A várost is gazdagítja a vízmű

A pécsi vízszolgáltató Tettye Forrásház Zrt. 327 millió forint adózás utáni eredményt ért el tavaly.

BL
2012. 04. 04. 19:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A társaság szerdai közleményében Sándor Zsolt vezérigazgatót idézve azt írta: az eredményt intenzív munkával, fegyelmezett gazdálkodással alapozták meg, ráadásul a díjakat csak a szükséges inflációközeli mértékben, 6 százalékkal emelték, a korábbi évekhez képest pedig több pénz, 906 millió forint jutott fejlesztésekre, a vízközmű rendszer modernizációjára. Emellett 25 millióval támogatták a helyi sportot és kultúrát.

A közlemény ismerteti: a tulajdonos pécsi önkormányzat a nyereségből 150 millió forint osztalékot vár a vállalattól, ennyivel hozzá is járul a városi költségvetés egyensúlyához. A fennmaradó 177 millió forint a cég saját tőkéjét növelheti. A Tettye utalt rá, pénzügyi erejének növelése az új víziközmű-törvény szempontjából is kiemelt feladat, a nemzetgazdaságilag létfontosságú vízszolgáltatói tevékenységet ugyanis csak szakmailag felkészült és pénzügyileg is biztonságos, stabil cégek végezhetik.

Sándor Zsolt emlékeztetett arra, hogy a Tettye megalakulása óta nyereséges, és eddig több százmillió forintot fizetett be a város kasszájába, működésével pedig összességében négymilliárd forintot takarított meg Pécsnek. Utóbbit tavaly októberben, a cég fennállásának második évfordulóján tartott sajtótájékoztatón abból vezették le, hogy két év alatt elődjük, a Pécsi Vízmű Zrt. tervezett díjképletéhez képest 1,9 milliárd forint maradt a lakosságnál, a Tettye mintegy 500 millió forint nyereséget termelt, működése során pedig másfél milliárd forintot sikerült megtakarítania.

A Tettye Forrásházat a pécsi önkormányzat hozta létre 2009 őszén, miután a Suez Environnement-nal nem sikerült megállapodnia a francia cégnek a korábbi szolgáltató Pécsi Vízmű Zrt.-ben lévő kisebbségi tulajdonrészének visszavásárlásáról. Pécs az év október elején felmondta a Pécsi Vízművel kötött szolgáltatási szerződést, és átvette a városi vízközműveket. Az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottai ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, és kizárták a Pécsi Vízmű vezetői körét. Azóta Pécsen a Tettye a szolgáltató.

A város és a Suez között korábban azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű túl drágán szolgáltatott, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezte előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallta a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy 100 százalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák. Az ügy érintettjei mintegy negyven jogi eljárást indítottak egymás ellen. A Tettye működésével nemcsak Pécs, hanem idővel a baranyai megyeszékhely környéki kisebb városok, községek is kikerültek a Pécsi Vízmű szerződött partnereinek köréből. A Tettye jelenleg Pécs mellett 15 településen szolgáltat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.