Ők felelősek a devizaeladósodásért

Elfogadta a parlament a lakossági devizaeladósodás okait feltáró jelentést, mely megállapítja a 2002 és 2008 közötti baloldali kormányok, a bankrendszer és a hitelfelvevők felelősségét.

PR
2012. 03. 19. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint azt megírtuk, az utazási kedvezmények, a fogyatékkal élők foglalkoztatásának támogatása, a mentőautó-beszerzés, az élelmiszeripar helyzete, valamint az egészségügyi tartozások rendezése szerepelt az interpellációk között az Országgyűlés hétfői ülésén. Napirend előtt az önkormányzatok helyzete, Bauer Sándor, a kormány „kettős beszéde”, a március 15-ei ünnep és a magyar föld védelme is szóba került.

A 2002 és 2008 közötti baloldali kormányok, a bankrendszer és a hitelfelvevők felelősségét egyaránt megállapítja a lakossági devizaeladósodás okait feltáró jelentés, amelyet hétfőn fogadott el az Országgyűlés. A 2002 és 2010 közötti lakossági devizaeladósodás okainak feltárásáról, valamint az esetleges kormányzati felelősség vizsgálatáról szóló jelentést 218 igen, 42 nem és 54 tartózkodó szavazat mellett hagyta jóvá a parlament. A kormánypárti képviselők igennel voksoltak, a szocialisták és a Demokratikus Koalícióhoz tartozó függetlenek nemmel, a Jobbik és az LMP politikusai pedig tartózkodtak.

A témával foglalkozó albizottság jelentése szerint a 2002 és 2008 közötti kormányok, a Magyar Nemzeti Bank, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), a bankrendszer és a hitelfelvevők egyaránt felelősek abban, hogy a lakosság devizahitel-állománya nyolc év alatt kevesebb mint 300 milliárd forintról 2010 nyarára 6600 milliárd forintra nőtt.

Az albizottság javaslatokat is tett: kezdeményezte a magáncsőd jogintézményének bevezetését, illetve hogy a kormány vizsgálja meg a devizahitelek felvételkori árfolyamon történő forintosításának lehetőségét. Szorgalmazta továbbá, hogy építsék be a közoktatás tananyagába a pénzügyi ismereteket.

Adómentesen vehetik fel reálhozamukat

A parlament hétfőn úgy döntött, adómentesen vehetik fel reálhozamukat azok a magánpénztártagok, akik március 31-ig visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe. A Ház kormánypárti szavazatokkal fogadta el a költségvetési bizottság előterjesztését, kiegészítve azt a közpénzügyi tárgyú törvénymódosítást, amelyet a fideszes Kósa Lajos kezdeményezett.

A törvényjavaslatról egy hét múlva szavaz a parlament. A döntés alapján azok, akik magán-nyugdíjpénztári vagyonukat önkéntes nyugdíjpénztárba helyezik, a kifizetések 20 százalékának megfelelő, legfeljebb 300 ezer forintos adó-visszatérítésben részesülhetnek. Az indoklás szerint így az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők ugyanazokat a mentességeket és kedvezményeket vehetik igénybe, mint amelyek a korábban visszalépőket megillették.

Parlamenti bizottság alakul a Volánbusz ingatlanügyeinek kivizsgálására

Parlamenti bizottság jön létre, hogy kivizsgálja a Volánbusz 2003-as reorganizációs programja végrehajtásának körülményeit, így több ingatlanértékesítési ügyet is – döntött hétfőn a parlament 316 igen szavazattal, 12 nem ellenében, egy tartózkodás mellett. Nemmel kilenc, a Demokratikus Koalícióhoz (DK) tartozó független képviselő és három szocialista politikus szavazott. Egy DK-s, Oláh Lajos tartózkodott.

A fideszes Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos és frakciótársa, Lipők Sándor javaslatára a tíztagú testületnek vizsgálnia kell a Volánbusz Zrt. szentendrei, valamint a fővárosi Szabolcs utcai és Andor utcai telephelyének eladását és az esetlegesen felmerülő visszaéléseket. Ugyanígy át kell tekintenie a szentendrei pályaudvar, a gödöllői és az érdi műszaki telep értékesítését és visszabérlését, valamint a fóti járműjavító bázis beruházását.

Feladata lesz az is, hogy tárja fel és hozza nyilvánosságra a tranzakciókban résztvevő, értékbecslést, ingatlanközvetítést végző offshore cégek valós tulajdonosi hátterét. A fideszes előterjesztők szerint tisztázni kell azt a kérdést is, hogy a Volánbusz által 2005 és 2008 között csaknem 5,5 milliárd forint értékben lezajlott értékesítések során érvényesültek-e az állami tulajdonnal való gazdálkodás elvei, etikusak voltak-e az eljárások és a közpénzfelhasználás.

A bizottságnak vizsgálnia kell a 2005–2008 között hivatalban lévő, az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszternek, továbbá a Volánbusz, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. vezető tisztségviselőinek az említett ügyekkel kapcsolatos tevékenységét is. A testület a munkájáról jelentést készít majd, és azt a megbízatásának kezdetétől számított 180 napon belül benyújtja az Országgyűlésnek. A bizottságba a Fidesz négy, az MSZP és a Jobbik kettő-kettő, a KDNP és az LMP pedig egy-egy tagot delegálhat. Az elnököt a Fidesz, az alelnököt pedig az MSZP adja majd.

A kormánypárti előterjesztés indoklásában az olvasható, hogy a Medgyessy–Gyurcsány–Bajnai-kormányok hivatali idejében több, a felelős állami gazdálkodást sértő ügylet történt a Volánbusz vagyonával, és okkal merül fel a jogszabálysértés gyanúja bizonyos tranzakciókkal kapcsolatban. Ezekben szerződő félként olyan gazdasági társaságok vettek részt, amelyek tulajdonosi és érdekeltségi köre máig nem tisztázott a hatóságok és a közvélemény előtt – tették hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.