Erdő Péter: Kiemelkedő Mindszenty József tanúságtétele

Mindszenty József már 1944-es püspöki kinevezésétől az a személyiség volt, aki vonatkoztatási pont lehetett a hívek számára.

TK
2012. 03. 28. 10:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mindszenty József és kortársai: vértanú és hitvalló püspökeink című rendezvényen a Központi Papnevelő Intézet dísztermében Erdő Péter kiemelkedőnek nevezte Mindszenty József tanúságtételét, a bíboros egyéniségénél fogva keményen szembeszállt azokkal a jelenségekkel, amelyek meggyőződése szerint az alapvető emberi értékeket veszélyeztették.

Erdő Péter szólt arról: Mindszenty József politikai környezettől függetlenül tette nyilatkozatait, „hitének fényében felismerte az alapvető emberi értékeket, és ezeket minden körülmények között védelmébe vette”.

Megemlítette, a konferenciát Mindszenty József bíboros születésének 120. évfordulója alkalmából tartják, de rajta kívül Apor Vilmos és Meszlényi Zoltán boldoggá avatott püspökök is vele egy évben születtek. Sajátos szempontúnak mondta a konferenciát, mert meglátása szerint a történettudománynak sem mellékes, hogy a mártír sorsú bíboros tetteinek és szavainak fő mozgatórugója a hite volt, ez pedig megnyilatkozásait magyarázza és egységbe fogja.

Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Mindszenty József magatartását spirituális szempontból kell vizsgálni; korporatív személyiség volt, mert életében „összetömörítve megtaláljuk a hívő emberek szenvedéseit és tanúságtételét”.

Marton József professzor, az erdélyi Babes-Bolyai Egyetem tanára Márton Áron püspökről szólva kiemelte: „mi, erdélyiek, gondviselésnek tekintjük, hogy a gyulafehérvári egyházmegyét Márton Áron püspök irányította”. Utalva Észak-Erdély 1940-es Magyarországhoz, majd a II. világháború végén Romániához való visszacsatolására, azt mondta: „a kettős metamorfózisban történelmi feladat hárult a püspökökre”, Márton Áron pedig hallatta szavát hívei és nemzete érdekében, ennek érdekében az erdélyi magyarokat ért diszkriminációkat és Észak-Erdély jogállásának méltányos rendezését kérte memorandumában 1946-ban.

Márton Áron határozottan szembeszállt a Romániában működő katolikus egyház megosztására tett kormányzati törekvésekkel, és kezdeményezésére a püspökök elhurcolásának esetére kineveztek két ordináriust, akik átvehették egyházmegyéjük vezetését. Márton Áron 1955-ben került börtönbe, ahonnan 1955-ben szabadult, de 1956-ban házi őrizetre ítélték, ami több mint tíz évig tartott, mert a román kormányzat szerint nem volt együttműködő velük – mutatott rá.

Megemlítette, a gyulafehérvári püspök a kommunista hatalom által szervezett békemozgalmaktól mindig távol tartotta magát, miközben tudta, hogy számos ügynök veszi körül, és ismerte az állambiztonsági szervek határokon átívelő működését is.

A konferencián előadás hangzik el továbbá Apor Vilmos, Bogdánffy Szilárd, Meszlényi Zoltán, Péterfy József, Shvoy Lajos és Scheffler János püspökök vértanúságáról, illetve hitvallásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.