Az Egyesült Államok osztja az Európa Tanács aggodalmát az előterjesztett magyar alkotmánymódosítással kapcsolatban. Ezek a módosítások közelebbi vizsgálatot és tudatosabb megfontolást érdemelnek, mert veszélyeztethetik az intézményi függetlenséget, valamint a fékeket és az ellensúlyokat, amelyek a demokratikus kormányzást fémjelzik – közölte a napokban Victoria Nuland amerikai külügyi szóvivő.
Mesterházy Attila héttagú delegáció élén utazott Washingtonba és New Yorkba tárgyalni, az amerikai külügyminisztériumban aztán találkozott a Magyarországgal, illetve a térségünkkel foglalkozó szakterületi vezetőkkel. Emellett eszmecserét folytatott Tomicah Tillemannal, a külügyminiszter tanácsadójával (a néhai Tom Lantos képviselő unokájával) és Charles Gatival, a Johns Hopkins Egyetem professzorával. A pártelnök a Német Marhall-alap szervezésében politikatudományi szakértőknek előadást tartott a belpolitikai és a gazdasági helyzetről.
Mesterházy Attila tavaly májusban is járt már az amerikai fővárosban, akkor arról beszélt, hogy az amerikai partnerek segítő szándékkal fejezik ki aggályaikat a magyarországi fejleményekkel kapcsolatban.
Washington tehát újabb és egyre erősebb nyomást gyakorol a magyar kormányra, most éppen az alaptörvény negyedik módosítása miatt, amelynek ürügyén az elmúlt napokban számos utcai megmozdulás, például a Fidesz-székház elfoglalása is történt.
A Fidesz szerint a jelenleg Londonban tartózkodó Bajnai Gordon fémjelezte Együtt 2014 állt az akció mögött. Bár az immár párttá vált Együtt 2014 visszautasította ezt, kiderült: annak két alapító szervezete, a Milla és a Szolidaritás a legnagyobb közösségi portálon élőben koordinálta az eseményeket, illetve mozgósította a székházat elfoglaló fiatalokat, akik közül többen az amerikai támogatást élvező Hallgatói Hálózat tagjai voltak.
Közismert, hogy Bajnai Gordon Washington támogatását élvezi, a Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszterhez kötődő Center for American Progress (CAP) a kezdetektől támogatja az általa létrehozott Haza és Haladás Alapítványt. A CAP ötletgazdája és egyik támogatója Soros György.
Bajnai Gordon mindemellett maga mögött tudhatja Charles Gati magyar származású politológiaprofesszor támogatását is, aki tavaly a 168 Órának adott interjújában kijelentette: „Igenis vannak lehetőségek arra, hogy a kormányt – ha lehet, demokratikus módon, ha nem lehet, másképpen – elmozdítsák. Nem hiszem, hogy Európa közepén hosszú távon fennmaradhatna egy kézi vezérelt politikai és gazdasági rendszer.”
A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.