pedig helyezetlenül zárt, a négy kvótánkkal is előkelő helyen állunk. Ebben az összevetésben a japánok (9), a franciák (7), a hollandok és az olaszok (6), a brazilok, a kubaiak, a grúzok és a dél-koreaiak (5) után jövünk, holtversenyben a kínaiakkal. Ungvári, Hadfi, Baczkó és Mészáros tehát már potenciális éremesélyesként készülhet Pekingre, a többiek pedig az áprilisig tartó Világkupa-sorozatban gyűjthetnek pontokat, hogy csatlakozzanak hozzájuk. Az európai ranglistáról a férfiaknál az első kilenc, a nőknél az első öt kap kvótát; s nemzetenként egy fővel számolva jelenleg Bor Barna (+100) 4., Braun Ákos (73) 10. (a 2005-ös világbajnok ezúttal három győzelemmel és egy vereséggel nem került a pontszerzők közé), Burján a 11., Szabó Brigitta (63) 10., Csernoviczki 11. a ranglistán; vagyis még ők is csatlakozhatnak a „négyeshez”.
Ám már addig is meditálhatunk azon, hogy az 1992-es barcelonai olimpia a négy éremmel, Kovács Antal aranyával egyszeri volt, de talán nem megismételhetetlen.
Szenzációs magyar diadal a birkózók rangsorolóján
