A kommunikációs vezető hangsúlyozta: az európai uniós támogatások célja a beruházások és a vállalkozások élénkítése. Az Új Széchenyi-terv forrásai a hazai költségvetést a tervek szerint az idén több mint 1400 milliárd forinttal segítik. Ez az összeg a központi költségvetés körülbelül 10 százalékát teszi ki, más tagországban ez a szám nem ilyen magas, Nagy-Britanniában például kevesebb mint 1 százalék – mutatott rá Csepreghy Nándor.
A rendszer gyorsaságát jól szemlélteti, hogy idén január elseje óta, munkanapokra vetítve, átlagosan 30 óránként jelent meg új pályázati felhívás az Új Széchenyi-terv keretében, ez ugyancsak a munkanapokra vetítve, napi átlagban 4 milliárd forint meghirdetett összeget jelent. Az ügymenet „magas fordulatszámát” képletesen szemléltetve, öt perc alatt legalább egy új pályázat érkezik az NFÜ-höz, mintegy 35 millió forintot igényelve – emelte ki Csepreghy Nándor.
A fejlesztéspolitikai kormányzat célja, hogy Magyarország számára a jövőben is jelentős uniós forrás álljon rendelkezésre, ezért az aktuális uniós költségvetési ciklusban felhasználható összeget minél nagyobb arányban kell lehívni, igazolva, hogy Magyarország megújításában jelentős szerepet játszanak az uniós pénzek – hangsúlyozta az NFÜ kommunikációs vezetője. Hozzátette: az NFÜ célja a folyamatos ügymenet magas színvonalú fenntartása és a megítélt projektek befejezése, a kifizetések felgyorsítása.
Rámutatott: az elmúlt időszakban számos olyan intézkedés született, amelyek ezt a célt szolgálják, például az egységes szempontok szerinti egyszerűsített ellenőrzés, a támogatáskifizetési folyamat gyorsítása, a kedvezményezett adminisztratív terheinek csökkentése, az úgynevezett gördülő előfinanszírozás, ami gyakorlatilag szállítói finanszírozást jelent, valamint a megakadt projektek előmozdítását segítő projektdoktori rendszer – mondta Csepreghy Nándor.
Holnap jön az igazi tél!