A Jobbik kifelé tart a parlamentből, padlón az MSZP

Nem sok babér termett a Jobbiknak és az MSZP-nek a hétvégi időközi választáson, az ellenzék továbbra is válságban van.

Kovács András
2012. 05. 21. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb 10 ezer fősnél népesebb városban tartottak időközi önkormányzati választást szombaton, ahol az idei tendenciákkal szemben nem a kormánypárt jelöltje nyert, de az ellenzék sem volt képes jelentős áttörésre Gyomaendrődön. A Békés megyei városban a 2010-es önkormányzati voksolás óta már másodszor járulhattak az urnákhoz, és ismételten egy pártoktól független jelölt nyert. A 6-os körzetben a 2010-es választást és a mostanit is a Körösék Vidékéért Egyesület politikusa nyerte, míg most is hasonló eredmény született.

Először érdemes a részvételt mérlegre tenni a mostani választást követően. 2010-ben 38,75, míg szombaton 24,4 százalékos volt a részvételi arány, ami egyáltalán nem nevezhető alacsonynak egy időközi megmérettetéshez képest. Dunaújvárosban 20, míg Pesthidegkúton26 százalék szavazott egy korábbi megmérettetésen.

Nem volt átrendeződés

A választáson a Körösök Vidékéért Egyesület jelöltje, Fülöp Zoltán a szavazatok 40,41 százalékát szerezte meg, Fekécs László, a Fidesz–KDNP–Gazdakörök jelöltje a voksok 29,79 százalékát, az MSZP jelöltje, Fülöp István a szavazatok 15,8 százalékát szerezte meg. A Munkáspárt jelöltjét, Dávid Istvánt a szavazók 8,03 százaléka választotta, és 5,96 százalék támogatta a Jobbik színeiben induló Arnóczi Istvánt.



A 2010-es megmérettetésen az MSZP nem indult, míg a Körösék Vidékéért Egyesület a voksok 48,18 százalékát szerezte meg. A Fidesz–KDNP 32,12, a Jobbik 11,26, a Munkáspárt 6,46, míg egy független jelölt 1,99 százalékot kapott. Jelentős politikai átrendeződésről nem beszélhetünk a körzetben a két évvel ezelőtti helyzethez képest, mivel a Fidesz–KDNP támogatottsága gyakorlatilag tartja az egyharmados arányt. A szocialisták megjelenésével gyengült a helyi egyesület és a Jobbik támogatottsága, míg a Munkáspárt 1,5 százalékot erősödött.

Kelet-Magyarországon már nem megy

A választás egyik legfontosabb tanulsága, hogy a Jobbik a kelet-magyarországi városban, a 2010-es országgyűlési választáson még több mint 25 százalékos támogatottságot tudhatott magának, míg most még hat százalékot sem tudott szerezni. A párt visszaesése az idei időközi választásokon már egyre inkább tendenciának látszik, mivel Szentendrén és Pesthidegkúton is az utolsó helyet szerezték meg, Miskolcon az MSZP-től jócskán lemaradva csak 15 százalékot szereztek, míg Dunaújvárosban is csupán 7,5 százalékot szereztek.

A szocialisták továbbra sem képesek áttörésre, mivel mostani támogatottságuk megegyezik a 2010-es országgyűlési választáson a városban kapott listás szavazatarányukkal. Az MSZP még azt sem mondhatja el, hogy közelebb került volna a Fidesz–KDNP-hez, mivel még mindig 14 százalékos távolságról „szemlélik” a kormánypártokat, pedig a Békés megyei városban korábban többször simán verték a jobboldalt. Az országos szinten nem létező Munkáspárt számára óriási eredmény a megszerzett nyolc százalék, amivel a Jobbikot is megelőzték, de vélhetően itt a helyi jelöltjük ismertsége „röpítette” ilyen magasságba a szélsőbaloldali alakulatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.