Szorul a hurok

Ha olyan sportoló is tiltott szerhez nyúl, aki nincs a közvetlen elitben, a legjobbak számára még nagyobb a kísértés.

2011. 10. 24. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még szeptemberi hír, hogy egy válogatott, de a szegedi világbajnokságon nem indult magyar kajak-kenus fennakadt az ellenőrzésen. A mintavétel még májusban történt, ám hivatalosan a mai napig nem tudjuk, hogy kiről van szó.

– Személyiségi okokra hivatkozva a fegyelmi eljárás lezártáig az érintettek kérhetik nevük titokban tartását. Ügyvéd közbenjárásával ez történt ebben az esetben is – adott magyarázatot a késlekedésre Tiszeker Ágnes. A hosszú eljárást pedig így indokolta: – Első lépésben teljes körű, úgynevezett full screen vizeletvizsgálatot végeztünk, aminek két héten belül meg is lett az eredménye: negatív. Ám szakmai okoknál fogva felmerült a lehetősége, hogy utólag folytassunk le egy adott szer használatát kimutató analízist. Egy egészen újszerű vizsgálati módszert alkalmaztunk sikerrel.

Ő maga is szerencsés véletlennek tartja, hogy az illető nem indult a szegedi világbajnokságon, S mivel ő sem hisz a magányos doppingoló teóriájában, érdemes lejegyezni a következtetését is, avagy tolmácsolni a bársonyba csomagolt üzenetét: – Az eset nekem azt sugallja, hogy ha olyan sportoló is tiltott szerhez nyúl, aki nem tartozik a közvetlen elithez, akkor a legjobbak számára még nagyobb a kísértés. Az a célunk, hogy minden magyar sportolót lebeszéljünk a teljesítményfokozás szabálytalan módszereiről. A Magyar Olimpiai Bizottság a következő évben, a londoni játékok előtt minden olimpikonunknak három kötelező ellenőrzést ír elő, a doppingérzékeny sportágak körében igyekszünk ezt a számot növelni.

Tiszeker Ágnes számokkal is igyekezett alátámasztani a dopping elleni harc nehézségeit: – A MACS éves költségvetése 183,5 millió forint. A hozzánk nagyjából hasonló mértékű feladatot ellátó osztrák NADO 2,1 millió euróból gazdálkodik, a román adminisztrációt negyvenen látják el az én két alkalmazottammal szemben. Ezen összegek eltörpülnek amellett, hogy világszerte éves szinten csak táplálékkiegészítőkre 40 milliárd dollárt költenek, s a tiltott szerekről még nem is beszéltünk.

A fehérorosz kalapácsvetők, valamint a spanyol kerékpáros, Alberto Contador esetéről is kérdeztük a doktornőt, aki megjegyezte: „Nem feltétlenül értünk mindenben egyet a WADA-val.” Noha neki is vannak kétségei a doppingellenőrzés hatékonyságáról, mégis eltökélt. „A dopping a sport rákja, ami elhatalmasodik, s fölemészti az egészséges szervezetet – jelentette ki. – De azért akadnak kézzel fogható eredmények. A csalók előnye tíz évről mára durván kettőre csökkent, tehát szorul a hurok.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.