Biztosítást kötünk az IMF-fel

Az IMF szokásos éves gazdaságpolitikai konzultációjának keretében a kormány megkezdi a tárgyalásokat egy új típusú együttműködésről a Nemzetközi Valutaalappal.

PR
2011. 11. 17. 15:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közleményben hangsúlyozzák: a magyar gazdaság növekedéséhez elsősorban a „függetlenségünket kell megvédenünk, azt, hogy Magyarországot a piacokról tudjuk finanszírozni. Ezt az eurózóna elhúzódó válsága megnehezítheti”.

Ezért jó eszköz lehet egy újfajta, már a „saját érdekeink szerint berendezett, gazdaságunkhoz igazított együttműködés az IMF-fel”, amely a régivel szemben nem csökkenti, hanem növeli az ország pénzügyi-gazdasági függetlenségét. „Az újfajta megállapodás ugyanis – szemben a régivel – nem növeli az államadósságot, mivel nem hitelfelvételről szól, voltaképp egy biztosítást kötünk, amely növeli a befektetői biztonságot Magyarországon. Így lesz esélyünk a tervezett menetrend szerint beindítani a növekedést” – áll a közleményben.

A Magyar Bankszövetség üdvözli a kormány és az IMF új együttműködését, és mélységesen egyetért azzal, hogy a befektetői biztonság növelése nélkülözhetetlen a gazdasági növekedés beindításához – közölte Patai Mihály, a szervezet elnöke csütörtökön az MTI-vel. A bejelentésre a tőzsde percek alatt 3 százalékos növekedéssel, a hazai fizetőeszköz pedig az euró előző árfolyamához képest 4 forintos erősödéssel reagált – mutat rá a bankszövetség elnöke által szignált közlemény.


A Nemzetgazdasági Minisztérium a közleményben kiemeli, hogy az elmúlt másfél évben a kormány új alapokra helyezte a magyar gazdaságot, felszámolva „minden régi típusú együttműködést, amely korlátozta gazdasági önállóságunkat”.

„Ezt sikeresen megvalósítottuk, elértük, hogy a magyar gazdaság a piacról finanszírozza magát, nem függünk mások jóindulatától. Ezzel a megújulás korszaka lezárult, most a növekedés korszaka kezdődik, és ehhez minden eszközt igénybe kell vennünk” – olvasható a közleményben.

Fel kellett számolni a régi típusú együttműködéseket

A megújulás időszakában az volt a lényeg, hogy „szabad kezünk legyen, és a magyar érdekek szerint rendezzük be Magyarországot”, ehhez fel kellett számolni azokat a régi típusú együttműködéseket, amelyek korlátozták az ország gazdasági önállóságát – emlékeztet a tárca. „Így sikerült a gazdaságot saját lábra állítani, elértük, hogy a piacról finanszírozzuk magunkat, ezzel jelentősen megnőtt a mozgásterünk. Ennek eredményei ma már kézzelfoghatók” – áll a közleményben.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője a bejelentést kommentálva úgy vélekedett, hogy a tárgyalások hírével Magyarország „időt nyerhet a hitelminősítőknél” és elképzelhető, hogy a hitelminősítők – ha szándékukban állt a magyar adósosztályzat rontása – ezt a döntésüket most halasztják. Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza szintén azt mondta, elképzelhetőnek tartja a hitelminősítői döntések halasztását. A Standard & Poor's, a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja a minap negatív kihatású megfigyelés alá vette a befektetési ajánlású sáv alsó szélén lévő magyar államadós-osztályzatot, közölve: a felülvizsgálat eredményéről várhatóan még ebben a hónapban döntést hoz, azoknak a további információknak a függvényében, amelyeket a magyar kormány szolgáltat a gazdasági kihívások kezelésének mikéntjéről.

A munkát terhelő adók csökkentek, „a nyugdíjasok megtakarításai megmenekültek a spekulánsok támadásaitól”, Európában szinte egyedülálló módon csökkent az államadósság, stabilizálódott a költségvetés. Magyarország 2004-es EU-csatlakozása óta először tartja 3 százalék alatt a jövő évi költségvetési deficitet, erre a teljesítményre a 27 tagú Európai Unióban Magyarországon kívül csak hat ország lesz képes – hangsúlyozza a gazdasági minisztérium.

A 2010-ben a bruttó hazai termék (GDP) csaknem 82 százalékára rúgó államadósság akkori árfolyamon számolva mára 74 százalékra csökkent, a GDP 1,4 százalékkal nőtt 2010 azonos időszakához viszonyítva.

Taraczky Andrej, a Buda-Cash devizaüzletág-vezetője a Hír TV-nek elmondta: sok konkrétumot egyelőre nem lehet tudni, de azok után hogy felmerült, leminősítés jöhet, megnyugvást jelent a bejelentés. Az elemző hangsúlyozta ugyanakkor, hogy „a problémák külföldről érkeznek”, és hazánk ki van téve az eurózóna válságának.


„Sikerült tehát véghezvinnünk az elmúlt másfél évben, hogy csak a magunk érdekeit érvényesítsük, másokhoz ne kelljen alkalmazkodnunk. Így ma már új együttműködéseinket új alapokról építhetjük föl a saját érdekeink érvényesítésével” – áll a közleményben. A nemzetgazdasági tárca szerint Magyarország fordulóponthoz érkezett, és mostantól a növekedés fokozására kell összpontosítani, ehhez pedig minden elérhető eszközt igénybe kell venni.

Az IMF Washingtonban csütörtökön kiadott közleménye szerint a jelenleg Budapesten tartózkodó IMF-küldöttség a statútuma IV. cikkelye szerinti szokásos konzultációját tartja Magyarországon, és még nem kapott felkérést a magyar hatóságoktól egy IMF által támogatott programról szóló tárgyalás megkezdésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.