Orosz medvevadászat

A szerda igazi sztorija Oroszország kiesése, hiszen ilyesmi legutóbb 2003-ban esett meg.

Ballai Attila
2011. 12. 14. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a negyeddöntők szereposztása is felért egy kisebb szenzációval, hiszen az elitnek tagja lehetett Angola is – a csoportból a németeket, a nyolcaddöntőből a koreaiakat billentette ki –, és kis híja, hogy nem jött létre az angolai–japán párharc. Ezt az ázsiaiak koreai mestere hiúsította meg, hiszen öt perccel a meccs vége előtt, háromgólos vezetésnél akkor kért időt, amikor egyik játékosa éppen ziccerben repült a dán kapu felé. A helyzet ettől ugyebár nem ki-, hanem félbemaradt, a skandinávok egyébként is joggal érezhették úgy mínusz háromnál, hogy ezt az időt nekik kérte a bugyuta ellenfél. A mérkőzést így 19-19-re mentették, a hosszabbításból pedig 23-22-vel továbbevickéltek. A hagyományos erőviszonyokból kiindulva azért is roppant szerencsésnek mondhattuk őket, mert Japán és Angola kiverése árán bejuthattak az elődöntőbe.

Eközben az első szerdai negyeddöntőben már francia–orosz csúcsrangadó zajlott. A harmadik évezredben e két alakulaton kívül senki más nem nyert világbajnokságot – az oroszok 2001-ben, 2005-ben, 2007-ben és 2009-ben, a franciák 2003-ban diadalmaskodtak –, két esztendeje Kínában nem véletlenül csak a fináléban feszültek egymásnak. Most azért kellett előre hozni a randevút, mert a „Kékek” a csoportban 17-10-es félidei vezetést szórakoztak el a házigazda brazilokkal szemben, így csupán másodikként léptek tovább, de azóta 39-20-ra lesöpörték a románokat, majd az egyenes kieséses szakaszban, a hajrában 14-18-ról magától értetődően fordítva 26-23-mal áttempóztak a svédeken is. Az oroszok döccenő nélkül, százszázalékos teljesítménnyel haladtak idáig, két legszorosabb találkozójukat 6 és 9 góllal hozták, a többit tízes különbség felett.

Szerdán is elképesztő tempójú és dinamikájú mérkőzést vívtak, a szokásosnál valamivel több technikai hibával és elrontott ziccerrel. A kevesebbet rontó franciák szünetben 13-12-re vezettek, a második félidőt azonban egyértelműen uralták. Támadásaik több ismeretlenesek voltak, és ha pillanatnyilag egyéb nem adódott, Lacrabere rendre bezúzott egy-egy gólt. Hátul pedig a nem is klasszikusan nyitott, nem is zárt, hanem kilépős, visszalépős védekezés megfogta a címvédőket, akik 19-24-ről még visszakapaszkodtak 23-24-re, de a francia válogatott végül 25-23-as diadallal masírozott tovább.

Mondhatnánk, az a csapat, amelyet a mieink a tavalyi Eb-n, Lillehammerben még 21-18-ra legyőztek, de ne áltassuk magunkat: ez a csapat nem az a csapat.

A szerda igazi sztorija azonban Oroszország kiesése, hiszen ilyesmi legutóbb 2003-ban esett meg. És akkor is olyan meglepetésnek számított, hogy a komplett küldöttség ott időzött a vb végéig a zágrábi csapathotelben, mert mindent előre lefoglaltak, kifizettek; fel sem vetődött bennük, hogy lemaradhatnának a végjátékról.

Igaz, ijedtükben megnyerték a következő három világbajnokságot. Hasonló mesterhármas most nehezebbnek ígérkezik, mert iszonyatosan sűrűvé vált a nemzetközi élmezőny.

Nekünk is roppant bajos lesz a helyünket megtalálni benne. Nemhogy az elején, a közepén is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.