Gati tanácsát követik Bajnaiék?

Újra amerikai nyomás nehezedik a kormányra, most éppen az alaptörvény negyedik módosítása ürügyén – írja a Magyar Nemzet.

NT
2013. 03. 12. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok osztja az Európa Tanács aggodalmát az előterjesztett magyar alkotmánymódosítással kapcsolatban. Ezek a módosítások közelebbi vizsgálatot és tudatosabb megfontolást érdemelnek, mert veszélyeztethetik az intézményi függetlenséget, valamint a fékeket és az ellensúlyokat, amelyek a demokratikus kormányzást fémjelzik – közölte a napokban Victoria Nuland amerikai külügyi szóvivő.

Mesterházy Attila héttagú delegáció élén utazott Washingtonba és New Yorkba tárgyalni, az amerikai külügyminisztériumban aztán találkozott a Magyarországgal, illetve a térségünkkel foglalkozó szakterületi vezetőkkel. Emellett eszmecserét folytatott Tomicah Tillemannal, a külügyminiszter tanácsadójával (a néhai Tom Lantos képviselő unokájával) és Charles Gatival, a Johns Hopkins Egyetem professzorával. A pártelnök a Német Marhall-alap szervezésében politikatudományi szakértőknek előadást tartott a belpolitikai és a gazdasági helyzetről.

 

Mesterházy Attila tavaly májusban is járt már az amerikai fővárosban, akkor arról beszélt, hogy az amerikai partnerek segítő szándékkal fejezik ki aggályaikat a magyarországi fejleményekkel kapcsolatban.

Washington tehát újabb és egyre erősebb nyomást gyakorol a magyar kormányra, most éppen az alaptörvény negyedik módosítása miatt, amelynek ürügyén az elmúlt napokban számos utcai megmozdulás, például a Fidesz-székház elfoglalása is történt.

A Fidesz szerint a jelenleg Londonban tartózkodó Bajnai Gordon fémjelezte Együtt 2014 állt az akció mögött. Bár az immár párttá vált Együtt 2014 visszautasította ezt, kiderült: annak két alapító szervezete, a Milla és a Szolidaritás a legnagyobb közösségi portálon élőben koordinálta az eseményeket, illetve mozgósította a székházat elfoglaló fiatalokat, akik közül többen az amerikai támogatást élvező Hallgatói Hálózat tagjai voltak.

Közismert, hogy Bajnai Gordon Washington támogatását élvezi, a Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszterhez kötődő Center for American Progress (CAP) a kezdetektől támogatja az általa létrehozott Haza és Haladás Alapítványt. A CAP ötletgazdája és egyik támogatója Soros György.

Bajnai Gordon mindemellett maga mögött tudhatja Charles Gati magyar származású politológiaprofesszor  támogatását is, aki tavaly a 168 Órának adott interjújában kijelentette: „Igenis vannak lehetőségek arra, hogy a kormányt – ha lehet, demokratikus módon, ha nem lehet, másképpen – elmozdítsák. Nem hiszem, hogy Európa közepén hosszú távon fennmaradhatna egy kézi vezérelt politikai és gazdasági rendszer.”

A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.