A mai 25. Antenna Hungária Kékes-csúcsfutással jubileumot ünnepelt a szervező Budapest Sportiroda (BSI). 1998 óta minden évben megrendezik az eseményt, amelyen a résztvevők hagyományosan Mátrafüredről futnak fel a tengerszint felett 1014 méter magasan levő Kékestetőre a 24-es főúton. A résztvevőknek a 11,6 kilométeres útvonalon 671 méteres szintkülönbséget kell leküzdeniük. Változó időeredménnyel, de a többségüknek ez sikerül is. Aki a csúcsfutáson célba ér, Magyarország legmagasabb pontjához ér fel, vagyis elmondhatja magáról, hogy „már nincs feljebb”. Az esemény szlogenje: „A csúcson kell abbahagyni!”
Ma 1445, az elmúlt huszonöt évben pedig több mint 32 ezer futó hódította meg Kékestetőt. Az idei csúcsfutást a férfiak versenyében Vásárhelyi Máté nyerte, aki 52:50 perc alatt ért fel a Kékestetőre, a nők között Spisák-Ács Adrienn volt a leggyorsabb 1:04:17 órás időeredményével.
A huszonöt éves jubileumot azzal ünnepelte a Budapesti Sportiroda, hogy a klasszikus, aszfaltos táv mellett idén először új futammal bővült az esemény. A Kékes-csúcsfutás Trail keretében a résztvevők terepen, pontosabban a Mátra ösvényein, csodálatos környezetben futhattak fel Kékestetőre. A két útvonalon a táv szinte azonos, az új terepútvonal mindössze néhány száz méterrel rövidebb az aszfaltosnál, a szintkülönbség esetén pedig elhanyagolható az eltérés.
Az útvonalak leginkább abban különböznek, hogy míg a hagyományos, aszfaltos pálya folyamatosan emelkedik, addig a terepútvonalba néhány lejtő is belefért. Amikor viszont utóbbi útvonal emelkedni kezdett, akkor komoly próbatétel elé állította a futókat.
A csúcsfutás népszerű eseménye az amatőr futásnak: idén az ország 339 településéről érkeztek futók. A Kékes Csúcsfutók Klubja azokat a futókat gyűjti, akik rendszeres visszatérői az eseménynek, vagyis legalább tizenöt alkalommal vagy annál is többször megérintették már a cél után az 1014 méter magasan fekvő csúcskövet. Tizenhárom olyan futó van, aki 1998 óta minden csúcsfutáson elindult és célba ért, vagyis ma a 25. alkalommal teljesítette az erőpróbát.
Borítókép: Idén az ország 339 településéről érkeztek futók (Forrás: Budapest Sportiroda)