Győr világbajnokai

1965 óta most fordul elő először, hogy a győri Lunde Haraldsen és Löke személyében aktuális világbajnok magyar klubban szerepel.

Ballai Attila
2011. 12. 19. 6:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor a norvégok első vb-diadalukat aratták, igazán nem kellett messzire utazniuk, hiszen az 1999-es finálét Lillehammerben rendezték, a mostanit viszont a kézilabdázás történetében első ízben a déli féltekén. Érdekesség, hogy tizenkét esztendeje is Franciaország volt a döntőbeli ellenfél, mi több, kuriózum, hogy a jelenlegi két tréner már akkor ott ült a kispadokon; Olivier Krumbholz szövetségi kapitányként, Thorir Hergeirsson még csak Marit Breivik asszisztenseként.

A végjáték kapcsán többször elhangzott, hogy a franciák két sérült klasszisuk, Mariama Signate és Allison Pineau nélkül voltak kénytelenek kiállni, de azt se feledjük, hogy a norvégok eleve Gro Hammerseng és Tonje Larsen nélkül érkeztek a vb-re. A nyitányon ki is kaptak a németektől, akiknek aztán mégis be kellett érniük a 17. hellyel.

Lökéék elsőségének saját magukon kívül minden bizonnyal a svédek örülnek a legjobban, mert így Eb-másodikként nekik is megadatik a közvetlen kvalifikáció a londoni olimpiára, míg a jövő májusi ötkarikás selejtező három házigazdája Franciaország, Spanyolország és Dánia lehet. Mellettük a vb-ről Brazília, Oroszország és Horvátország, a tavalyi Eb-ről teljes bizonyossággal Románia, valamint nagy valószínűséggel Montenegró vehet részt e tornán, és a felsorolás ki is rajzolja a női szakág európai hatalmi centrumait. Skandinávia vezető szerepe nemcsak Norvégia uralkodásával erősödött, hanem azzal is, hogy a svédek végérvényesen felzárkóztak a két északi nagyhatalom mellé, a franciák 2009 után második vb-döntőjüket vívhatták (igaz, mindkettőt elveszítették), a harmadik spanyolok és az ötödik brazilok minden idők legjobb helyezését érték el. A 2005-ben, 2007-ben és 2009-ben sorrendben háromszor győztes oroszok számára már nem jelentett ingert az 5. helyért küszködni, különösen nem a feltüzelt házigazdával szemben. A franciák és a spanyolok előtt bizonyára óriási vonz- és húzóerő a férfi vonal kimagasló színvonala, a németeknél a jelek szerint ennyi még nem elég. Illetve arra elég volt, hogy a mieinket kiejtsék a júniusi pótselejtezős párharcban.

Magyarország így 1990 után több mint két évtizeddel maradt le a világbajnokságról, és az olimpiáról is 1992-t követően hiányzik majd Londonból. Ha feltétlenül akarunk találni a magunk számára valami biztatót a vb kapcsán, legfeljebb annyit mondhatunk, 1965 óta (akkor mi nyertük a vb-t) most fordul elő először, hogy a győri Lunde Haraldsen és Löke személyében aktuális világbajnok magyar klubban szerepel.

Ez persze igen sovány vigasz; Tatabányától Nyíregyházáig különösen az.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.