Orbán: Ezermilliárdról van szó + Kép

Az európai uniós tagság évente több mint ezermilliárd forintot jelent Magyarországnak.

NT
2012. 05. 07. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gaudi-Nagy Tamás azt mondta, 2004-ben „egy tisztességtelen, csalárd népszavazással hazánkat bekényszerítették az EU-ba”. Álláspontja szerint mára világossá vált, hogy „nem vagyunk nem nettó haszonélvezői” az EU-nak. A Jobbik úgy véli, van élet az unión kívül, és népszavazást kellene tartani a közösségből való kilépésről.

Magyarországnak nagy értéke, hogy tagja az Európai Uniónak – jelentette ki válaszában a kormányfő, aki szerint az uniós tagságról szóló szavazás tisztességes volt, és több érv szólt a belépés mellett, mint ellene. „Ezért örülök annak, hogy a több érv egyben fontosabb érvnek is tűnt a magyar választóknak, és a belépés mellett döntöttek” – mondta, jelezve, hogy az európai uniós tagság évente több mint ezermilliárd forintot jelent Magyarországnak.

Kifejtette: Magyarország haszonélvezője a belső piacon folytatott kereskedelemnek. Az ország exportjának több mint 76 százaléka irányul az unióba, az import pedig 69,5 százalékban érkezik az EU-ból.

A kormányfő szerint ha nem lennénk tagja az Európai Uniónak, nem Magyarországon adna munkát több tíz- sőt százezer családnak azAudi, a Mercedes, az Opel, a Bosch vagy éppen a Knorr-Bremse. „A határainkon kívül élő magyarokhoz fűződő nemzeti érdekek jobban érvényesíthetőek az unión belül, mint kívül” – érvelt tovább.

Orbán Viktor kitért arra, hogy a sikeres nyugati integráció mellett Magyarországnak érdeke a keleti nyitás politikájának sikere is. „Miért állnánk egy lábon, ha két lábon is állhatnánk?” – kérdezte.

Viszonválaszában Novák Előd felidézte, hogy egy héttel ezelőtt frakciótársával, Murányi Leventével levették az uniós zászlótaz Országgyűlés irodaházáról. Ezzel kapcsolatban azt kérte, hogy a jövőben a Parlament épületén ne legyen kifüggesztve az EU lobogója, helyette helyezzék ki oda a címeres magyar zászlót. Ezt követően Novák Előd átadta az uniós zászlót a házelnöki jogokat jelenleg gyakorló Lezsák Sándor alelnöknek.

„Gratulálok a sikeres épületfenntartói tevékenységhez!” – válaszolt a Jobbik képviselőjének Orbán Viktor, emlékeztetve, az első Orbán-kormány döntött a magyar zászló kötelező kihelyezéséről a középületekre.

„A nemzeti együttműködés rendszerében nincsenek oligarchák” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben. A kormányfő az LMP-s Karácsony Gergely azonnali kérdésére válaszolt, amiben általa Fidesz közelinek gondolt gazdasági szereplőket emlegetett. Orbán Viktor úgy felelt: a nemzeti együttműködés rendszerében nagytőkések vannak, oligarchák azonban nincsenek és nem is lesznek. „A mi fölfogásunk szerint oligarcha az a milliárdos, aki közvetlen politikai hatalmat is akar szerezni a gazdasági súlya mellé (…) és elfoglal például egy pártot (…) vagy miniszterelnökké választják” – mondta, megjegyezve, hogy a Fidesz ezt ellenzi és visszautasítja. „A Fidesz a középosztály kezében fogja tartani a hatalmat” – húzta alá. Hozzátette, kormánya azt szeretné, ha minél több nagytőkés, sikeres középosztálybeli, és minél kevesebb szegény ember lenne Magyarországon, ehhez pedig sikeres vállalkozásokra van szükség.

---- Az emberi élet a legfontosabb dolog ----

Az emberi élet a legfontosabb

Az emberi élet a legfontosabb dolog, ezért a mainál sokkal nagyobb védelmet érdemel – mondta Orbán Viktor hétfőn az Országgyűlésben egy ellenzéki képviselő azonnali kérdésére válaszolva, amelyben a Cozma-ügyben hozott bírói ítéletrőlis szó volt.

Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő azt vetette fel: milyen üzenete van annak, amikor egy világklasszis sportoló, Marian Cozma gyilkosainak ítéletét másodfokon egy bíró életfogytiglan helyett 18 esztendőre, húsz év helyett 8 évre mérsékli? Ezen felháborodott a szakma, a sportvilág és minden jóérzésű ember – mondta, hozzátéve: egyedül a gyilkosok elégedettek. Ebben benne van minden, ami ma probléma – fogalmazott.

A miniszterelnök válaszában úgy fogalmazott: a legszívesebben azt mondaná négyszemközt, hogy egyetért azzal a véleménnyel, amit elmondott a képviselő. Ezt azonban nem teheti meg a nagy nyilvánosság előtt. Ha Magyarország miniszterelnöke bármely egyedi bírósági döntést kritika alá von, akkor nem jár el helyesen, mert az a képzet alakul ki, mintha az igazságszolgáltatásra nyomást akarna gyakorolni a kabinet – fejtette ki. Ez nem áll szándékukban – folytatta, hozzátéve: nem azért, mert elégedettek azokkal az ítéletekkel, amelyek születnek.

A kormányfő azon meggyőződésének adott hangot, hogy az emberi élet a legfontosabb dolog, ezért a mainál sokkal nagyobb védelmet érdemel. Mint mondta, reméli, hogy a készülő büntető törvénykönyv kapcsán a képviselő támogatja majd a kormányzati előterjesztéseket.

Mirkóczki Ádám felszólalása elején kitért arra, hogy azokon a településeken, ahol korábban reménytelen volt a közbiztonság helyzete, továbbra is az, sőt ahol eddig nem volt, kifejezetten reménytelennek tűnik. Felidézte az elmúlt időszak tragikus gyilkosságait, majd azt mondta: két évvel ezelőtt egy ország bízott abban, hogy a rendrakás szlogen nemcsak kommunikációs trükk, hanem valóban komolyan gondolja a kormány. Mára azonban teljesen más a helyzet – vélekedett, hozzátéve: a felavatott rendőrök, egységek a biztonságot nem javították. Ön szerint mennyit ér az emberélet 2012-ben Magyarországon? – tette fel a kérdést.

A kormányfő azt kérte, ne hallgassanak az ellenzékre, a helyzet egyáltalán nem reménytelen. „A helyzet kétségkívül nehéz, de sosem reménytelen, és nem fogunk belenyugodni, hogy Magyarországon a helyzet reménytelen legyen” – fogalmazott a miniszterelnök.

Felidézte a kormányzat eddigi döntéseit, és azt mondta, véget vetettek annak a korábbi, tarthatatlan gyakorlatnak, hogy mentegették a bűnözőket szociális, etnikai alapon. A bűncselekmény az bűncselekmény – summázta. Orbán Viktor kiemelte: hangsúlyt fektetnek arra, hogy a rendfenntartás állami feladat, az egyenruhával nem lehet visszaélni, az egyenruhás bűnözést nem fogadják el Magyarországon.

Szólt még arról, hogy jelentősen szigorították a Btk.-t, az erőszakos bűncselekmények visszaszorítására bevezették a három csapás törvényt, a rendőrök számát pedig 3285-tel növelték, így 37 370 rendőr dolgozik. Mindezzel még nem elégedettek, minden településen kellene lenni körzeti megbízottnak, ezt célul tűzték ki. Ott, ahol a helyzet nehéz, megerősített egységeknek kell működniük a nagyvárosokban – szögezte le. A képviselő által említett gyilkosságokról azt mondta: az elkövetőket a rendőrség órákon belül elfogta.

---- Túl sok bürokrácia ----

Újabb és újabb bürokráciacsökkentés szükséges

A kormány sokat tett, de nem eleget, ezért újabb és újabb bürokráciacsökkentő csomagokra van szükség a magyar vállalkozások segítése érdekében – válaszolta az LMP-s Vágó Gábor azonnali kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben.

Vágó Gábor emlékeztette a kormányfőt, hogy 2012-ben 1800 felszámolás és 3000 végelszámolás történt eddig, ami 50 százalékkal több, mint 2011 első négy hónapjában, miközben mindössze 1820 új cég alakult. Az ellenzéki politikus szerint a magyar kormányzat vállalkozásromboló gazdaságpolitikát folytat, a növekedést ígérő gazdaságpolitikája a „saját inkompetenciája miatt megbukott”, így elmondható, hogy ez a kormány nem a nemzeti ügyek, hanem a „nemzeti ügyetlenkedés” kormánya.

Vágó Gábor azt kérdezte: mikor teremt végre kiszámítható gazdasági környezetet a kormány, és miért nem támogatja az LMP adómoratóriumi javaslatát, amely megtiltaná az adók évközi kivetését.

Orbán Viktor miniszterelnök válaszában leszögezte: a kormány sajnos nem mondhat le az évközi adómódosítások – „egyébként legkevésbé sem kívánatos” – gyakorlatától, mivel egyetlen európai ország sincs abban a helyzetben, hogy erről lemondjon a jelenlegi gazdasági helyzetben. A bürokráciacsökkentéssel kapcsolatban leszögezte: „sokat tettünk, de nem eleget”.

Példaként említette, hogy 10 százalékra csökkent a kisvállalkozások társasági nyereségadója, 10 kis adót megszüntettek, kiszélesítették a Széchenyi-kártyát és meghirdették az Új Széchenyi-tervet. Hangsúlyozta: a kormánytöbbség határozottan kiállt hazai vállalkozások mellett. Hozzátette: a megszűnő vállalkozások egy része azért szűnik meg, mert adócsalást folytatott, így ezekért „nem kár”.

Vágó Gábor viszonválaszában elmondta: bár a kormány valóban megszüntetett tucatnyi kis adót, de helyette kéttucatnyit vezetett be. Szerinte a vállalkozások között nagyon rossz a hangulat a folyamatosan változó gazdasági környezet miatt, és továbbra is csak bejelentések és tervek vannak érdemi adminisztrációcsökkentés helyett.

Orbán Viktor viszonválaszában egyetértett azzal, hogy túl sok még a bürokrácia, ezért újabb és újabb csomagok kellenek, valamint azzal is, hogy a kormány nem vezette végig az összes eddigi bejelentett intézkedést sem, ezért „a végrehajtás területén is van még tennivaló”. Hozzátette: igyekszik megszüntetni ezt a gyakorlatot a következő időszakban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.