Bronzérem és bronzérem között nincs értelme különbséget tenni, talán mégis Mészáros Anett szereplése volt a leginkább bravúros. Három olyan dzsúdóst is legyőzött, akik korábban már álltak dobogón világversenyen. Sőt a pekingi olimpia előtt egy évvel kínai versenyző feletti siker is nagy tettnek számít. Mészáros ezt rögtön az első fordulóban cselekedte meg, Vang Csüant kokával verte. A 16 között a szenegáli Mendy nem jelenthetett gondot, erről az ippongyőzelem tanúskodik. Mészáros ekkor csupán egy fordulóra állt a pekingi részvételtől, ám a negyeddöntőben a kétszeres Európa-bajnok, világbajnoki ezüstérmes francia Emane-nal nem bírt. Az idén eddig 1-1-re álltak az egymás elleni meccseken, Rióban sajnos Emane szerzett vezetést. A vigaszág sem ígért könnyű folytatást. A magyar dzsudoka előbb a német Böhmöt verte jukóval, majd a holland Boscht vazarival, akitől pedig a kontinensbajnokságon még kikapott. Böhm és Bosch együttesen eddig kilenc érmet jegyez a világversenyekről, mindketten álltak már olimpiai dobogón, Bosch ezenfelül világ- és Európa-bajnok. Reméljük, a jövő már Mészárosé, aki még csupán húszesztendős.
Ungvári Miklósnak sem volt sokkal könnyebb dolga, de hát ő Európa-bajnok, vb-bronzérmes, tőle már várjuk a jó eredményt. Hozta is. Első meccsén vazarival verte az ugyancsak Eb-aranyérmes grúz Kedelasvilit, majd ipponnal az üzbég Saripovot és jukóval a japán Akimotót. Következett az olimpiai és vb-harmadik kubai Arencibia, aki viszont nála bizonyult jobbnak ipponnal, így Ungvári is a vigaszágra került. Az első két akadályt könnyen vette – ippon a görög Zintiridiszen, a kanadai Mehmedovic ellen jukó –, majd a bronzmeccset ugyan minimális különbséggel, kokával, de csak megnyerte az örmény Nazarjan ellen.
Baczkó nyitómérkőzésén csak 1:26 percet töltött a tatamin a lengyel Kolodziejjel szemben, ezután viszont túlórára kényszerült a török Billor ellen: aranyponttal győzött. A harmadik fordulóban az olimpiai bajnok, favorit német Bönisch sem tudta megállítani a KSI kiválóságát, aki 4:23-nál ippont dobott rajta. A negyeddöntőben újabb idegtépő meccsen a kontinenselső francia Harelt is aranyponttal győzte le Baczkó. Az elődöntőben a súlycsoport uralkodója, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok spanyol Fernandez már túl nagy falatnak bizonyult, a hajrában vazarival kikapott. A bronzmérkőzésen a finn Koivumakit viszont taktikusan, egyetlen kokával, de maga alá gyűrte.
Címvédőként Braun Ákos sem állt messze a sikertől, ugyanis első három ellenfelén magabiztosan jutott túl. Önmagában még az sem volt tragédia, hogy a nyolc között jukóval kikapott a német Gesstől. Csakhogy Gess a következő körben vereséget szenvedett, így nem vitte vigaszágra Braunt.
A Rio de Janeiróban elért négy bronzérem annak ismeretében különösen nagy fegyvertény, hogy a korábbi világbajnokságokon a magyar cselgáncsozók összesen tizenkét érmet szereztek.
Tegnap, a vb zárónapján – lapzárta után – Burján László (60 kg), a +100 kg-ban helyezetlen Bor Barna az olimpia műsorán nem szereplő nyílt kategóriában, míg Csernoviczki Éva (48 kg) lépett tatamira.
Magyar vb-érmesek. Arany: Kovács Antal (95 kg, 1993), Braun Ákos (73 kg, 2005); ezüst: Bujkó Tamás (60 kg, 1983), Hajtós Bertalan (71 kg, 1993), Kovács Antal (100 kg, 2001); bronz: Varga Imre (+95 kg, 1979), Ozsvár András (nyílt, 1981 és 1983), Bujkó Tamás (60 kg, 1985 és 65 kg, 1987), Csősz Imre (nyílt, 1991), Ungvári Miklós (66 kg, 2005), Hadfi Dániel (100 kg, 2007), Mészáros Anett (70 kg, 2007), Ungvári Miklós (66 kg, 2007), Baczkó Bernadett (57 kg, 2007).
Matteo Salvini újra bíróság elé állhat
