Kvótahiány, vasszigor

„Nem az a célunk, hogy bárkit is megfosszunk a londoni indulás lehetőségétől, ám az elmúlt évek gyenge eredményei rákényszerítettek bennünket erre a lépésre.”

2011. 11. 18. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Férfi kajakban a lehetséges nyolc kvótából eddig hatot szereztünk meg, de könnyen előfordulhat, hogy ha meg is lesz mind a nyolc, az öt ötkarikás futamból (ezer egyes, kettes és négyes, kétszáz egyes és kettes) csak háromban állnak rajthoz Londonban a magyarok.

– Ezer méteren párosban és négyesben szereztünk kvótát a szegedi világbajnokságon. Azt gondolom, nem véletlenül. Ebben a két számban van reális esélyünk a londoni éremszerzésre, éppen ezért ezekre kell helyeznünk a hangsúlyt – kezdett bele a válogatási elvek indoklásába Storcz Botond. – A kiválasztást a párosokkal kezdjük. Május 20-22. között lesz idehaza az első verseny. Az első két egység utazhat az egy héttel később esedékes duisburgi Világkupára. A győztes – ha ezután egy-egyre áll a meccs, akkor napokon belül tartunk egy pótválogatót – készülhet Londonra. A többiek négyesben próbálkozhatnak. Fontos megkötés, hogy június közepén a négyes válogatón csak az indulhat, aki párosban az első hét között végzett.

Tehát tizenkét ember, azaz három egység. Némi engedményként az is beülhet valamelyik kvartettbe, aki a kvalifikációs Európa-bajnokságon kvótát szerez. A lényeg mégis az, hogy jövőre nem lesz szövetségi hajó, klasszikus válogató keretén belül mérkőznek meg egymással az egységek. Ez eddig tiszta.

– Aki tagja a kettesnek vagy a négyesnek, az nem duplázhat – teszi hozzá a kapitány. Tehát ha nem sikerülne újabb kvótát szerezni, akkor az ötből csak két számban indulnának a mieink. Ám ha sikerülne is, mondjuk kétszáz párosban, a kapitány akkor is dönthet úgy, hogy ennek a tagjai sem ülhetnek be másik hajóba.

– Nem az a célunk, hogy bárkit is megfosszunk a londoni indulás lehetőségétől, ám az elmúlt évek gyenge eredményei rákényszerítettek bennünket erre a lépésre – mondja a kapitány. Kenuban jobb is, meg rosszabb is a helyzet. Rosszabb, mert a négyből csupán egy kvótánk van, jobb, mert azt az egyet Vajda Attila világbajnokként szerezte meg.

– Októberben három héten keresztül Dunavarsányban teszteltük a keret tizenhárom kenusát, közülük választottunk ki hatot – Varga Dávidot, Nagy Pétert, Németh Szabolcsot, Kozmann Györgyöt, Vasbányai Henriket és Sáfrán Mátyást –, akik közül szerintünk ki kell kerülnie az Eb-n induló egységnek. A verseny természetes nyílt, a többiek is nevezhetnek, de muszáj volt szakmai szempontok alapján szűkítenünk a kört, mert úgy éreztük, a versenyzők és edzőik önállóan nem választják ki a legjobb megoldást. S nagy a tét, mert az Eb-ről már csak az első helyezett jut ki Londonba – folytatja Storcz Botond.

Női kajakban egy megkötést hozott a szövetség. Aki ötszáz méteren elviszi az egyest, az kettesben nem indulhat Londonban. Ami az elmúlt két olimpiához képest újdonság, hiszen Athénban Janics Natasa, Pekingben pedig Kovács Katalin duplázott. Sőt, utóbbi triplázott is, hiszen benne ült a négyesben is. Ebben a formában erre Londonban nem lesz lehetőség, de – miként a kapitány fogalmazott – vis maior esetén lehet triplázni K1 200-zal kiegészülve. Erre alapvetően Janics Natasának és esetleg Kozák Danutának van esélye, de az 500 egyes a legfontosabb, hiszen az alapján lehet bekerülni a négyesbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.