A hazai balliberális ellenzék a korábbi teljesen aránytalan és visszaélésekre tág teret nyújtó választási rendszer átalakításának a fölvetése óta gyakorlatilag össztűz alatt tartja a kormányt, és a 2014-es választások elcsalásával vádolta. Nyilatkozataik többsége abba az irányba mutatott, miszerint az ellenzéki győzelem elmaradása esetén illegitim lenne a választás. Több ellenzéki politikus hónapokon át nemzetközi megfigyelők behívását követelte, azonban Mesterházy amerikai túráján gyakorlatilag leleplezte a teljes balliberális oldalt.
Mesterházy Washingtonban a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjában tartott kampányelőadásában kijelentette, nem gondolja, hogy a nemzetközi választási megfigyelők behívása hasznos lenne, és személy szerint ezt nem is fogja szorgalmazni. Az MSZP elnökének a meglátása szerint a megfigyelők nem jelentenének valódi garanciát, ám jelentős mértékben legitimálnák a választásokat. Rámutatott ugyanakkor, hogy a kérdésben még nincs hivatalos álláspontja az Összefogásnak, és a kérdésben nincs egyetértés közte és Bajnai Gordon között.
A washingtoni közönség soraiban ott ült Charles Gati amerikai professzor is, aki korábban arról beszélt: „Vannak lehetőségek arra, hogy a kormányt – ha lehet, demokratikus módon, ha nem lehet, másképpen – elmozdítsák.” Később a Heti Válasznak már öt pontban szedte össze, hogy miként lehet ezt megvalósítani, az utolsó elem pedig a polgárháború volt.
A Magyar Nemzet hozta nyilvánosságra, hogy Viviane Reding, a hazánkat rendre elítélő uniós biztos tavaly júniusban a szupertitkos Bilderberg-csoport befolyásos tagjai előtt kijelentette: mindent megtesz a magyar választási eredmények legitimitásának gyengítése érdekében. (Reding hivatala csak a hír megjelenését követően néhány nappal adott ki erről cáfolatot.)
A választási csalásról beszélt 2012. november 19-én Gyurcsány Ferenc is, aki szerint a választási eljárási törvény elfogadását követően José Manuel Barrosót is értesíteni fogják arról, hogy 2014-ben nem lesz tisztességes voksolás Magyarországon.