Három év börtönt is érhet a BKK leállása

Mind a főpolgármestert, mind a Budapesti Közlekedési Központot komoly jogi felelősség terheli a közösségi közlekedés pénteki leállásáért ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint.

2025. 06. 06. 19:03
10 perc szünet BKV BKK
Borítókép: Leállt a közlekedés (Fotó: Polyák Attila) Fotó: Polyák Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A büntető törvénykönyv ide vonatkozó szabályozása értelmében az a hivatalos személy, aki azért, hogy jogtalan hátrányt okozzon vagy jogtalan előnyt szerezzen, hivatali kötelességét megszegi, hatáskörét túllépi, vagy hivatali helyzetével egyébként visszaél, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő – mondta el lapunknak ifj. Lomnici Zoltán. Az alkotmányjogász kiemelte, 

nem csupán büntetőjogilag aggályos a tízperces leállás, hanem alkotmányos elveket is sérthet. Az alaptörvény XXII. cikkének (1) bekezdése szerint Magyarország törekszik arra, hogy az emberhez méltó lakhatás feltételeit és a közszolgáltatásokhoz való hozzáférést mindenki számára biztosítsa. Ez az alapelv különösen a folyamatos közszolgáltatás biztosítására irányuló kötelezettséget hangsúlyozza, amely a közösségi közlekedésre is vonatkozik.

 

10 perc szünet BKV BKK
Fotó: Polyák Attila

 

Sztrájk esetén sem állhat le minden

Vagyis jogilag tehát nem állítható, hogy a tízperces leállás teljesen legális, ugyanis ez nem minősült jogszerű sztrájknak a sztrájktörvény előírásai alapján, és alkotmányos elvet is sért az akció.

Lomnici kiemelte, a sztrájktörvény kifejezetten rögzíti, hogy annál a munkáltatónál, amely a lakosságot alapvetően érintő tevékenységet végez, csak úgy gyakorolható a sztrájk, hogy az a még elégséges szolgáltatás teljesítését ne gátolja. Vagyis a közösségi közlekedés esetében sztrájk esetén is kötelező a még elégséges szolgáltatás fenntartása.

A közösségi közlekedés esetében a jogszabályok előírják, hogy minden esetben fenn kell tartani egy minimum feladatellátási szintet, a lakosság alapvető közlekedési szükségleteinek biztosítása érdekében. Ezt a munkajog még elégséges szolgáltatásnak hívja

– jelentette ki az alkotmányjogász. Lomnici egyértelműen kijelentette, a tízperces leállás alkotmányos elveket és büntetőjogi tényállásokat is sérthet, ezért a polgári jogi felelősség szempontjából a Budapesti Közlekedési Központ, mint közszolgáltató, kártérítési felelősséggel tartozhat, amennyiben az utasok a leállás következtében jogilag értékelhető kárt szenvedtek el.

Tekintettel arra, hogy a szóban forgó leállás nem minősült jogszerű sztrájknak a sztrájktörvény szerint, valamint a közszolgáltatási folyamatosság követelményét megsértette, a jogellenes károkozás lehetősége fennáll. Amennyiben tehát utasok például többletköltséget, jövedelemkiesést vagy más igazolható hátrányt szenvedtek el, jogalapjuk lehet a kártérítés érvényesítésére

– tette hozzá ifj. Lomnici Zoltán. Kiemelte, a főpolgármester politikai felelőssége fennáll, mivel a döntés politikai célú demonstráció volt, amely a közvélemény és a politikai szereplők megítélését befolyásolhatja.

 

Nem egyszerű a beavatkozás

A Magyar Nemzet kérdésére, miszerint mikor jöhet el az a pont, hogy a magyar államnak közbe kell avatkoznia, és át kell vennie a BKK irányítását, ifj. Lomnici Zoltán válaszul kifejtette,

ha a főváros ezt a feladatát tartósan nem látja el, a jogszabályok akkor sem teszik lehetővé, hogy az állam egyszerűen átvegye a közösségi közlekedés üzemeltetését. Átadásra nincs lehetőség, hanem törvényességi felügyeleti eszközök útján lehet beavatkozni.

 

Nyomozás indulhat

Amint arról már korábban is beszámoltunk, nyomozás indulhat Karácsony Gergely döntése miatt, miután utasítására pénteken tíz percre leállt Budapesten a tömegközlekedés. Az ügyben a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság járhat el.

Közérdekű üzem működésének megzavarása vétség miatt feljelentés-kiegészítést rendelt el a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Karácsony Gergely mai BKK-s akciójával összefüggésben – derült ki abból a hatósági határozatból, amelyet Tényi István küldött el lapunknak. A dokumentum szerint az ügyet átteszik a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányságra. Erre azért volt szükség, mert a feljelentéssel érintett személlyel, Karácsony Gergellyel a budapesti rendőrfőkapitány munkakapcsolatban van. Emiatt a BRFK ebben az ügyben nem járhat el.

A feljelentés-kiegészítés azt jelenti, hogy a feljelentőtől további adatokra, információkra van szüksége a hatóságnak. A rendőrségnek összesen harminc napja van arra, hogy döntsön: megindítja a nyomozást vagy pedig elutasítja a feljelentést.

Az ügy előzménye, hogy Tényi István a rendőrséghez fordult azután, hogy a főpolgármester bejelentette, pénteken tíz percre leállítja a tömegközlekedést a fővárosban. Az előzetes ígéreteknek megfelelően ma 11.50-kor le is állt a közösségi közlekedés. 

 

Orbán Viktor: Ha kell, a kormány segít

A főváros ki van tömve pénzzel, csak nincs vezetve

 – jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hangsúlyozva, ha kell, akkor a kormány segít, de ehhez fel kell tárni a jelenlegi helyzetet.

Orbán Viktor példátlannak nevezte, hogy pénteken délben a főpolgármester utasítására a kormánynak szóló figyelmeztetésként leáll a budapesti tömegközlekedés. Hangsúlyozta: 

a politika kiindulópontja, hogy egy közösség vezetőinek jogi és erkölcsi kötelessége biztosítani az emberek számára a közszolgáltatásokat, ezért »váratlan fejlemény a magyar politikában« az, hogy a tulajdonosi jogokkal élve valaki úgy dönt, hogy nem nyújt közszolgáltatást.

Megjegyezte, már hosszú hónapok óta szomorú látni azt a „vergődést”, ahogy a város vezetése nem tud megbirkózni a főváros mindennapi életének kihívásaival.

Úgy értékelt: minden ilyen zűrzavar oka alapvetően vezető hibákban keresendő. A fővárosban nincs helyettese a főpolgármesternek, olyan költségvetést fogadtak el, amiről minden jogász megmondta, hogy törvénytelen, a cégvezetők fogyóeszközök, nyakig ér a korrupció, a közgyűlés olyan, mint egy zsibvásár – sorolta a kormányfő, aki úgy összegzett: az egész város „vezetésért kiált”.

Karácsony kerüli a felelősségvállalást

A főváros esetében teljesen jól látható vezetési hiba, ami zajlik

 – jelentette ki Vitályos Eszter a közösségi oldalára feltöltött videójában. A kormányszóvivő emlékeztetett: gyakorlatilag egy év alatt a Karácsony Gergely és a Tisza Párt vezette fővárosi koalíció csődbe vitte a fővárost.

Most a kormányt akarják azzal nehéz helyzetbe hozni, hogy két napja bizonyos BKV-járműveken ezt a siránkozást olvassák be és a kormányra próbálnak mutogatni.

– utalt Vitályos Eszter arra a BKV járatain lejátszott hangfelvételre, amelyben Karácsony Gergely a kormányt hibáztatja, hogy elkerülje a felelősségvállalást, amiért csődbe vitték a fővárost.

Néhány hónappal ezelőtt bejelentette a főváros, hogy megvásárolja az ötvenmilliárd forintba kerülő rákosrendezői telket 

– emlékeztetett a szóvivő. 

Tarlós István 2019-ben több mint 214 milliárd forint tartalékkal adta át a főváros költségvetését. Ez a pénz azóta nem tudjuk, hogy hol van, eltűnt. Az iparűzésiadó-bevétel 2019-ben 164 milliárd forint volt, idén pedig már várhatóan 322 milliárd forint lesz

 – hívta fel a figyelmet Vitályos Eszter. Majd rámutatott: az iparűzési adó növekedése is a kormánynak köszönhető, hiszen a kormány támogatja a fővárosi cégeket a fővárosi önkormányzat helyett. 

A közlekedés leállításával kapcsolatban a kormányszóvivő korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy törvénytelen, akár bűncselekmény is lehet a közösségi közlekedés leállítása.

Túszul ejtette Budapestet

Budapest csődpolgármestere ma beváltotta fenyegetését és a fővárosra támadt. Karácsony Gergely a közösségi közlekedés leállításával aljas és piti játékba kezdett

 – írta közösségi oldalán Szentkirályi Alexandra. A fővárosi Fidesz-frakció vezetője a bejegyzésében felhívta a figyelmet, hogy a főpolgármester és a mögötte álló tiszás közgyűlési többség csődbe kormányozta a fővárost – alig egy év alatt – és ahelyett, hogy vállalná a felelősséget, vagdalkozik. Mára Karácsony nemcsak csőbe vitte, hanem túszul is ejtette Budapestet. Szentkirályi Alexandra szerint Karácsony Gergely eszközként használja az alapvető közüzemeket és zsarolja a budapestieket.

Hát miféle főpolgármester az olyan, aki a saját és szövetségesei szarvashibáit az embereken veri le és így próbálja megúszni a felelősséget?

 – tette fel a kérdést a frakcióvezető, aki szerint a nemzet fővárosában ma teljes az anyagi csőd és politikai káosz, a város lényegében vezetetlen.

Korábban a Magyar Nemzet beszámolt róla, hogy a főpolgármester a kormányra mutogat és kivéreztetésről beszél a törvényben előírt szolidaritási adó miatt, erre fogja, hogy az egyre több bevételt szerző Budapest kincstára egyre üresebb. Eközben a kormány kész segíteni a fővárosnak, de Karácsony még a tárgyalás előtt igyekszik a budapestieket a kormány ellen hergelni. Karácsony Gergely éppen ezért állította le pénteken 10 percre a tömegközlekedést.

Borítókép: Leállt a közlekedés (Fotó: Polyák Attila)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.