Akkor is érdemes belépni, ha nem gond a törlesztés

Azoknak a devizahiteleseknek is érdemes belépniük az árfolyamgátba, akiknek nem okoz gondot a törlesztés.

NT
2012. 04. 11. 13:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium az új árfolyamgát április 1-jei indulását követően ezzel szemben azt javasolta, hogy azok, akik képesek a törlesztésre a megemelkedett árfolyamon is, ne lépjenek be az árfolyamgát rendszerébe.

A lakástakarék az MTI-nek szerdán eljuttatott közleményében felhívja a figyelmet, hogy az árfolyamrögzítés mellé kötött lakás-előtakarékossági szerződés lehetőséget ad a lakáshiteleseknek, hogy a jelentős árfolyam-ingadozásból eredő fizetési nehézségeiket tompítsák, és egy, a devizahitel kamatlábánál is alacsonyabb, fix kamatozású forinthitelre váltsák lakáscélú devizakölcsöneiket, már középtávon. Mindezzel a jelentős – akár milliós nagyságrendű – árfolyam- és kamatmegtakarítás elérése mellett a havi törlesztési kötelezettségüket is kiszámíthatóbbá teszik – áll a közleményben.

A lakáskassza elemzése emlékeztet: azoknak a devizahiteleseknek, akik belépnekaz új programba, az állam és a bankok az árfolyamrögzítés időszaka alatt 50-50 százalékban átvállalja a törlesztőrészlet rögzített árfolyam feletti kamatrészét. Ez a kedvezmény számottevő, figyelembe véve, hogy a jelzáloghitelek döntő többségénél még a futamidő első harmadánál tartanak az adósok, így a havi törlesztőrészlet jelentős részét a kamattörlesztés teszi ki, és csupán ötödét-hetedét a tőketörlesztés.

A konstrukció további előnye, hogy a gyűjtőszámlán felhalmozódó összeg a rögzített árfolyam alkalmazási időszaka alatt a jelenlegi piacinál jóval kedvezőbb kamatozású. Ezért a Fundamenta szerint az új konstrukciót azoknak is megéri választaniuk, akiknek kevésbé okoz gondot a magas devizaárfolyam, és nehézség nélkül tudják törleszteni a hitelüket. Ha a devizaadósok az alacsonyabb törlesztésből felszabaduló pénzt befektetik – például kötnek egy lakás-előtakarékossági szerződést, vagy akár többet is –, az árfolyamrögzítés ideje alatt megspórolt pénzből jelentős, a jelenlegi piaci betéti rátáknál magasabb – akár 10 százalékos – kamatadómentes hozamhoz juthatnak – ismerteti a Fundamenta.


A lakásszámla másik előnye, hogy az adósok az árfolyamrögzítés lejárata után (2017 júniusa) a devizakitettségüket is csökkenthetik. Ugyanis addigra lejár egy rövidebb, mintegy négyéves megtakarítási idejű termék betétgyűjtési időszaka, így az összegyűjtött megtakarítással, az állami támogatással és a betéti kamatokkal, valamint a 3,9 százalékos kamatozású lakás-takarékpénztári kölcsönnel (thm 5,23 százalék) együttesen – részben vagy egészben – előtörleszthetik fennmaradt lakáscélú devizahitelüket.

A korábban lakás-előtakarékossági konstrukcióval kombinált devizahitelt felvevők is élhetnek a fenti előnyökkel – hívja fel a figyelmet az elemzés.


Az árfolyamgátról bővebb információkat a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján találnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.