A nemzetközi hitelminősítő Londonban közölte, hogy az MFB devizaadós-besorolása az eddigi „Baa3”-ról „Ba1”-re változik – ezzel azonos mértékű leminősítést jelentett be a cég egy nappal korábban Magyarországra mint szuverén adósra –, emellett a bank devizabetét-osztályzata is romlik, „Ba2/Not-Prime”-ra az eddigi „Baa3/Prime-3”-ról.
Az MFB devizaadósi visszaminősítése azt tükrözi, hogy a Moody's átértékelte a pénzintézet kormányzati támogatási kapacitását, tekintettel az ország lecsökkent pénzügyi erejére, ami a szuverén visszaminősítésnek is tényezője volt – áll az indoklásban. Az MFB osztályzatrontásához fűzött elemzésében a Moody's kiemelte, hogy ez a pénzintézet teljes mértékben állami tulajdonú, és alapvető fontosságú szerepet tölt be a magyar gazdasági fejlesztést célzó kormányzati politikában.
Az MFB betéti leminősítése a cég indoklása szerint tükrözi a magyar államadósság osztályzatrontása mellett azt is, hogy az előző napi visszaminősítés keretében a Moody's ugyancsak leminősítette a devizabankbetétekre meghatározott felső magyar besorolási határt, „Baa3”-ról „Ba2”-re.
A Moody's péntek este bejelentette hét magyar kereskedelmi bank leminősítését is, ugyancsak összefüggésben a magyar államadós-osztályzat előző napi visszaminősítésével. A nemzetközi hitelminősítő Londonban közölte, hogy az FHB hosszú távú forint- és devizabetét-besorolása „Ba2”-re módosul „Ba1”-ről, az MKB ugyanezen osztályzata „Ba3”-ra „Ba2”-ről.
A Moody's emellett rontotta az OTP, OTP Jelzálogbank, a K&H és a Budapest Bank devizabetét-osztályzatait „Ba2/Not-Prime”-ra az eddigi „Baa3/Prime-3”-ról, valamint az Erste Bank Hungary hosszú távú devizabetét-besorolását „Ba2”-re „Ba1”-ről. A cég leminősítette az OTP és az OTP Jelzálogbank forintbetét-osztályzatát is „Ba1/Not-Prime”-ra „Baa3/Prime-3”-ról, az OTP devizaadósi osztályzatát „Ba1”-re „Baa3”-ról, és alárendelt adósi osztályzatát „Ba2”-re „Ba1”-ről.
A Moody's a kereskedelmi bankokkal kapcsolatos minősítői lépésekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy jóllehet e döntések a magyar kormány besorolását és a devizabetéti országplafont tükrözik, azonban az érintett bankok összes osztályzata továbbra is leminősítési felülvizsgálat alatt marad. Ez a felülvizsgálat október 4-én kezdődött, a Moody's azzal kapcsolatos aggodalmai miatt, hogy a kormány gazdaságpolitikai döntései – köztük a devizaalapú jelzáloghitelekkel kapcsolatos intézkedések – miként érintik ezeket a pénzintézeteket – áll a cég pénteki elemzésében.