Április hatodika után

A nemzetközi megfigyelők a választások másnapján közzéteszik jelentésüket a magyar voksolás tapasztalatairól.

Szilágyi Richárd
2014. 04. 02. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A Fidesz elcsalta a választást!” és „illegitim lesz a harmadik Orbán-kabinet!”. A jelenlegi kormánypártok győzelme esetén ilyen és ehhez hasonló címlapokra számíthatunk a vasárnapi országgyűlési választás első, nem hivatalos eredményei után a baloldali nyomtatott és internetes sajtótól. Zárójelben: azoktól, akik már akkor is nevetségessé tették önmagukat, amikor népfrontba tömörülve tudatták országgal-világgal, hogy „megszűnt a sajtószabadság” Magyarországon. Persze, az sem volt igaz, de a hazugságért azóta sem vette elő őket senki. Zárójel bezárva. Most sem fogunk csalódni bennük: gyakorlatilag hosszú hónapok, sőt évek óta ahhoz készítik elő a terepet itthon és külföldön, hogy hiteltelenné tegyék az április 6-i választás eredményét.

Charles Gati magyar származású politológiaprofesszor – nem mellesleg a hazai balliberális elit lelkes támogatója – már 2012-ben arról beszélt, van rá lehetőség, hogy „a kormányt, ha lehet, demokratikus módon, ha nem lehet, másképpen, elmozdítsák”. De biztos emlékeznek még Viviane Redingre is. Az Európai Unió igazságügyi biztosa a zárt ajtók mögött megrendezett 2013-as Bilderberg-konferencián arról biztosította a résztvevőket, mindent megtesz annak érdekében, hogy gyengítse a magyar választások eredményének legitimitását. (Reding hivatala napokig hallgatásba burkolózott, és jóval a hír megjelenése után sikerült nagy nehezen kiizzadniuk egy cáfolat látszatát keltő közleményt.) Aztán itt van a „szárszói értelmiség” nagy kedvence, Kim Lane Scheppele, aki évek óta folyamatosan félti a magyar demokráciát. El nem hanyagolható körülményként az a Galamus.hu Scheppele „magyar hangja”, amely hamarabb közli fordításban a Princeton Egyetem jogászprofesszorának legfrissebb aggodalmait a magyar választási rendszerről, mint hogy azok valójában megjelenhetnének. Utóbb ráadásul az is kiderült, hogy Scheppele írásai alapvető jogi, tárgyi tévedéseken alapulnak.

Nem lenne teljes a kép a hazai „rásegítők” nélkül: Bajnai, Gyurcsány és Mesterházy hetente többször is elmondja, hogy fogja elcsalni a választást a Fidesz. Ez a rég megírt és a saját szempontjukból jól felépített forgatókönyv azonban februárban egy ponton megbicsaklott. Addig ugyanis azt hallhattuk, hogy a félelem légkörében megrendezett voksolást csak szoros nemzetközi felügyelet mellett lehet lebonyolítani. Mesterházy Attila, a baloldali pártok miniszterelnök-jelöltje viszont egy washingtoni előadáson kikotyogta: mégsem kellenek ide külföldi megfigyelők, mivel azok még legitimálnák a választásokat. Vagyis egyértelműen kiderült, hogy ez nem érdekük a balliberális pártoknak. Az EBESZ megfigyelői azonban megérkeztek, és elkezdték a munkát. Az elmúlt hetekben találkoztak az ellenzék és a kormánypártok képviselőivel, azok szakértőivel és civil szervezetekkel is. Utóbbiak nem tartoznak a jelenlegi kormány lelkes támogatói közé, így természetesen véleményük is eltérő az új választójogi, illetve választási eljárási szabályokról. Ezzel nincs is gond, a probléma ott kezdődik, amikor csúsztatásokat, sőt hazugságokat terjesztenek azokról. A nemzetközi megfigyelők a választások másnapján, vagyis április 7-én közzéteszik jelentésüket a magyar voksolás tapasztalatairól. Csak remélni tudjuk, hogy az eddigiekhez hasonló alapos és objektív munkát végeznek. Ha nem így történne, arra a Fidesznek is fel kell készülnie, ha nem akar újabb négy évet nemzetközi ellenszélben kormányozni, hisz mifelénk a győzelmet is magyarázni kell.

Tavaresék mindenesetre már ugrásra készen állnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.