Abban a tekintetben semmi változás nincs, hogy kézilabdás fiaink április 6–8. között a göteborgi Scandinavium csarnokban a házigazda svédekkel, a macedónokkal és a brazilokkal osztozkodnak a két továbbjutó helyen. Ha azt vesszük, hogy a spanyolokhoz a lengyelek, a szerbek és az algériaiak, a horvátokhoz pedig az izlandiak, a japánok és a chileiek érkeznek vendégségbe, járhattunk volna jobban (Zágrábban) és rosszabbul (Madridban) is. Göteborgi pozíciónk azonban talán javult, mégpedig a kronológia megváltoztatása miatt. Eredetileg a mieink Macedónia, Svédország, Brazília sorrendben kapták volna a riválisokat, és azt feltételezve, hogy a dél-amerikaiakat mindenki legyőzi, ez a legkedvezőtlenebb konstelláció. Ha ugyanis a mieink pénteken megvernék a macedónokat, majd szombaton kikapnának a svédektől, és a két mérkőzést negatív gólkülönbséggel zárnák, a vasárnapi svéd–macedón meccsen létezne olyan végkifejlet, amellyel mindkét fél továbbjut. A sport egyik alapigazsága pedig úgy szól: ha születhet olyan eredmény, amely mindkét csapatnak jó, az általában meg is születik.
Nos, a jelek szerint e kockázati tényezőt kiiktathatjuk, mert a svéd szövetség honlapján az alábbi programot tették közzé, péntek: Magyarország–Macedónia, Svédország–Brazília; szombat: Magyarország–Brazília, Svédország–Macedónia; vasárnap: Brazília–Macedónia, Svédország–Magyarország. Azaz a papírforma alapján a svédek és a mieink is két-két győzelemmel állhatnak az első két nap után, így húsvétvasárnap tét nélküli meccset játszhatnak egymással. A szervezők az első, aktualitását vesztett lebonyolítási szisztémával éppen ezt szerették volna elkerülni, de mi igazán nem bánnánk.
A női pólósoknál viszont kissé romlottak a kilátásaink. Új-Zéland, a Dél-afrikai Köztársaság és Ázsia feltételezhető érdektelensége miatt ugyanis fel kell tölteni az április 15–22. közötti, trieszti olimpia selejtező mezőnyét, és a beugrók elsősorban Európából érkezhetnek. Mindenek, azaz mindenki előtt a pekingi aranyérmes hollandok, akik az eindhoveni Eb-n csupán hatodikként zártak, így lemaradtak volna a pótkvalifikáció lehetőségéről, ám most mégis megkapják az esélyt.
További balszerencse, hogy a kiemelés alapját a tavaly nyári, sanghaji világbajnokság adja, amelyen a magyar válogatott csupán kilencedikként zárt. Mivel jelen állás szerint az Egyesült Államok, Ausztrália, Kína és Nagy-Britannia a négy biztos londoni induló, ha Triesztben két csoportra osztják az együtteseket, a kiemelés az alábbi módon alakulhat, 1. kalap: Görögország (vb-1.), Oroszország (3.); 2. kalap: Olaszország (4.), Hollandia (7.); 3. kalap: Kanada (8.), Magyarország (9.); 4. kalap: Spanyolország (11.), plusz egy további, esetleges induló. Azaz a magyar csapat mindenképpen két erős vetélytársat kap, sőt melléjük kifoghatja még a spanyolokat is. A csoportelsők várhatóan közvetlenül jutnak az első négy közé, és így Londonba, a másodikok és harmadikokkal pedig keresztbe játszanak a kvótáért, ebből adódóan „élet-halál” meccset.
Csakhogy a módosulások miatt ezt a tornát többször is túl kell élni, és többször bele is lehet halni.