Háromszázmillió forintért vehettek volna praxist vagy eszközöket a leendő és a már dolgozó pályakezdő háziorvosok, de a pénz egyharmada megmaradt az első, meghosszabbított határidejű pályázati körben. Most újabb pályázatot írnak ki, ezen viszont már csak praxisok vásárlására használható fel az egyébként most is vissza nem térítendő összeg – tudta meg a lap az Országos Alapellátási Intézet igazgatójától.
Balogh Sándor elmondta: praxisjog vásárlására 144, eszközfejlesztésre 42 millió forint értékben kötöttek támogatási szerződéseket 40, illetve 82 pályázóval. A praxisjogát értékesítő háziorvosok átlagéletkora 65 év volt. Míg az eszközvásárlásra pályázók nagy része 30 évnél fiatalabb, az önálló munkavégzéshez szükséges jogot megvásárolni szándékozók között már többségben voltak a 31 és 40 év közöttiek.
A napokban indul egy projekt a hátrányos helyzetű észak-magyarországi és észak-alföldi területen lévő betöltetlen praxisok vonzóbbá tételéért. Huszonnégy praxist futtatnának fel svájci támogatással, 3,6 milliárd forintnak megfelelő összeggel – ismerteti a lap.
Nehezen működtetik az ügyeletet
A Zalai Hírlap arról írt pénteken, hogy orvos- és a pénzhiány miatt egyre nagyobb gondot jelent Zalalövőn a háziorvosi ügyelet folyamatos működtetése. Előfordult, hogy más városba irányították a betegeket, mert nem volt orvos az ügyeleten. Ha az orvosok nem tudták vállalni az ügyeletet, zárva volt az egészségház, a betegeket pedig csak Őriszentpéteren tudták ellátni. Gáspárné Tóth Zsuzsanna jegyző a napilapnak elmondta, júliusban várhatóan mindennap lesz ügyeleti rendelés, de augusztusban ismét adódhatnak problémák.
Zalalövő jelenleg Csödével közösen tartja fenn az ügyeletet, de az ellátás így nagyon drága; az államkasszából érkező évi 2,8 millió forintot 15 millióval saját forrásból kell kiegészíteniük.