Hazánkon át juthatnak be az EU-ba a kínai cégek

A május elején bejelentett egymilliárd eurós kínai hitelt a Kínai Fejlesztési Bank nyújtja, és az MFB-nél lehet majd hozzájutni.

BL
2012. 05. 25. 19:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai beruházások értéke mára eléri a 2,5 milliárd dollárt, Magyarország a további fejlesztéseket az információtechnológiában, az élelmiszeriparban és a megújuló energiában ösztönzi – mondta Varga Eszter, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal vezető tanácsadója.

Az MFB szerepét az említett hitelben a bank munkatársai, Szücsik Péter és Seregély Péter ismertették, előrebocsátva azt, hogy a kamatra, futamidőre, illetve az egyes adható hitelek nagyságára még nem dolgozták ki a feltételeket a kínai féllel. Ehhez kevés volt a nem egészen egy hónap. A hitel a kínai vállalkozások magyarországi – illetve térségbeli – piacra lépését, továbbá beruházásait szolgálja. Ehhez magyar céget kell alapítani, amely lehet projektcég is – hangzott el. Varga Eszter a magyar munkabérre és adórendszerre, a munka törvénykönyvére, valamint a szakképzési törvényre utalva igyekezett vonzóvá tenni a kínai vállalkozók számára Magyarországot.

Magyarország olyan információs és szolgáltatási csomagokat kínál, amellyel bejuthatnak a kínai cégek az EU-ba – erről Szórád Gábor, a CBTC kínai képviseletének a vezetője beszélt. A CBTC a budapesti Ázsia Centerben működő szervezet, amely a kínai cégek Európába jutását segíti szakértelemmel és infrastruktúrával. A 6 ezer négyzetméteren megrendezett kiállítás 12 iparágat fog át, és 170 cég mutatkozik be rajta.

Ismert, mint Matolcsy György az új győri Audi-gyár bokrétaünnepségén fogalmazott, Magyarország keleti nyitást hajt végre külgazdaság-politikájában, aminek legfontosabb szereplője paradox módon Németország, mert gyakran német termékekben integrálódva jut el a magyar teljesítmény a keleti országokba. A keleti nyitás korábban csak szlogen volt, mostantól viszont már valódi kitörési pont lehet – mondta Szatmáry Kristóf államtitkár egy múlt heti konferencián. Nádasi Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara magyar–kínai tagozatának elnöke pedig arról beszélt, hogy a kínai piacot kiemelt területként kell kezelni, a magyar vállalatok piacra jutását pedig segítené, ha több magyar szakdiplomata dolgozna Kínában. A két ország közötti kapcsolatot pedig tovább javítaná, ha valóra válna az a terv, mely szerint Budapest és Peking testvérvárosi szerződést kötne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.