Túlélési és „belehalási” esélyek

Jelen állás szerint mindössze egy magyar csapat lehet ott biztosan az olimpián.

Ballai Attila
2012. 02. 01. 14:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abban a tekintetben semmi változás nincs, hogy kézilabdás fiaink április 6–8. között a göteborgi Scandinavium csarnokban a házigazda svédekkel, a macedónokkal és a brazilokkal osztozkodnak a két továbbjutó helyen. Ha azt vesszük, hogy a spanyolokhoz a lengyelek, a szerbek és az algériaiak, a horvátokhoz pedig az izlandiak, a japánok és a chileiek érkeznek vendégségbe, járhattunk volna jobban (Zágrábban) és rosszabbul (Madridban) is. Göteborgi pozíciónk azonban talán javult, mégpedig a kronológia megváltoztatása miatt. Eredetileg a mieink Macedónia, Svédország, Brazília sorrendben kapták volna a riválisokat, és azt feltételezve, hogy a dél-amerikaiakat mindenki legyőzi, ez a legkedvezőtlenebb konstelláció. Ha ugyanis a mieink pénteken megvernék a macedónokat, majd szombaton kikapnának a svédektől, és a két mérkőzést negatív gólkülönbséggel zárnák, a vasárnapi svéd–macedón meccsen létezne olyan végkifejlet, amellyel mindkét fél továbbjut. A sport egyik alapigazsága pedig úgy szól: ha születhet olyan eredmény, amely mindkét csapatnak jó, az általában meg is születik.

Nos, a jelek szerint e kockázati tényezőt kiiktathatjuk, mert a svéd szövetség honlapján az alábbi programot tették közzé, péntek: Magyarország–Macedónia, Svédország–Brazília; szombat: Magyarország–Brazília, Svédország–Macedónia; vasárnap: Brazília–Macedónia, Svédország–Magyarország. Azaz a papírforma alapján a svédek és a mieink is két-két győzelemmel állhatnak az első két nap után, így húsvétvasárnap tét nélküli meccset játszhatnak egymással. A szervezők az első, aktualitását vesztett lebonyolítási szisztémával éppen ezt szerették volna elkerülni, de mi igazán nem bánnánk.

A női pólósoknál viszont kissé romlottak a kilátásaink. Új-Zéland, a Dél-afrikai Köztársaság és Ázsia feltételezhető érdektelensége miatt ugyanis fel kell tölteni az április 15–22. közötti, trieszti olimpia selejtező mezőnyét, és a beugrók elsősorban Európából érkezhetnek. Mindenek, azaz mindenki előtt a pekingi aranyérmes hollandok, akik az eindhoveni Eb-n csupán hatodikként zártak, így lemaradtak volna a pótkvalifikáció lehetőségéről, ám most mégis megkapják az esélyt.

További balszerencse, hogy a kiemelés alapját a tavaly nyári, sanghaji világbajnokság adja, amelyen a magyar válogatott csupán kilencedikként zárt. Mivel jelen állás szerint az Egyesült Államok, Ausztrália, Kína és Nagy-Britannia a négy biztos londoni induló, ha Triesztben két csoportra osztják az együtteseket, a kiemelés az alábbi módon alakulhat, 1. kalap: Görögország (vb-1.), Oroszország (3.); 2. kalap: Olaszország (4.), Hollandia (7.); 3. kalap: Kanada (8.), Magyarország (9.); 4. kalap: Spanyolország (11.), plusz egy további, esetleges induló. Azaz a magyar csapat mindenképpen két erős vetélytársat kap, sőt melléjük kifoghatja még a spanyolokat is. A csoportelsők várhatóan közvetlenül jutnak az első négy közé, és így Londonba, a másodikok és harmadikokkal pedig keresztbe játszanak a kvótáért, ebből adódóan „élet-halál” meccset.

Csakhogy a módosulások miatt ezt a tornát többször is túl kell élni, és többször bele is lehet halni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.